Rotátorköpeny-szakadás - okai, tünetek, kezelése

Rotátorköpeny-szakadás - okai, tünetek, kezelése

2023.05.04 12:00

Rotátorköpeny

A rotátorköpeny a vállízület mozgásában és stabilitásában alapvető fontosságú izomrendszer. A rendszert 4 izom alkotja, amelyek köpenyként körbeölelik a felkarcsont fejét. Az izomrendszer minden tagja a lapockáról ered és a felkarcsont fején tapad. Ezeknek az izmoknak a feladata, hogy a mozgások során a felkarcsontot a vállízületben ideális helyzetben tartsák.

Rotátorköpeny-szakadásvállfájdalom

Az inpingement vagy másképpen ütközéses szindróma a vállízület anatómiai felépítéséből ered. Ugyanis a rotátorköpeny izmainak ínvégződési – amelyekkel a felkarcsonthoz tapad – nagyon szűk térben kell, hogy mozogjanak. A hollócsőrnyúlvánnyal (egy csontos kinövés a lapockán) történő állandó ütközések miatt az ínszalagok irritálódnak, ínszalaggyulladás következik be. A folyamatos íngyulladás következménye lehet a rotátorköpeny ínjainak leszakadása a felkarcsontról. Az ütközési szindrómára a váll anatómiai felépítése tesz valakit hajlamossá. Az életkor előrehaladtával az ilyen típusú sérülések száma megnövekszik.

Rotátorköpeny-szakadás kezelése

Amennyiben a sérülés nem igényel műtéti beavatkozást, úgy a kezeléshez a természetes fájdalomcsillapítás körébe sorolható fájdalomcsillapító módszer alkalmazható, mely a szervezet természetes működésén, a szervezet öngyógyító folyamatainak felhasználásával fejti ki fájdalomcsillapítás hatását.

A szteroidos injekciós kezelés gyorsítja a gyulladás megszűntetését, fájdalomcsillapító hatású. Kifejtett hatásával segít a minél hamarabbi gyógytorna megkezdésében.

A gyógytorna célja az elsorvadt izmok regenerációja, erősítése, az esetlegesen beszűkült mozgástartomány visszaállítása, a szalagok rugalmasságának visszanyerése, ezzel az ízület egészséges állapotának visszaállítása. A mozgásterápia hasznos a fájdalomcsillapításban is. A gyógytorna alkalmazása során figyelembe kell venni, hogy a nem megfelelő formájú és időben történő túlzott terhelés az ín újrasérüléséhez, a gyulladás visszatéréséhez, a mozgástartomány beszűküléséhez vezethet. 

A rotátorköpeny-szakadás okai

A rotátorköpeny-szakadása bekövetkezhet sportolás, erős fizikai megterhelés hatására is. Elsősorban azok a tevékenységek eredményezhetik, amelyekben gyors, dinamikus karmozgás történik, az erőkifejtésben a kar emelése történik, vagy a fej fölötti tartományban történik az erőkifejtés. Ezekben az esetekben nem az ínak ütközése okozza a sérülést, hanem a túlságosan laza, instabil váll.

Tünetek

  • Válltáji tompa fájdalom a vállcsúcs, illetve a deltaizom környékén
  • Erőtlenség, gyengeség a kar oldal és előre történő emelése, megtartása során
  • Mozgástartomány beszűkülése
  • Éjszakai fájdalmak, az érintett oldalán nem képes aludni a panaszos

    Kapcsolódó cikkünk

    Fáj a válla? Ízületi porckopás okozhatja!

    Fáj a válla? Ízületi porckopás okozhatja!

    FÁJ A VÁLLA? ÍZÜLETI PORCKOPÁS OKOZHATJA! A vállízületet leggyakrabban érintő probléma az ízületi porckopás, amely sajnos nagyon sokunk ...

Diagnózis

A diagnózis felállításához mindenképpen szükséges a pontos kórelőzmény felvétele, melynek során fontos az orvosnak tájékozódnia a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és azokról a fizikai tevékenységről, amelyek kiváltják/erősítik a fájdalmat. Ezen kívül szükséges a váll fizikai vizsgálata, a fájdalmas pontok kitapintása. A diagnózis felállításában nélkülözhetetlen valamely képalkotó eljárás alkalmazása. Elsőként 4 irányból RTG felvételt készítenek a vállról, Ezen felül alkalmazhatnak ultrahangos vizsgálatot is, amely sokat elárulhat a vállízület állapotáról a megfelelő szakember alkalmazásában, többször megismételhető és a váll mozgatása közben és megfigyelhető vele annak állapota. Amennyiben felmerül a szakadás műtéti kezelése, úgy mindenképpen szükséges előtte MRI vizsgálatot végezni, mivel az szolgáltatja a legpontosabb képet az ínak állapotáról.

Téma szakértője

Dr. Kiss Csaba PhD

reumatológus

  • Specialitások: