Térdfájás okai és kezelése

Térdfájás okai és kezelése

2023.07.20 11:50

A térdfájás gyakori panasz, amely minden korosztályt érint. A térdfájás lehet sérülés, például szalagszakadás vagy porcszakadás következménye, de ugyanakkor az ízületi gyulladás, a köszvény és a fertőzések szintén okozhatnak térdfájást. A kisebb térdfájások számos típusa jól reagál az öngyógyító intézkedésekre. A fizikoterápia és a térdmerevítők is segíthetnek a térdfájás enyhítésében. Bizonyos esetekben azonban a térd műtét általi javításra szorulhat.

 

Térdfájással kapcsolatos szolgáltatásaink
Térdfájás okai
Térdfájás kockázati tényezői
Térdfájás szövődményei
Térdfájás megelőzése
Térdfájás vizsgálata
Térdfájás kezelése

Térdfájással kapcsolatos szolgáltatásaink

Képalkotó eljárások
Ízületi ultrahang vizsgálat
Helyi célzott injekciós terápia
Szteroid injekció
Hialuronsavas injekció 
Akupunktúra

Térdfájás okai

A térdfájást okozhatják sérülések, mechanikai problémák, ízületi gyulladások és egyéb okok is vezethetnek térdfájáshoz:

Sérülések okozta térdfájás:

A térdsérülés - mely térdfájáshoz vezet - érintheti a térdízületet körülvevő szalagok, inak vagy folyadékkal teli zsákok (bursae) bármelyikét, valamint az ízületet alkotó csontokat, porcokat és szalagokat. A leggyakoribb térdsérülések közé tartoznak a következők:

  • ACL-sérülés okozta térdfájás: Az ACL-sérülés az elülső keresztszalag (ACL) - a sípcsontot a combcsonthoz kötő négy szalag egyike – szakadása, mely térdfájással jár. Az ACL-sérülés és emiatti térdfájás különösen gyakori azoknál, akik kosárlabdáznak, fociznak vagy más, hirtelen irányváltoztatást igénylő sportágakat űznek.
  • Törések okozta térdfájás: A térd csontjai, beleértve a térdkalácsot (patella), eltörhetnek esések vagy autóbaleset során. A csontritkulás meggyengítheti a csontokat, és néha egyszerűen rossz lépés miatt is eltörhet a térd ilyenkor. A törés természetesen erős térdfájással társul.
  • Meniszkuszszakadás okozta térdfájás: A meniszkusz az a kemény, gumiszerű porc, amely ütéscsillapítóként működik a sípcsont és a combcsont között. Elszakadhat és térdfájást okoz, ha hirtelen kifordítja a térdét, miközben súlyt helyez rá.
  • Térdhártya-gyulladás okozta térdfájás: Egyes térdsérülések gyulladást okoznak a bursaekban (a kis folyadékzsákokban, amelyek a térdízület külső oldalát párnázzák, hogy az inak és szalagok könnyebben csússzanak) szintén térdfájást okoz.
  • Patelláris ínhüvelygyulladás okozta térdfájás: Az ín az izmokat a csontokhoz rögzítő vastag, rostos szövet. A gyulladása akkor következhet be, ha sérülést szenved a patella ín, amely a térdkalács (patella) és a sípcsont között fut, és lehetővé teszi a rúgást, futást és ugrást. A futók, síelők, kerékpárosok, valamint az ugró sportokat és tevékenységeket űzőknél patella-íngyulladás és térfájás alakulhat ki.

Mechanikai problémák okozta térdfájás:

  • Iliotibialis szalag szindróma miatti térdfájás: Ez akkor fordul elő, amikor a csípő külső részétől a térd külső részéig húzódó kemény szövetszalag (iliotibialis szalag) annyira megfeszül, hogy a combcsont külső részéhez dörzsölődik. A hosszútávfutók és a kerékpárosok különösen hajlamosak az iliotibialis szindrómára és térfájásra.
  • Kificamodott térdkalács miatti térdfájás: Ez akkor fordul elő, amikor a térd elülső részét borító háromszög alakú csont (patella) kicsúszik a helyéről, általában a térd külső oldalára. Egyes esetekben a térdkalács elmozdulva maradhat, és a térdfájáson kívül a ficam látható is lesz.
  • Csípő- vagy lábfájdalom: Ha csípő- vagy lábfájdalma van, megváltoztathatja a járásmódját, hogy kímélje a fájdalmas ízületet. Ez a megváltozott járás azonban nagyobb terhelést jelenthet a térdízületre, és térdfájdalmat okozhat.

Ízületi gyulladás okozta térdfájás:

Az ízületi gyulladásnak több mint 100 különböző típusa létezik. A térdet leginkább érintő fajták közé tartoznak, leggyakrabban okozhatnak térdfájást:

  • Osteoarthritis miatti térdfájás: Néha degeneratív ízületi gyulladásnak is nevezik, az osteoarthritis a leggyakoribb ízületi gyulladás típusa. Ez egy kopásos állapot, amely akkor jelentkezik, amikor a térdben lévő porc a használat és az életkor előrehaladtával elhasználódik. Szintén térdfájást okozhat.
  • Reumás ízületi gyulladás okozta térdfájás: Az ízületi gyulladások egy gyakori formája a reumatoid artritisz egy autoimmun betegség, amely a test szinte bármelyik ízületét érintheti, beleértve a térdet is. Bár a reumás ízületi gyulladás krónikus betegség, súlyossága változó, és akár jön és megy is ilyenkor az ízületi fájdalom, a térdfájás.
  • Köszvény miatti térdfájás: Az ízületi gyulladás ezen típusa akkor jelentkezik, amikor húgysavkristályok halmozódnak fel az ízületben. Bár a köszvény leggyakrabban a nagylábujjat érinti, a térdben is előfordulhat, térdfájással.
  • Pseudoköszvény miatti térdfájás: A gyakran köszvénynek tévesztett pszeudoköszvényt az ízületi folyadékban kialakuló kalciumtartalmú kristályok okozzák. A térdfájdalom a leggyakoribb tünet, a térd a leggyakrabban érintett ízület.
  • Szeptikus ízületi gyulladás okozta térdfájás: Néha a térdízület elfertőződhet, ami duzzanathoz, fájdalomhoz és bőrpírhoz vezet. A szeptikus artritisz gyakran lázzal jár, és a térdfájás megjelenése előtt általában nincs trauma. A szeptikus ízületi gyulladás gyorsan kiterjedt károkat okozhat a térdporcban. Ha térdfájásai vannak, és a szeptikus artritisz bármelyik tünete jelentkezik, azonnal keresse fel orvosát.

Egyéb problémák okozta térdfájás:

A térdfájásra a patellofemorális fájdalom szindróma egy általános kifejezés, amely a térdkalács és az alatta lévő combcsont között jelentkező fájdalomra utal. Gyakori emiatt a térdfájás sportolóknál; fiatal felnőtteknél, különösen azoknál, akiknek a térdkalács nem jár megfelelően a barázdájában; és idősebb felnőtteknél, akiknél az állapot általában a térdkalács ízületi gyulladása következtében alakul ki.

Térdfájás kockázati tényezői

Számos tényező növelheti a térdfájás kockázatát, többek között:

  • Túlsúly: A túlsúly vagy elhízás növeli a térdízületekre nehezedő terhelést, még olyan hétköznapi tevékenységek során is, mint a séta vagy a lépcsőn való fel- és leszállás. Az ízületi porc lebomlásának felgyorsítása révén az osteoarthritis fokozott kockázatával is jár a túlsúly, mely könnyen térdfájáshoz vezethet.
  • Az izmok rugalmasságának vagy erejének hiánya: Az erő és a rugalmasság hiánya növelheti a térdsérülések kockázatát, valamint a térdfájásét. Ezzel szemben az erős izmok segítenek stabilizálni és védeni az ízületeket, az izmok rugalmassága pedig segíthet a teljes mozgástartomány elérésében.
  • Bizonyos sportok vagy foglalkozások: Egyes sportok nagyobb terhelést jelentenek a térdnek, mint mások. Az alpesi síelés a merev síbakancsokkal és az esések lehetőségével, a kosárlabda ugrások, valamint a futás vagy kocogás során a térdre gyakorolt ismételt ütések mind növelik a térdsérülés kockázatát. A térdet ismétlődően megterhelő munkák, mint például az építőipar vagy a mezőgazdaság, szintén növelhetik a kockázatot, és mind térdfájáshoz vezethet.
  • Korábbi sérülés: Egy korábbi térdsérülés nagyobb valószínűséggel teszi valószínűbbé, hogy újra megsérül a térde, vagy maradandó térdfájással jár.

Térdfájás szövődményei

Nem minden térdfájás súlyos. De egyes térdsérülések és egészségügyi állapotok, például az osteoarthritis, kezeletlenül hagyva egyre nagyobb térdfájást, ízületi károsodást és rokkantságot okozhatnak. Egy térdsérülés - még ha kisebb is - pedig valószínűbbé teszi, hogy a jövőben hasonló sérülésekkel kell számolnia, melyek térdfájással társulnak.

Térdfájás megelőzése

Bár a térdfájásokat nem mindig lehet megelőzni, az alábbi javaslatok segíthetnek a sérülések és az ízületi károsodások kivédésében:Térdfájás oka túlsúly is lehet

  • Tartsa távol a felesleges kilókat. Tartsa meg az egészséges testsúlyt; ez az egyik legjobb dolog, amit a térdeiért tehet. Minden egyes plusz kiló további terhelést jelent az ízületeinek, ami növeli a sérülések és az ízületi gyulladás kockázatát.
  • Legyen olyan formában, hogy sportolhasson. Hogy felkészítse izmait a sportolással járó igénybevételre, szánjon időt a kondicionálásra.
  • Gyakoroljon helyes mozdulatokat. Győződjön meg arról, hogy a sportágában vagy tevékenységében alkalmazott technika és mozgásminták a lehető legjobbak.
  • Erősödjön, maradjon rugalmas. A gyenge izmok a térdsérülések és emiatti térdfájás egyik fő okai. Előnyös, ha erősíti a négyfejű és a combhajlító izmait, a comb elülső és hátsó részén lévő izmokat, amelyek segítenek megtámasztani a térdet.
  • Nyújtás. Mivel a feszes izmok szintén hozzájárulhatnak a sérülésekhez, a nyújtás is fontos. Próbáljon meg rugalmassági gyakorlatokat beépíteni az edzéseibe, hogy elkerülje a térdfájást.
  • Legyen okos a testmozgással kapcsolatban. Ha osteoarthritisben, krónikus térdfájásban vagy visszatérő sérülésekben szenved, lehet, hogy változtatnia kell edzésmódján. Lehet, hogy az úszás, vízi aerobik vagy más, alacsony terhelésű tevékenység a legjobb választás.

Térdfájás vizsgálata

  • Fizikális vizsgálat: A térdfájás fizikális vizsgálata során orvosa valószínűleg megvizsgálja a térdét duzzanat, fájdalom, érzékenység, melegség és látható zúzódás után kutatva, illetve a térdfájás melletti mozgathatóságot is.
  • Képalkotó vizsgálatok: Számos képalkotó eljárással vizsgálható a térdfájás. A röntgenfelvétel segíthet a csonttörések és a degeneratív ízületi betegségek kimutatásában. A CT-vizsgálatok segíthetnek a csontproblémák és a finom törések diagnosztizálásában térdfájáskor. A CT-vizsgálat egy speciális fajtája akkor is képes pontosan azonosítani a köszvényt, ha az ízület nem gyulladt be. Az ultrahang hanghullámok segítségével valós idejű képeket készít a térdében és a térde körül található lágyrészstruktúrákról. Az MRI rádióhullámok és egy erős mágnes segítségével 3D-s képeket készít a térd belsejéről. Ez a vizsgálat különösen hasznos a lágyrészek, például a szalagok, inak, porcok és izmok sérüléseinek feltárására.
  • Laborvizsgálatok: Ha kezelőorvosa fertőzésre vagy gyulladásra gyanakszik a térdfájással kapcsolatban, valószínűleg vérvizsgálatot fog kérni. Néha egy arthrocentézisnek nevezett eljárást is végeznek, amelynek során egy tűvel kis mennyiségű folyadékot vesznek ki a térdfájásos ízületből, és elküldik laboratóriumi elemzésre.

    Kapcsolódó cikkünk

    Van megoldás az évek óta tartó térdfájdalomra

    Van megoldás az évek óta tartó térdfájdalomra

    Az évek előrehaladtával szinte nincs is olyan ember, akinél ne jelentkeznének különböző reumatológiai fájdalmak. A legtöbben ezen belül is a térdükre panaszkodnak, ...

Térdfájás kezelése

A térdfájás kezelése attól függ, hogy pontosan mi okozza a térdfájást. Számos lehetőség van a térdfájás kezelésére.

  • Gyógyszerek: A gyógyszerek segíthetnek a térdfájás enyhítésében és a térdfájást okozó állapotok, például a reumás ízületi gyulladás vagy a köszvény kezelésében.
  • Fizikoterápia vagy erősítő gyakorlatok: A térd körüli izmok erősítése stabilabbá teszi a térdet. Fontosak a rugalmasságot és az egyensúlyt javító gyakorlatok is. A talpbetétek, néha a sarok egyik oldalára helyezett ékekkel, segíthetnek a térdnek az osteoarthritis által leginkább érintett oldalára nehezedő nyomást áthelyezni. Bizonyos állapotokban különböző típusú merevítők is alkalmazhatók a térdízület védelmére és alátámasztására, a térdfájás enyhítésére.
  • Injekciók: Bizonyos esetekben orvosa javasolhatja, hogy közvetlenül az ízületbe gyógyszert vagy más anyagokat injekciózzon. Ilyenek például a következők: kortikoszteroidok, hialuronsav, vérlemezkékben gazdag plazma (PRP).
  • Műtét: Ha olyan térdsérülése van, amely műtétet igényelhet, általában nem szükséges azonnal elvégezni a műtétet. Mielőtt döntést hozna, mérlegelje a nem sebészeti rehabilitáció és a sebészeti helyreállítás között. Műtéti lehetőségek között szerepelnek: artroszkópos műtét, részleges térdprotézis műtét, teljes térdprotézis, oszteotómia.
  • Egyesek enyhülést éreznek a térdfájásban, ha a térdet zsibbasztó anyagokkal, például lidokaint vagy kapszaicint tartalmazó krémekkel dörzsölik be.
  • Szintén segíthet a térdfájásban alternatív módszerek kipróbálása, például akupunktúra.

    Téma szakértője

    Dr. Szily Tamás

    Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista

  • Specialitások:
    • Térdfájdalom
    • Szalag sérülések
    • Porckopás, artrózis
    • Porcleválás, meniszkusz sérülés
    • Injekciós és műtéti beavatkozások