Gyógytorna, masszázs

Gyógytorna, masszázs

2022.12.08 11:26

Az orvosi aktív fájdalomcsillapítás mellett a fájdalom, és egyéb tünetek csökkentésében, a kiváltó okok megszüntetésében, és az eredmények hosszútávú fenntartásában rendkívül fontos szerepe van a szakember által vezetett gyógytornának, gerinctornának. A gyógytorna speciális gyakorlatokkal célzottan egy terület izmainak erősítésére, nyújtására összpontosít. A mozgásszervi fájdalmak megszüntetésében, a kezelések eredményeinek tartós fenntartásában nélkülözhetetlen a gyógytorna. 

Mikor szükséges a gyógytorna?

Nem csak a sérülések kezelésekor, hanem sok más betegség esetén is fontos a gyógytornász által vezetett terápia. A fájdalommal járó, krónikus mozgásszervi problémák, trombózis utáni terápia, mozgásszervi elváltozások, neurológiai panaszok gyógyíthatóak gyógytornával.

A gyógytornász felkeresése előtt azonban mindenképp szükséges a megfelelő orvosi diagnózis, mivel a mozgásos szakember erre alapozva tudja elkészíteni a terápiás tervet.

Ha nincs sérülés vagy betegség, akkor is sokaknak javasolt gyógytorna gyakorlatokat végezni, hiszen az ülőmunka, a rossz tartás az emberi tartó- és mozgató szervrendszer számára egy idegen helyzet. Ennek eredményeképp egyes izmok túlságosan megnyúlnak, mások megrövidülnek, ami főként hanyag tartáshoz, hát-, nyak- vagy derékfájdalomhoz vezethetnek. Ezt a tünetegyüttest hívják alsó és felső kereszt-szindrómának (lower- upper crossed syndrome), aminek a kezelésére elsődleges a gyógytorna, gerinctorna. 

Kapcsolódó cikkünk

Lumbágótól szenved már évek óta? Panaszai megszüntethetők!

Lumbágótól szenved már évek óta? Panaszai megszüntethetők!

Sokan évekig küzdenek derékfájdalmakkal, mire az már olyan mértékűvé válik, hogy mindennapi életüket is megkeseríti és tevékenységeik ...

Gyógytorna 

Milyen problémákkal forduljon hozzánk?

Fájdalomkezelési módszereink:

A gyógytorna céljai:

A fájdalom helyétől és súlyosságától, a betegségtől / elváltozástól és az egyéni állapottól függően több célja is lehet a gyógytorna kezeléseknek:

  • Ízületi mozgásterjedelem visszaállítása
  • Mozgásos funkció javítása
  • Fájdalom megszűntetése, csökkentése
  • Izomegyensúly helyreállítása: izomlazítás, erősítés, nyújtás, kontraktúrák oldása
  • Tartásjavítás, a mélyhátizmok erősítése
  • Mozgáskoordináció, egyensúlyérzék javítása
  • Sántítás megszüntetése, járásképesség javítása
  • Mindennapi funkciók, életminőség javítása
  • Sérülés utáni rehabilitáció, visszatérés a mindennapi tevékenységekhez, sporthoz
  • Műtétek utáni rehabilitáció

Hogy néz ki hagyományosan egy gyógytorna foglalkozás?gyógymasszázs

Az első alkalommal a gyógytornász alaposan kikérdezi a pácienst, majd megvizsgálja a fájdalmas testrészt, aminek célja a panaszok feltárása, és az okok felkutatása. Ezt követően meghatározza a vizsgálatnak megfelelően a kezelési célokat, és azokat a lehetőségeket, melyekkel ezt a gyógytorna kezelésekkel el lehet érni.

Ezután kerül sor a gyógytornára, melynek során leggyakrabban izomerősítő, nyújtó, ízületi mozgásterjedelem javítására szolgáló mobilizáló, tartáskorrekciós, funkcionális, egyensúlyt, és koordinációt fejlesztő gyakorlatokat alkalmaz a gyógytornász. Ezen felül a problémából adódóan speciális technikákat is használhat a fájdalom csillapítására és a hatékonyság növelése érdekében. A kezelés után további hatások érhetőek el a szakember által a fájdalmas testrészekre felragasztott kineziotape-ekkel.

A tartásjavító vagy fájdalomcsillapító gyógytorna során mindig figyelembe kell venni az egyéni állapotot, terhelhetőséget, és a mozgás során tapasztalt benyomásokat, esetleges panaszokat.

Gyógymasszázs 

A szakember által végzett gyógymasszázs segít csökkenteni a fájdalmat, lazítani a feszes izmokat, oldani a zsugorodásokat és az izomcsomókat. Javítja a vérkeringést, ezáltal elősegítve a szervek és szövetek jobb funkcióját, és támogatva a gyorsabb regenerálódást. Mindemellett pszichés hatásai sem elhanyagolhatóak. Oldja a stresszt, segít leküzdeni a feszültséget, és felfrissülni egy fárasztó nap után. 

Téma szakértői