Irodában dolgozol, fáj a derekad? Aktív fájdalomcsillapítás a megoldás!
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Irodában dolgozol, fáj a derekad? Aktív fájdalomcsillapítás a megoldás!

2019.04.11 13:42

Szinte nincs olyan irodai dolgozó, akinek ne fájna a dereka. Állandó ülőmunka, képernyőnézés, mozgáshiány, stressz – önmagukban is derékfájáshoz vezető tényezők. Megoldást jelenthet a fájdalom kórtanának a megismerése, alapoknál való aktív gyógyítása – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold sebész-szakorvos, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája.

A derékfájdalom leggyakoribb okai

Egészségstatisztikai adatok alapján a fejlett országokban a felnőtt lakosságnak közel 90%-s szenvedett már élete során krónikus derékfájástól a mozgásszegény életmód következtében. A pszichés tényezők (alvászavar, kimerültség, depresszió, szorongás ), vagy akár az időjárási frontok is  fokozhatják a tüneteket.

A krónikus derékfájdalmat leggyakrabban a gerinc valamely degeneratív betegségére, valamint a csigolyák, porckorongok statikai rendellenességeire lehet visszavezetni.  Panaszokat általában az izmok feszülése, a szalagok, kisízületek, csontok túlterheltsége, a csigolyák közötti porcok kopása, valamely sérülés, daganat vagy csontritkulás okozhatja.

Ezek a fájdalmak gyakran egy rossz mozdulatra, vagy erős fizikai behatásra jelentkeznek, de kialakulhatnak fokozatosan is, majd kezelés hiányában tartóssá és visszatérővé válnak.

Aktív tanácsok a megelőzéshez

Az irodai derékfájdalom megelőzésének leghatékonyabb módja az aktív megközelítés: a gerinc olyan, mint egy magas felhőkarcoló. Egyszerre szilárd és rugalmas, számos fő alkatrésszel, illesztő, stabilizáló és mozgó elemmel. Szilárdságot adnak a csigolyák, rugalmasságot adnak a szalagok és a porckorongok, mozgási lehetőséget és stabilizálást az ízületek és izmok. Az aktív megelőzés célja ezen egységek statikájának, dinamikájának megőrzése.

Aktív megelőzés kiemelt eszközei a megfelelő folyadékpótlás (porcok rugalmassága), a rendszeres torna (izmok tartása, kisízületek mozgása), a túlterhelések elkerülése (sérülések kivédése)

Aktív fájdalomcsillapítással a derékfájás ellen

Ha már kialakult a probléma – és tegyük szívünkre a kezünket, kinél nem –, a megoldást ugyanúgy az aktív fájdalomcsillapítás, a statikai és dinamikai állapotok helyreállítása adja.

Akut fájdalomnál a cél a fájdalom gyors csökkentése annak érdekében, hogy elérjük a helyreállító funkciók bekapcsolási lehetőségét. Ilyenkor olyan kezelést kell alkalmazni, mely csillapítja fájdalommal mindig együtt járó gyulladást, csökkenti az ödémát, az izomfeszülést, így megszüntethető a hajolási nehézség, a mozgásbeszűkülés. Fontos, hogy ez a gyógyító szakasz gyors legyen, hatékony, segítse a gerinc statikai és dinamikai állapotának helyreállítását.

Az aktív fájdalomcsillapítás akut szakában leggyakrabban célzott injekciós kezelést alkalmazunk, melynek lényege, hogy az injekcióval a hatóanyagot közvetlenül a fájdalom forrását jelentő szöveti gyulladáshoz tudjuk eljuttatni. A leghatékonyabb injekciót, annak hatóanyagát, mennyiségét már a fájdalom hátterétől, mértékétől, kórelőzménytől, páciens fizikai állapotától függően választjuk meg – mondja Dr. Arnold Dénes az aktív fájdalomcsillapítás specialistája. Szerencsére ma már a szteroidokon túl más igen hatékony és kíméletes – pl. kollagén tartalmú, hialuronsav tartalmú, aktív gyulladás csökkentő hatású  – injekciók is léteznek.

A kezelés kúraszerűen történik, általában 3-8 alkalmat vesz igénybe, és hatása évekig érződik a megfelelő életmódváltással és mozgással kiegészítve.

Tartós eredmény

Derékfájásnál a fájdalomcsillapítás tartósságát jelentősen lehet növelni a gerinc statikai és dinamikai egészségének aktív karbantartásával. Ezért mindig javasolt, hogy a gyors fájdalomcsillapító kúrát követően, azzal párhuzamosan kezdődjön a csigolyák, kisízületek, porckorongok egészségét karbantartó életmód orvoslás, benne a rendszeres testmozgás, funkcionális gyógytorna, az ülő munkából való rendszeres felállás, a helyes ülési pozíció elsajátítása, a megfelelő táplálkozás és folyadékfogyasztás, és lehetőség szerint az izomfeszüléseket oldó masszírozás, stressz oldás.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató, életmód orvos

  • Specialitások:
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • PRP terápia
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr!/ Doktornő! Hetek óta fáj a szeméremcsontom, leginkább bizonyos mozdulatokra. Nőgyógyászati vizsgalatra majd csak két hét múlva lesz időpontom. Rendszeresen szoktam járni. Most voltam has ultrahangon, vesehomokot állapítottak meg, más minden rendben volt. 62 éves vagyok , időnként a csípőm és a keresztcsontom is fáj. Kérdésem, hogy ezeknek a tüneteknek van e összefüggése, vagy valamilyen més betegség van kialakülóban. Tisztelettel várom válaszát.
    Tisztelt Hölgyem ,

    A rövid leírás alapján általános megközelítésből tudok válaszolni Önnek .

    Szemérem csont körüli vagy ide sugarzó (irradialó ) fájdalmat sok kórkép okozhat , a gyakoribbak :

    A vizeletképző- es elvezető rendszer betegségei ( Önnél vesehomokot állapítottak meg )
    Nőgyógyászati eltérések ( vizsgálata folyamatban )
    A Csontos medence es a csípő ízületek betegségei
    Az also háti gerinc szakasz eltérései
    A hasfal eltérései
    Ezt a Terulet ért korábbi baleset / trauma vagy
    Traumas eltérés utáni állapot
    VázIzomzat eredetű okok

    Azt tanácsolom , hogy a meglévő leleteivel fáradjon el házi - orvosához , aki megvizsgálja ,kikérdezi, összegzi a klinikai képet , és ennek alapján eldönti a kezelési iranyt es a szakorvosi elletas szükségességét .

    Ha fájdalmai továbbra is fennállnak , kerem, hogy a rendelesi időmben keresse fel Klinikánkat a leleteivel.
    H, Cs: du.

    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalom specialista
    Gunics Jánosné

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Részletes tájékoztatás

    Elégedett voltam az ott dolgozók udvariasságával, szívélyes segítőkészségükkel. A Főorvos Úr alapos tájékoztatásával. Részletes tájékoztatást kaptam az injekció esetleg előforduló mellékhatásairól, ezzel kapcsolatos teendőimről, ezek el- rülése miatt az óránkénti 1-2 perces jegelés fontosságáról, stb. Elégedett vagyok a Főorvos Úr gondos törődését az állapotom kontrollálását illetően. gyok A Főorvos úr
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató, életmód orvos

    Kapcsolódó videók