Hátfájás - FájdalomKözpont

Hátfájás - FájdalomKözpont

2024.01.30

A hátfájás egy olyan betegség, amivel nem vagyunk egyedül, szinte mindannyian osztozunk rajta. Az emberek széles rétegét kínozza a hátfájás, élete során a népesség több mint 80%-ának kell szembenéznie a hátfájás nehézségével. A hátfájás előfordulása ráadásul egyre fiatalabb korban kezdődik. A mozgáshiányos, ülő életmódunknak köszönhetően már 35-40 éveseket, vagy akár fiatalabbakat is érinthet a hátfájás panasza.


Hátfájással kapcsolatos szolgáltatásaink a Fájdalom Központban
Miért ilyen gyakori a hátfájás?
Milyen strukturális okai lehetnek a hátfájásnak?
Milyen egyéb okok miatt alakulhat ki hátfájás?
Hogyan szüntethető meg a hátfájás?
Mit lehet tenni a hátfájás megelőzése érdekében?

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

Hátfájással kapcsolatos szolgáltatásaink a Fájdalom Központban

Miért ilyen gyakori a hátfájás?

A hátfájás egy sokkal gyakoribb probléma, mint azt elsőre gondolnánk. A hátfájás ugyanis önmagában csak egy tünet, a hátfájás hátterében számos kiváltó ok lehet.
Hátunk és testünk merevítéséért, megtartásáért a gerincoszlop felel. A gerincoszlop rendkívül összetett: izmok, szalagok, porcok, csontok, a gerincvelő és burkai, a gerincvelőből kilépő idegek komplex rendszere építi fel. A hátfájás hátterében állhatnak a gerinc strukturális vagy funkcionális eltérései, de egyéb okok is. Ahogyan testünk mozgatórendszerének alkotói egymásra hatnak miközben funkciójukat ellátják, az vezethet végső soron a hátfájás kialakulásához. Amilyen komplex rendszer maga a gerincoszlop, annyi oka lehet a hátfájásnak is.

A hátfájás lehet akut vagy krónikus eredetű. Akut esetben egy jól meghatározott cselekmény, például sérülés, balesett, rossz mozdulat a hátfájás okozója. Krónikus esetben ezzel szemben valamely rendszeres tevékenység következtében alakul ki a hátfájás, vagy az idő múlásával a szervezet gyengülése miatt. Ennek megfelelően krónikus hátfájás kialakulhat a helytelen testtartás és erőltetés miatt is, ilyenkor a hátfájás izomgörcsök vagy gerincsérv formájában jelentkezik. Krónikus hátfájás idősödve is kialakulhat a csigolyák közötti porckopás, vagy a csontritkulás miatti csigolyák elgyengülése miatt.

A hátfájást a fájdalommal érintett szakasz elhelyezkedése alapján is csoportosíthatjuk. A hátfájás helye alapján lehet:

Hátfájás - Fájdalom Központ

A hátfájás rendkívül kellemetlen tud lenni és megnehezíti a hétköznapokat. Hátfájás miatt sokszor otthonunkba vagy akár ágyunkba kényszerülünk, megnehezíti a testmozgást. Megfelelő kezeléssel és megelőző intézkedésekkel sok esetben azonban kezelhető és elkerülhető a hátfájás. Súlyos vagy tartós hátfájás esetén orvosi segítségre lehet szükség, és az orvos által ajánlott kezeléseket kell követni a legjobb eredmények eléréséhez. Az egészséges életmód és a helyes testtartás fenntartása hosszú távon is segíthet a hátfájás elkerülésében és az aktív életmód fenntartásában.

Milyen strukturális okai lehetnek a hátfájásnak?

A hátfájásnak számos oka lehet. Az egyszerűbbség kedvéért a hátfájás okait strukturális és egyéb okok kategóriákba csoportosítottuk. A hátfájás strukturális okai a következők lehetnek:

  • Porckorongsérv (gerincsérv): A gerinc porckorongjai az ízületi csigolyák között találhatók, és puha, rugalmas anyagból állnak, ami segít csillapítani az ütéseket és lehetővé teszi a gerincoszlop mozgását. Ha a porckorong sérül, akkor porckorongsérv alakulhat ki. Ennek során a porckorong belső, kocsonyás anyaga kiboltosul, sérv keletkezik, ami a gerincvelő vagy az ideggyökök irányába nyomódhat. Ez erős fájdalmat és izomgyengeséget okozhat a háton és/vagy a végtagokban.
  • Isiász (ülőidegzsába): Az isiász egy állapot, amely akkor jelentkezik, amikor az isiász ideg, mely a gerincvelőből a láb felé fut, megsérül, becsípődik vagy gyulladás alakul ki rajta. Ennek következtében az érintett ideg fájdalmat, bizsergést, égő érzést és akár gyengeséget is okozhat a gerinc mentén és a lábakban.
  • Arthritis (a csigolyák közti ízület betegsége): Az arthritis a csigolyák közötti ízületek kopását jelenti. A csigolyák közötti ízületek felelősek a gerinc mozgékonyságáért. Az arthritis okozhat ízületi gyulladást és az ízületek fájdalmát. Az arthritis következtében a gerinc merevsége is fokozódik. Az arthritis tehát a hátfájás mellett csökkent mozgásképességet is eredményezhet.
  • A gerinc rendellenes görbülete (gerincferdülés vagy egyéb betegségek): Vannak olyan állapotok, mint például a gerincferdülés (scoliosis) vagy a gerinc más rendellenes görbületei, amelyek megváltoztathatják a gerinc normális anatómiáját. Ezek a rendellenes görbületek egyenetlen terhelést eredményezhetnek a gerincoszlopon. Az egyenetlen terhelés hátfájást és egyéb kényelmetlenséget okozhat, valamint elősegíti az ízületek idő előtti kopását.
  • Csontritkulás: A csontritkulás (oszteoporózis) egy olyan állapot, amely a csontsűrűség csökkenését jelenti. A csontritkulás következtében a csontok törékenyebbekké válnak. A gerincoszlop csontjai is érintettek lehetnek, és a csontok gyengesége miatt előfordulhat, hogy a gerinc komolyabb terhelést már nem bír el, ami hátfájást okozhat. A csontritkulás nőknél a menopauza után jelentkezik, míg férfiaknál valamivel később, de idősödve mindannyiunkban megjelenik.

    Kapcsolódó cikkünk

    Titokzatos betegség, a befagyott váll szindróma

    Titokzatos betegség, a befagyott váll szindróma

    Orvosi nyelven, befagyott váll szindrómának nevezik azt a betegséget, amelynek hatására a szalagok, izmok megrövidülnek, a vállízület teljesen lemerevedik és ...

Milyen egyéb okok miatt alakulhat ki hátfájás?

A hátfájás hátterében komoly és speciális betegségek is állhatnak. Ilyen a Scheuermann-kór, amely általában 10 évesnél idősebb gyerekeknél jelentkezik, és jellemző rá a gerinc fokozott kiboltosulása, mozgáskorlátozottság, a hát homorításának képtelensége. Súlyos, de szerencsére ritkán látott betegség a csigolyák tuberkulózisa és a csigolyák gyulladása (osteomielitis). A Bechterew-kór ugyancsak egy gyulladásos, autoimmun megbetegedés, amely hosszú évek alatt vezet a teljesen merev gerinchez. A hátfájás leggyakoribb eseteiben azonban ennél egyszerűbb okok vannak.
A hátfájás gyakori okozói:

  • IzomomhúzódásAz izomhúzódás olyankor következik be, amikor az izmok túlzottan megterhelődnek, vagy szokatlan mértékű nyújtásnak vannak kitéve. Ez gyakran akkor történik, amikor valami olyan tevékenységet végezünk, amire az adott izmok nem voltak felkészülve. Például, ha hirtelen, rossz mozdulattal emelünk meg valamit vagy egy túl nehéz tárgyat emelünk, az izmok túlzottan megfeszülhetnek, ami húzódáshoz és hátfájáshoz vezethet.
  • Szalaghúzódás: A szalaghúzódás akkor következik be, ha a gerinc csigolyáit összekötő hátsó szalagok (ligamentumok) túlzottan megnyúlnak vagy sérülnek. Ez hátfájáshoz vezet és általában olyan tevékenységek során történik, amelyek nagyfokú hátrahajlást, hajlást vagy fordulást igényelnek a gerincoszlopban.
  • Izomgörcs: Az izomgörcs egy olyan állapot, amikor az izom hirtelen és akaratlanul összehúzódik, és nem tud ellazulni. Ez is okozhat hátfájást, az izom feszültsége és merevsége révén.
  • Izomfeszültség: Hosszú ideig tartó ülőmunka, túlzott fizikai aktivitás vagy rossz testtartás miatt az izmok feszülhetnek és hátfájást okozhatnak a hát alsó vagy felső részén.
  • Sérülések: Balesetek és egyéb gerincet, hátat ért sérülések is vezethetnek hátfájáshoz.
  • Gyulladásos állapotok: Bizonyos gyulladásos betegségek, mint például a már említett Bechterew-kór vagy a fibromyalgia hosszú távú, krónikus hátfájást okozhatnak.
  • Lelki problémák: A stressz és a lelki problémák is okozhatnak fizikai tüneteket, köztük hátfájást.

Hogyan szüntethető meg a hátfájás?

A hátfájás megszüntetésénél elsődleges a hátfájás eredetének tisztázása és a hátfájást kiváltó ok kezelése. Néhány kezelési lehetőség a hátfájásra:

  • Pihenés és gyógyszeres kezelés: Az enyhe hátfájásokat gyakran pihenés és gyógyszeres kezelés, például fájdalomcsillapítók vagy gyulladáscsökkentők segítségével lehet enyhíteni. A hátfájás hátterében gyakran valamelyik anatómiai képlet gyulladása áll (izom, csonthártya, ín, ízületi). A hátfájás megszüntetése a gyulladás megszüntetését is jelenti ilyenkor. A gyulladás felszámolása mellett a kialakulása okát is kezelni kell és segíteni a fájó testrész regenerálódását.
  • Fizikoterápia: Egy fizioterapeuta segíthet olyan gyakorlatokat és terápiás módszereket tanítani, amelyek erősítik a hát izmait és javítják a testtartást.
  • Masszázs és chiropraktikus kezelés: Egyes embereknek a masszázs vagy chiropraktikus kezelés segíthet a fájdalom enyhítésében és a test egyensúlyának helyreállításában.
  • Orvosi kezelés: Súlyos hátfájás esetén orvosi vizsgálatra lehet szükség, és az orvos további kezeléseket vagy terápiákat javasolhat.

Központunkban elérhető a természetes fájdalomcsillapítás komplex tárháza:

Mit lehet tenni a hátfájás megelőzése érdekében?

A hátfájás megelőzése érdekében néhány egyszerű lépést megtehetünk, amelyekkel erősíthetőek a hátizmok és csökkenthetőek a hátra nehezedő terhek.
A következő lépések segíthetnek a hátfájás megelőzésében:

  • Rendszeres testmozgás és helyes testtartás: Rendszeres testmozgás segíthet megerősíteni a hátizmokat és javítani a testtartást. Fontos a helyes testtartás megtartása ülve és állva is.
  • Súlykontroll: A felesleges súly felesleges terhet ró a gerincre. Az egészséges testsúly fenntartása segíthet csökkenteni a hátfájás kockázatát.
  • Mérsékelt tevékenység: Ha munkájában sok az ülés vagy a nehéz emelés, fontos rendszeresen szüneteket tartani és megfelelő technikát alkalmazni a nehéz tárgyak emeléséhez.
  • Stresszkezelés: A stressz és a lelki problémák is okozhatnak hátfájást. A stresszkezelési technikák, például a meditáció vagy a jóga, segíthetnek a feszültség csökkentésében.

    Téma szakértője

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő