Leggyakoribb fájdalmak egyike. Az emberek 80%-át érinti. Köszönhetően a felegyenesedett testtartásunknak, az állandó ülő / álló munkánknak.
A derékfájás és a lumbágó ugyanaz. MInd a kettő az ágyéki gerinc környéki fájdalmat jelenti. Az ágyéki gerinc latin neve a lumbális gerinc. Innen ered a lumbágó kifejezés.
A derékfájás hátterében általában az ágyéki gerinc és környéki izmok túlterhelése, gyengesége, kóros terhelése áll.
A derékfájás lehet gerinc eredetű, melynek kiváltó okai között leggyakrabban a csigolyaközti porckorong elváltozása szerepelhet, rossz mozdulat után hirtelen fellépő izomgörcs, hibás tartás, melynek következményeként az ideggyökökre ható nyomó hatás alakulhat ki.
Derékfájás oka lehet fejlődési rendellenesség, gyulladásos, reumás eredetű megbetegedés, esetleg daganat is. Kialakulását gyakran baleset utáni állapot okozza.
Nem gerinc eredetű elváltozások is okozhatnak derékfájdalmat, főként nőgyógyászati, urológiai, belgyógyászati, ideggyógyászati, onkológiai betegségekkel összefüggésben.
A derékfájás kialakulásában az életkorral összefüggõ biokémiai folyamatok jelentõs szerepet töltenek be, hajlamosító tényezői között pedig a munkakör, alkat, testsúly, fizikai erőnlét, az izmok állapota, psychoszociális tényezők állnak.
Derékfájás esetében mindig a legelső a derékfájás okának kiderítése, a szervi elváltozások kizárása, illetve a szervi elváltozások mértékének rögzítése. Így a derékfájás kivizsgálás részei lehetnek:
A derékfájás kezelése mindig konzervatív módon kezdődik! A lumbágó, derékfájás kezelése olyan szakember segítségét igényli, aki a diagnózisnak és állapotnak legmegfelelőbb kezelést nyújtja a fájdalomcsillapítás mellet.
Akut szakaszban legfontosabb a fekvés, lehetőleg "kemény" fekhelyet válasszunk (pl. 8-10 cm-es szivaccsal bevont, deszkázott ágy, vagy ugyanilyen szivacs talajra történő lehelyezése.) A fekvés hanyatt, vagy oldalfekvő helyzetben, hajlított csípők és térdek mellett kedvező hatású. Fontos a fekvés gyógyszeres kiegészítése, fájdalomcsillapítók, non-steroid gyulladáscsökkentők, izomrelaxánsok, esetlegesen enyhe nyugtatók együttes alkalmazása.
A tünetek mérséklődésével fokozatosan történhet a mobilizáció, ennek túl gyors volta a panaszok visszatérését okozhatja.
Javasolt gyógytorna elkezdése - has és hátizomzat megerősítése -, esetlegesen fizioterápia . Kerülendő a hosszabb időtartamú ülés.
Krónikus szakaszban érdemes az akut szakaszban alkalmazott gyógymódot kiegészíteni lehetőség szerint komplex gyógytorna és gyógymasszázzsal, esetlegesen fizioterápiával (ultrahang, iontoforezis, orvosi masszázs, súlyfürdő, stb.), derékrögzítő használatával.
Derékfájás gyógytorna kezeléséről itt olvashat>>
Érdemes feltárni és megoldani a pszichoszociális kiváltó faktorokat is (családi, munkahelyi problémák)!
Az aktív fájdalomcsillapításnak köszönhetően a fájdalom érzet mérséklődik amellett, hogy a kiváltó ok kezelései is megkezdődik a szteroid fájdalom csillapítókkal ellentétben.
Derékfájás kezeléséről bővebben itt olvashat. >>
Isiász az ágyéki gerincből kiinduló kisugárzó fájdalom. Nevét az ágyéki gerincből kilépő nagy végtagi idegtörzsről a nervus schisdicusról kapta.
Bővebben itt olvashat róla: gerincsérv-isiász
Téma szakértői
Telefonos, emailes, facebookos bejelentkezéshez KATTINTSON ide!
Budai FájdalomKözpont
Az opiod gyógyszerek vagy narkotikumok gyakran szükségesek a daganatos betegek komoly fájdalmainak kezelésében. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arról beszélt, hogy lehet biztonságosan használni ezeket a hatékony gyógyszereket.