Térdszalag-sérülések

Térdszalag-sérülések

2024.04.08 11:02

A térdízület szalagsérülései többnyire külső erőbehatás miatt alakulnak ki, gyakran hajlított helyzetben történő csavarodás, túlfeszülés közben vagy oldalról érő erős terhelés, ütközés során. A négy fő szalag külön-külön ritkán sérül, általában több szalag együttesen, a meniscusok valamelyikével és a térdfelszínekkel közösen károsodik.

Online Bejelentkezés

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

A térdízület mozgásában az ízületen átívelő izmok aktívan, míg a térdkalács, a szalagok, a meniszkuszok és a tok passzívan vesznek részt. A térdízület felépítésében részt vesz a combcsont, a sípcsont, a szárkapocscsont, a térdkalácscsont, valamint szalagok, C-alakú porcok (úgynevezett meniscusok), mely utóbbiak az ízület harmonikus mozgásáért, az ízület stabilizálásáért felelősek.

Térdszalag-sérülések fajtái

Az erőbehatás nagysága és a károsodás mértéke szerint csoportosíthatjuk a sérüléseket:

  • Húzódás
  • Részleges szalagszakadás
  • Teljes szalagszakadás

Ezen belül a térdet körülvevő, különböző szalagok érintettek lehetnek a trauma során:

  • Elülső keresztszalag (LCA)
  • Hátulsó keresztszalag (LCP)
  • Oldalszalagok (belső és külső)

Megemlítendő az úgynevezett „unhappy triad”(szerencsétlen hármas), amikor az elülső keresztszalag, a belső oldalszalag és a félhold alakú meniscus egyszerre sérül.

Mik a térdszalag-sérülés tünetei?

Leggyakrabban a belső oldalszalag és az elülső keresztszalag sérülése szokott bekövetkezni a különböző sportok során kialakuló csavarásos mozdulatoknak köszönhetően. Az elülső keresztszalag sérülésekor jellemző a hirtelen kialakuló hasító fájdalom, majd a térdben kialakuló duzzanat. A betegek gyakran számolnak be nehézkes járásról, guggolásról az instabilitás-érzés miatt, ami gyakran olyan, mintha „gödörbe lépnének”. Az elülső keresztszalag szakadása gyakran porcsérüléssel (meniscus sérüléssel) is együtt jár. Az oldalszalagok szakadásakor jellemező  a térdízületi duzzanat, melegség érzet, nyomásérzékenység illetve vérömleny is kialakulhat és oldalirányban instabilitás tapasztalható. 

Kapcsolódó cikkünk

Honnan tudhatom, hogy a térdfájdalom komoly?

Honnan tudhatom, hogy a térdfájdalom komoly?

A térdfájdalom igen gyakori panasz, amelyre sokan legyintenek, mondván, megszokták, ez a sport vagy az idősödés velejárója. Dr. Páll Zoltán , a FájdalomKözpont ...

A különböző térdszalagok sérülései

Elülső keresztszalag sérülése

Az elülső keresztszalag szakadása a térdízület megcsavarodásával vagy oldalra billenésével jön létre, amikor a lábfej rögzült az egyik irányban és a térd ellentétes irányban fordul el felette, de gyakori trauma ugrást követően nyújtott lábbal talajra érkezéskor, ha a térd túlfeszített helyzetben van. Nagyon gyakori a labdajátékokban, mint labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, a küzdősportoknál, a jégkorongban, korcsolyázásnál és más téli sportoknál.

Hátulsó keresztszalag sérülése

Keresztszalag-sérülés - FájdalomKözpontA hátulsó keresztszalag sérülése lényegesen ritkább az elülső keresztszalag szakadásánál, nagyjából a tizede csupán. Kialakulásában a túlzott berotáció (fordulás) játszik szerepet, de gyakori sérülése a közúti baleseteknek is, így „műszerfal-sérülésnek” is nevezik.

A térdízület a sérülés után legtöbbször perceken vagy néhány órán belül megduzzad, a duzzanat múltával instabilitás észlelhető vizsgálattal. Csak a sérülés pillanata, valamint az erősen duzzadt ízület fájdalmas, amennyiben egyéb sérülés nem alakul ki, jelentős fájdalom nincs. Későbbiekben a térdízület általában nem instabillá, hanem fájdalmassá válik. A mozgáskorlátozottság mértéke a fájdalomtól és duzzanattól függ.

Oldalszalag-sérülések

Oldalirányú erőbehatás az ellenkező oldali térdszalag szakadását, vagy a szalag csontos eredésének (a szalag-csont átmenetnél) kiszakadását eredményezheti. A sérülés a térd oldalirányú instabilitásához vezet. Ritka azonban, hogy csak az oldalszalag sérüljön.

Térdszalag-sérülések kezelése

A szalagsérülések kezelése kétféleképpen történhet, konzervatív vagy műtéti úton. Az oldalszalagok sérülése esetén a részleges szakadások és nyúlások kezelését legtöbb esetben konzervatív módon végzik, kiemelten fontos a térdszalag sérülés gyógytornája, ami visszaállítja a mozgástartományt és megerősíti a stabilizáló izmokat.

A keresztszalagok sérülése esetén, azaz teljes szakadás esetén legtöbbször műtéti megoldás (keresztszalag plasztika) javasolt artroszkópos műtéttel. A szalag pótlása általában a test más részéből vett ínnal pótolható. A keresztszalag plasztikát lényege, hogy a combizmok egyik inát eltávolítják és a sípcsonton, majd a combcsonton képzett csatornába húzzák be, így az ín látja majd el a korábbi keresztszalag funkcióját.

Az oldalszalag műtéti megoldásaként szalag varratot használnak, amihez a sérült szalag területét fel kell tárni, a csonkokat varratokkal egyesíteni, majd az ízületet rögzíteni.

Konzervatív eljárást húzódás vagy részleges szalagszakadás után, már közvetlenül a sérülést követően érdemes alkalmazni a mielőbbi gyógyulás elősegítésére. Fontos szerepe van továbbá a műtéti rehabilitációban is.

Ilyen fizioterápiás eljárások:

Téma szakértője

Dr. Szily Tamás

Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista

  • Specialitások:
    • Térdfájdalom
    • Szalag sérülések
    • Porckopás, artrózis
    • Porcleválás, meniszkusz sérülés
    • Injekciós és műtéti beavatkozások