A McKenzie módszer, vagy más néven Mechanikai Diagnózis és Terápia az egyik legelterjedtebb konzervatív eljárás a gerinc kezelési módszerei közül, melyet gyógytornász, vagy orvos végez.
Fontos viszont megjegyezni, hogy nem csupán a gerinc, de a végtagok kezelése is megvalósítható a McKenzie terápia során. A módszer Robin McKenzie új-zélandi gyógytornász nevéhez fűződik. Lényeges, hogy nem egy konkrét, kész gyakorlatsorról beszélünk, így csoportos torna formájában nem is kivitelezhető. A terápia azon alapszik, hogy ha bizonyos testtartások, vagy mozgások fájdalmat okoznak, akkor egyes mozgásokra, azok ismétlésére az meg is szüntethető.
A kérdés, hogy melyek ezek a mozdulatok, vagy tartások, amelyekkel csökkenthető a fájdalom, és az esetleges kisugárzás. Ez pedig minden esetben más és más, így minden egyes páciens esetében alapos vizsgálat után állapítható meg a megoldást jelentő gyakorlatsor, amivel a páciens saját otthonában kezelheti majd magát, természetesen a terapeuta időszakos kontrolljai alatt.
A kezelés minden esetben a panaszok mélyreható, alapos kikérdezésével, és vizsgálatával kezdődik. Ekkor a szubjektív élmények és panaszok meghallgatása után azt figyeljük meg, hogy hogyan változik a fájdalom, a kisugárzás, illetve az ízületi mozgásterjedelem egyes testhelyzetek, mozgások hatására. Az ekkor tapasztaltak alapján általában ismételt mozgásokat végeztetünk a beteggel, majd a terapeuta házi feladatként is ad majd tornagyakorlatokat. Ennek adagolása időben, gyakoriságban, intenzitásban, ismétlésszámban azonban szintén egyén-, és állapotfüggő. Kivitelezésük legtöbbször otthon, sőt, akár a munkahelyen is megoldható. Emellett felhívja a figyelmet a kezelő arra is, hogy mik azok a mozgások, amiket kerülni kell, és milyen alternatív lehetőségei vannak ezek helyettesítésének.
Gerincfájdalmak, illetve végtagfájdalmak esetén is ajánlott a módszer. Leggyakoribb McKenzie módszerrel kezelt betegségek közé tartozik a porckorongsérv, és a lumbágó. Sokat segíthet derékfájással, hátfájással, és nyaki fájdalommal küzdőknél, illetve a karba, vagy a lábba sugárzó fájdalomnál.
Már akut időszakban is érdemes felkeresnie gyógytornászát, hiszen ilyenkor az óvatos gyakorlatok, vagy sokszor a tornagyakorlatok helyett a terapeuta által megtanított gerincvédelem, és a kímélő testhelyzetek, tartások, mozgások nyújtanak megoldást.
Budai FájdalomKözpont
A hüvelykujjunktól a térdünkig okozhatnak ízületi fájdalmakat a rossz szokásaink, az életmódunk egyes elemei. Dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa szerint az orvosi kezelések mellett a tudatosság is fontos.
A daganatos betegek nagyobb kockázatnak vannak kitéve a koronavírus fertőzéssel, annak súlyosságával kapcsolatban, tehát nekik különösen fontos tudniuk az oltás lehetőségéről, annak hatásáról, esetleges rizikóiról. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája a rendelkezésre álló állásfoglalások alapján foglalta össze a tudnivalókat.