Fájdalom anatómiája, élettana

Fájdalom anatómiája, élettana

2022.02.25

A fájdalom érzése egy sor kémiai-biológiai történés végeredménye. A fájdalom érző receptortól a fájdalom tudatosodásának és megélésének nagy agyi pszichés levetüléséig.

Idegi aktiválódás

Fájdalomérzet során anyagok szabadulnak fel, amelyek a fájdalomérző készülékekhez (receptorokhoz) kapcsolódva kiváltják az ingerületet, amely az idegek útján a gerincvelőn keresztül vezetődik az agyba. Kétféle idegrost eltérő sebességgel vezeti az ingerületet a központi idegrendszer felé. Az egyik egy gyors, ezáltal azonnali éles fájdalmat közvetít, ami gyors választ eredményez, ez az úgynevezett heveny (akut) fájdalom, míg a második lassabb és tompább, de tartós fájdalomérzetet kelt, ezt idült (krónikus) fájdalomnak nevezzük.

Tudatosulás

A fájdalomérzet az agykéregben tudatosul. Ezt követően indulnak el a különböző válaszreakciók a megfelelő idegpályákon keresztül a végrehajtó szervig.

Kapcsolódó cikkünk

Mit tervez a Prima Medica Egészséghálózat?

Mit tervez a Prima Medica Egészséghálózat?

A különböző okok miatti fájdalom komplex szemléletű kezelése mellett a FájdalomKözpont azzal is büszkélkedhet, hogy egy milliárdos árbevételű ...

Fájdalom eredete

Fájdalomérző készülék a szervezetben mindenhol megtalálható, kivételt képez az agy és a tüdő. Ezért nem csak a bőr sérülései, hanem a belső szerveink sérülései, betegségei is okozhatnak fájdalmat. 

A fájdalomérzet kialakulását a kiváltó okon kívül (sérülés, műtét, valamilyen betegség) alapvetően befolyásolja még az ember aktuális fizikai (pl.: erőnléte, pihentsége), pszichés (pl.: szorongásai, a betegségtől való félelmei) és mentális állapota (pl.: tanult viselkedési formái, eddigi tapasztalatai).

Fájdalom nagysága

Ezen felül a fájdalom nagysága nem mindig áll arányban a kiváltó ok súlyosságával. Ennek oka a fájdalomérzetet kialakító sokféle befolyásoló tényező mellett a fájdalom pályák (a fájdalom ingert közvetítő, szállító idegi struktúrák) különleges anatómiai felépítése. Ismert, hogy felületes bőrsérülések, horzsolások jelentőségükhöz képest igen nagy fájdalommal járhatnak, míg adott esetben jóval nagyobb, mélyre hatoló sérülés esetleg jóval kisebb fájdalmat okoz. A fájdalomtűrő képességet befolyásolja az a genetikailag meghatározott, veleszületett állapot, hogy a szervezet milyen számú fájdalomérzékelő készüléket (receptort) tartalmaz, így például a hát bőrén sokkal kevesebb, az arcon, kezeken sokkal több fájdalomérző receptor helyezkedik el. Fontos az is, hogy egy bizonyos fájdalom mögött többféle ok is meghúzódhat.

Téma szakértői