Bokafájdalom

Bokafájdalom

2024.03.06

A boka a csapó- vagy csuklóízületek közé tartozik, a lábszárat és a lábfejet köti össze, felfelé és lefelé irányuló mozgásokat tesz lehetővé. A sípcsont és a szárkapocscsont alkotja az ízületi árkot, amelybe az ugrócsont (talus) illeszkedik pontosan.

Online Bejelentkezés

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

A bokaízület felépítése

Az ugrócsontot a sípcsont és a szárkapocscsont által alkotott ízületi árokban erős szalagok (ínszalagok) tartják. A szalagok kollagénből álló szálak sokaságából épülnek fel, ami rendkívül erős. Az ízület egészséges működésében nagy szerepe van a bokaszalagoknak, mivel a csapóízületek sajátossága, hogy az ízületi árok és az ízületi fej nagyon pontosan illeszkednek egymásba. Az ilyen típusú ízületek egy síkon teljesítik mozgásukat (pl. könyök, boka, ujjpercek). A szalagoknak kettős szerepe van. Az elsődleges, hogy az ízületi fejet az ízületi árokban tartsák. Másodlagosan az, hogy az oldalirányú mozgásokat meggátolják.

Bokafájdalmat sokminden okozhat a fizikai sérüléstől kezdve az ízületi gyulladásig. A sérülés típusától függően az enyhe fájdalomtól a terhelhetőség megszűnéséig is terjedhet a mértéke.
Egy enyhe sportsérülés eredményezhet bokarándulást súlyosabb esetben akár szalagszakadást is. Ezen kívül a fájdalom mögött állhatnak más betegségek, állapotok is, mint a rheumatoid arthritis és a köszvény.

Kapcsolódó cikkünk

Sarok- és vádlifájdalom? Achilles-ín gyulladás is okozhatja

Sarok- és vádlifájdalom? Achilles-ín gyulladás is okozhatja

Az Achilles-ín több ok miatt fájhat, megsérülhet, begyulladhat – nem ritkán a túlerőltetés következményeként. Sokszor a sarokban és a vádliban jelentkező ...

A bokasérülés diagnózisa

Ha pár nap alatt nem múlik vagy csillapodik a fájdalom és a duzzanat, érdemes orvoshoz fordulni, mert a hatékony kezelés nagyban függ a súlyosság mértékétől. A fizikális vizsgálaton és speciális teszteken túl szükséges lehet képalkotó diagnosztika módszer is: röntgent, CT és MR vizsgálatokkal lehet igazolni a sérülés mértékét.

A sérülést követően viszont azonnal szakemberhez tanácsolt fordulni, ha a következők valamelyikét tapasztalja:

  • A bokafájdalom mértéke akkora, hogy képtelen járni rajta;
  • A boka kinézete deformálódott (duzzadt);
  • A boka körüli bőr sérült;
  • A sérülést nagy erő okozta (pl. ugrásból ráérkezés, esés valahonnan);
  • A fájdalom és a duzzanat pihentetést hatására is rosszabbodik az első 3-4 napban.

Bokaszalag sérülés: bokaszalag szakadásbokaszalag sérülés

A boka belső oldalán található szalag (deltoid ligament) három része osztható. A szalag két rétegben fut, a mélyebben fekvő réteg kulcsfontosságú. Ez a bokaszalag akkor szakad el általában, amikor a bokacsontok súlyos törése következik be. Ez a szalagsérülés nem tipikusan sorolható a sportsérülések körébe, ritka előfordulásul.

A boka külső részén található szalagot (lateral ligament) három elkülöníthető szalagsáv alkotja. Az elülső (anterior-talo-fibular ligament), a középső (calcaneo-fibula ligament) és a hátsó (posterior talo-fibular ligament). A bokaficamoknál, húzódásoknál és szalagszakadásokkor az elülső és középső szalagok sérülnek meg.

A sípcsont és a szárkapocscsont egymás között is ízületet alkotnak közvetlen a boka fölött. Ennek az ízületnek szintén nagyon erős szalagjai vannak, egy elől, egy pedig hátul. Az elülső szalag a bokasérülések 20%-ában érintett. Ennek a szalagsérülésnek a gyógyulása hosszú időt vesz igénybe.

A legtöbb bokaszalag sérülés akkor következik be, amikor a lábfej befelé aláfordul. Ekkor az egész testsúly a külső bokaszalagokra terhelődik rá. Az ilyen típusú bokaficamok, bokahúzódások alkalmával az elülső és középső szalagjai megnyúlnak, melynek következtében részleges vagy teljes bokaszalag szakadás következhet be. Esetenként előfordul, hogy kisebb darab csontok válnak le a sérüléskor.

Néhány esetben a bokára ható erő nagyobb károkat okoz. A lábfej egy bonyolult, sok kisebb csontból álló rendszer, amelyet ínak és apró szalagok hálóznak be. Súlyos bokasérülésekkor csont törhet vagy leválhat belőle egy kis darab, porc válhat le, kisebb egyéb szalagok és ínak húzódhatnak, szakadhatnak meg.

A bokaszalag sérülés kezelése

Amennyiben biztos teljes gyógyulást szeretnénk, a sérülést követően a lehető leghamarabb szakorvoshoz kell fordulni. A sérülést követő 48 órában kapott lágyrész hialuron injekció sikeresen segíti a szalagok hegmentes gyógyulását, és ezzel a teljes terhelhetőség, erősség és rugalmasság visszaállítását, ezért fontos minél hamarabb szakorvos felkeresése.

A bokasérülések enyhébb formájának kezelésére általánosan bevált a R.I.C.E. terápia alkalmazása.

  • Rest – Pihentetés a sérülést követő néhány napban teljesen tehermentesíteni kell a bokát
  • Ice – Jegelés naponta 3-4 alkalommal 10-15 percen keresztül kis csomag jéggel hűteni a testrészt
  • Compression – Kompresszió kötözéssel lehet elősegíteni a duzzanat csökkentését
  • Elevation – Felpolcolás a sérült testrészt a test fölé kell helyezni, hogy a duzzanatból folyadék a véráramba könnyedén távozhasson.

Az első lépés pihentetési időszaka után (2-3 nappal a sérülés után) ésszerűen terhelni kell a bokát. Speciális erősítő és nyújtó gyakorlatok elvégzése kell a teljes funkcionális helyreálláshoz (erősség, rugalmasság, mozgástartomány). Súlyosabb bokaszalag sérülés esetén vagy amennyiben a kezdeti sérülés nem gyógyul megfelelően, javasolt gyógytornászhoz fordulni.

Felépülési idő

A bokaszalagok sérülése után a teljes felépülés általában 6-8 hetet vesz igénybe, de a sérülés súlyosságától függően ez hónapokra is nyúlnak. A lágyrész hialuronsav injekció alkalmazásával a gyógyulási idő több mint harmadával csökken. Kombinálva gyógytornával nem csak a gyógyulási idő csökkenthető, de nagyobb az esélye a teljes gyógyulásnak (a szalagok erősségének, teherbírásának, rugalmasságának és a bokaízület mozgástartományának teljes helyreállásának). Az újboli terheléshez ezt az állapotot kívánt elérni, mivel egyéb esetekben életreszóló károsodások maradhatnak vissza. Ilyen lehet a bokaszalag végleges megnyúlása és a túlságosan laza ízület, megy további kórképek kialakulásához vezethet, vagy az ismételt sérülés.

Bokaficambokaficam

A bokát ért trauma látványos és egyértelmű tünetekkel jár. A baleset során a hirtelen fájdalmat gyakran megelőzheti egy kattanó vagy reccsenő hang, majd szinte azonnal duzzanat is képződik a boka külső oldalán. Amennyiben bevérzés következik be, a láb elszíneződik. A trauma súlyosságától függően nehézkes lehet a járás, állás és a boka mozgatása.

Az ízületet ért erőbehatás mértékétől függően beszélhetünk rándulásról (ficamról), ilyenkor enyhébben károsodik az ízület, és általában 1 héten belül szűnik a fájdalom.  A felépülés ideje a sérülés komolyságának függvényében akár több hónap is lehet. Fontos, hogy ez idő alatt kíméljük a testrészt és kerüljük az olyan mozdulatokat, ami terhelésnek tenné ki.

A fizioterápiás kezelések gyorsítják a gyógyulást, ilyenek a következők:

  • Gyógytorna

Ahhoz, hogy a bokaszalag el tudja látni a funkcióját, gyógytorna szükséges, amely segít helyreállítani az izmok-ízületek statikai és dinamikai egyensúlyát, a megfelelő mozgástartományt, valamint a bokát körülvevő izmokat erősíti.

  • Lágylézer kezelés

A lágylézer kezelés a gyógyulás folyamatát sejtszinten indítja el, így ez nem tüneti jellegű kezelés, hanem a sejtek mélyébe hatolva elindítja azok regenerációját, és visszaállítja az ínak, szalagok stabilitását.

  • Lágyrész hialuronsav injekció

A lágyrészbe adható hialuronsavat tartalmazó készítmények kimagasló eredményekkel segítik elő a fájdalom csillapítását és az ínszalagok és ínak minőségi gyógyulását akár akut (sérülés utáni 1-3 napban) akár krónikus szakaszban.

Téma szakértője