Köszvény - genetika vagy étrend?

Köszvény - genetika vagy étrend?

2023.05.22 13:45

A köszvény egy ízületeket érintő gyulladásos betegség. A hiperurikémia, vagyis a vér magas húgysavszintje okozza a köszvényt. Normális esetben a húgysav a vizelettel ürül ki. Ha azonban felhalmozódik a szervezetében, kristályokat képezhet, és kicsapódhat az ízületeiben. Ez gyulladást okoz, ami köszvényt eredményez. A köszvény kialakulásához genetikai és környezeti, étrendi tényezők egyaránt hozzájárulnak. Genetikai tényezők befolyásolják a szervezet vizeletkiválasztó képességét, míg az étrendünkön az múlik, hogy mennyi húgysavat juttatunk a szervezetbe. A következő cikkben a köszvény kialakulásában legfontosabb tényezőkről, a genetikai háttérről, a köszvény öröklődéséről, illetve a befolyásolható tényezőről, az étrendről olvashat majd.

Köszvénnyel kapcsolatos szolgáltatásaink a Fájdalom Központnál
Mi az a köszvény?
Milyen tényezők okozhatnak köszvényt?
Mi a köszvény genetikai háttere?
Mely élelmiszerek okoznak köszvényt?
Melyek a legjobb ételek köszvény esetén?
Milyen előnyei vannak az alacsony purin tartalmú étrendnek?
Milyen hátrányai vannak az alacsony purin tartalmú diétának?

Köszvénnyel kapcsolatos szolgáltatásaink a Fájdalom Központnál

Mi az a köszvény?

köszvény egy ízületi gyulladásos betegség, mely fájdalmat és duzzanatot okoz az ízületekben. A köszvény okai között étrendi, életmódbeli és genetikai tényezők is állnak, melynek hatására olyan szinten megemelkedik a húgysavszint, hogy az már nem tud vizelettel távozni, hanem kicsapódik, éles kristályt formál az ízületekben. A kicsapódást elősegíti a lehűlés is, éppen ezért a nagylábujjban, hideg területen a leggyakoribb a köszvény kialakulása, de emellett a térden, bokán, kézen, csuklón és könyökön is előfordulhat a köszvény. A köszvényes tünetek nem folyamatosan jelentkeznek, hanem jönnek és mennek, visszatérnek az úgynevezett fellángolások vagy köszvényes rohamok formájában.

Milyen tényezők okozhatnak köszvényt?

A köszvény kialakulásában számos tényező szerepet játszik, amelyek következtében emelkedik a húgysavszint vagy nem tud megfelelőképpen ürülni. Bárkit érinthet a köszvény, azonban a férfiaknál nagyobb a valószínűsége a köszvény kialakulásának. A nőknél általában csak a menopauza után jelentkezik köszvény. Köszvényt okozhatnak olyan betegségek, amelyek fokozott sejtanyagcserével, azáltal fokozott purin lebontással és több húgysavtermeléssel járnak. Ilyenek például a következő betegségek, amik köszvényt okozhatnak:

Köszvényt okozhatnak olyan gyógyszerek is, amik akadályozzák a húgysav kiválasztódását a vesében, valamint a vízhajtók és az immunszuppresszánok is. Ezeken kívül és leggyakrabban a köszvény kialakulásában genetikai és életmódbeli, étrendi tényezők játszanak szerepet. A genetikai tényezők a nem befolyásolható elem a köszvény kialakulásában, ha valaki családjában előfordult köszvény, ő is örökölhette a géneket, és hajlamosabb a köszvényre. Míg az étrendet, életmódunkat meg tudjuk változtatni, hogy még örökölt hajlama ellenére is csökkentsük a köszvény kialakulásának esélyét. Ezért cikkünkben részletesen kifejtjük, hogy hogyan csökkenthető a húgysavszint és ezáltal a köszvény kialakulása az étkezéssel.

Mi a köszvény genetikai háttere?

A köszvény részben genetikai eredetű, köszvényben szenvedők 20%-ának van köszvényes rokona. A kutatások felfedtek két gént, melyek kapcsolatban állhatnak a köszvénnyel. A köszvény az húgysav transzportereket irányító géneket érinti. A húgysav-transzporterek szabályozzák az húgysav-kiválasztást. Ha az egyik ilyen, húgysavval kapcsolatos génben eltérés van, az köszvényhez vezethet. Ráadásul több tucat lehetséges génváltozat létezik. Eddig a kutatások szerint a legerősebb kapcsolat a köszvény és az SLC2A9 és az ABCG2 között van. Az SLC2A9 fehérje a vesén dolgozik, segít a húgysav visszaszívásában a véráramba. Segít továbbá kiválasztani a vizelettel a húgysavat, tehát csökkenti a húgysav szintjét a vérben. A gén különböző módosulataiban ez a funkció sérül, emiatt okozhat köszvényt. Az ABCG2 gén egy olyan fehérje előállításában segít, amely főként a bélben és a májban található és felelős a húgysav ürüléséért a bélbe, hogy széklettel távozni tudjon. Ha azonban az ABCG2 génben eltérés van, a húgysav nem ürül kellően, ami szintén köszvényhez vezethet.

Mely élelmiszerek okoznak köszvényt?Köszvény

A magas purintartalmú ételek fogyasztása nagyobb valószínűséggel vezet magas húgysavszinthez a szervezetben, ami köszvényt okozhat. A purin lebontása során ugyanis húgysav termelődik a szervezetben. A problémát az okozza, ha nemcsak a normális mennyiségű húgysav termelődik naponta a szervezetben (a felesleges sejtek lebontásából, táplálékkal). Hanem ha olyan élelmiszereket fogyasztunk, amiknek magas a purin tartalma, a testünk már nem lesz képes ezt a nagy mennyiségű húgysavat kiválasztani, és ennek következtében kialakul a köszvény.

A köszvényt kiváltó 10 legfontosabb étel és ital a következő:

  • Cukros italok és édességek: A szokásos asztali cukor fele fruktóz, amely húgysavvá bomlik le. Bármilyen magasabb cukortartalmú étel vagy ital kiválthatja a köszvényt.
  • Magas fruktóztartalmú kukoricaszirup: Ez a fruktóz koncentrált formája. Ha elkezdi nézegetni a címkéket, mindenféle csomagolt élelmiszerben talál magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, amire nem feltétlenül számítana, ezek fogyasztása pedig köszvényhez vezethet.
  • Alkohol: Vannak magas purintartalmú italok, például a sör, amik így okozhatnak köszvényt. Más alkoholos italok nem magas purintartalmúak, de az alkohol megakadályozza, hogy a vesék eltávolítsák a húgysavat, így az tovább halmozódik a szervezetben.
  • Szerves húsok: Ezek közé tartozik a máj, a pacal, az agyvelő és a vese.
  • Vadhúsok: Az olyan különlegességek tartoznak ide, mint a liba, a borjú- és a vadhús, többek között ezért ismerték a köszvényt a középkorban "a gazdagok betegségének".
  • Bizonyos tenger gyümölcsei: köztük a hering, a fésűkagyló, a kagyló, a tőkehal, a tonhal, a pisztráng és a foltos tőkehal.
  • Vörös húsok: beleértve a marhahúst, a bárányhúst, a sertéshúst és a szalonnát.
  • Pulykahús: Ez a soványabb hús ennek ellenére magas purintartalmú. Különösen kerülje a feldolgozott csemegepulykát.
  • Szaftok és húsmártások.
  • Élesztő és élesztőkivonat.

    Kapcsolódó cikkünk

    Fájnak az ízületei? Nem mindegy, hogy kopás vagy ízületi gyulladás miatt

    Fájnak az ízületei? Nem mindegy, hogy kopás vagy ízületi gyulladás miatt

    Az emberek többnyire azzal a panasszal fordulnak reumatológushoz, hogy fájnak az ízületeik, de természetesen azt nem tudhatják, hogy ízületi kopás vagy reumás ...

Melyek a legjobb ételek köszvény esetén?

Bár bizonyos ételek fogyasztása nem elég ahhoz, hogy a köszvény elmúljon, a tanulmányok szerint bizonyos ételek és italok segíthetnek csökkenteni a szervezetben lévő húgysavat, ezáltal a köszvényes rohamok gyakoriságát. Például:

  • Tej: Egyes korai kutatások szerint a sovány tej fogyasztása segíthet a húgysav és a köszvényes fellángolások csökkentésében. Felgyorsítja a húgysav kiválasztását a vizelettel, és csökkenti a szervezet gyulladásos reakcióját az ízületekben lévő húgysavkristályokra.
  • Cseresznye: A tudósok jelenleg a cseresznye és a cseresznyelé előnyeit kutatják a köszvényes tünetek kezelésében, és a korai eredmények ígéretesek. A cseresznye ismert gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és segíthet a szervezetben lévő húgysav csökkentésében is, a köszvény kialakulásának megakadályozásában.
  • Kávé: Talán hallottunk már arról, hogy a kávé savas, de a kávéban lévő sav típusa nagyon különbözik a húgysavétól. Valójában a napi kávéfogyasztás többféleképpen is csökkentheti a húgysavszintet. Lassítja a purin húgysavvá történő lebomlását, és felgyorsítja a kiválasztás ütemét, ezáltal megakadályozva a köszvény kialakulását.
  • Víz: Azok az emberek, akik naponta öt-nyolc pohár vizet isznak, kisebb valószínűséggel tapasztalnak köszvényes tüneteket. Ennek az értelme, hogy a vesék a vizet használják a húgysav vizelettel történő kiválasztásához. A víz a vese egészségének is jót tesz. A károsodott veseműködés az egyik olyan tényező, amely hozzájárulhat a köszvény kialakulásához.
  • Fehérjeforrások váltogatása: Bizonyos húsok és tenger gyümölcsei magasabb húgysavtartalmúak, és köszvényhez vezethetnek, de ha széles választékot fogyaszt, és távol tartja magát a fent felsorolt legrosszabb bűnösöktől, akkor minden rendben lesz.
  • Gyümölcsök és a zöldségek: A legtöbbnek alacsony a purintartalma, de még a magasabb purintartalmúakról sem derült ki, hogy befolyásolnák a köszvényes tüneteket. 
  • Gabonafélék (kivéve a zab): A rizs, a tésztafélék, a kenyér és a gabonafélék mind köszvény barátok (kivéve a zabot). Óvakodjon a csomagolt termékekben található hozzáadott magas fruktóz tartalmú kukoricasziruptól, és válasszon teljes kiőrlésű gabonát (legalább az esetek felében), hogy segítsen a vércukorszint szabályozásában, és a köszvény megelőzésében.

Milyen előnyei vannak az alacsony purin tartalmú étrendnek?

  • A húgysav csökkentése révén csökkentik a köszvény fellángolását: A hiperurikémiára hajlamos emberek diétával kezelhetik állapotukat, hogy megelőzzék az olyan szövődmények kialakulását, mint a köszvény és a vesekő. Azok, akiknél már diagnosztizáltak köszvényt vagy vesekövet, képesek lehetnek megakadályozni, hogy új húgysavkristályok képződjenek az ízületeikben vagy a veséjükben, vagy legalábbis lassítani tudják a folyamatot.
  • A testsúly csökkentése: A magas húgysavtartalmú élelmiszerek, például a vörös húsok és az édességek kerülése másodlagos előnyként segíthet a testsúly csökkentésében, ezáltal a köszvény kialakulásának csökkentésében is. A köszvény nagymértékben összefügg a túlsúlygyarapodással és a kapcsolódó anyagcsere-szindrómákkal, például az elhízással, a cukorbetegséggel és a szív- és érrendszeri betegségekkel. A fogyás statisztikailag csökkenti a köszvény kialakulásának kockázatát, és segít enyhíteni a köszvény tüneteit azáltal, hogy tehermentesíti az ízületeket.
  • A gyógyszeres kezelés csökkentése: A diéta nem olyan hatékony a köszvény kezelésében, mint a gyógyszeres kezelés, és nem is hivatott helyettesíteni azt. De ha odafigyel az étrendjére köszvény esetén, az segíthet minimalizálni a gyógyszerek szükségességét, mert kevesebbszer fordulhat elő köszvényes roham.

Milyen hátrányai vannak az alacsony purin tartalmú diétának?

  • Életmód korlátozó hatású: A hiperurikémiában szenvedők számára az alacsony purin tartalmú diéta hosszú távú életmódváltást jelent. Történetesen számos kedvenc kényeztetést is célba vesz, beleértve a cukrot, az édességeket és az alkoholt. Néhány ember számára ezekről a korlátlan lemondás irreálisnak tűnhet, különösen, ha ez csak kiegészítő terápia. Mint a legtöbb diétához, ehhez is ragaszkodni kell ahhoz, hogy élvezhessük az előnyeit.
  • Korlátozza az omega-3 forrásokat: A tenger gyümölcsei az omega-3 zsírsavak legfontosabb étrendi forrásai közé tartoznak, és az alacsony purin tartalmú diéta ezek közül sokat korlátoz. Az omega-3-aknak számos ismert egészségügyi előnye van - különösen az ízületi gyulladásból eredő gyulladások és ízületi fájdalmak enyhítése. A halolaj-kiegészítők azonban rendben vannak ennél a diétánál.
  • Nem teljes gyógymód: A diéta egy kicsit csökkentheti a vér húgysavszintjét, de nem annyira, mint amennyire a gyógyszerek hatásosak a köszvény ellen. A legjobb megközelítés a köszvény kezelésében a kettő kombinálása.

    Téma szakértője

    Dr. Selyem Réka MSc

    Reumatológus

  • Specialitások: