Reumatoid Artritis

Reumatoid Artritis

2023.05.04

A sokízületi gyulladás bármelyik életkorban jelentkezhet, bár jellemzően a 30-50 éves kor közötti nőknél fordul elő, ha a genetikai hajlam megvan és valami kiváltó tényező azt aktiválja. Sajnos a tünetek nem merülnek ki enyhe ízületi fájdalmakban, oki kezelésre nincs mód, de az állapotromlás lassítható a megfelelő terápia alkalmazásával.

A reumatoid artritis egy autoimmun betegség, mely ugyan nem öröklődő, de családi halmozódás megfigyelhető. Kialakulását több környezeti és életmódbeli tényező egymásra hatása és a genetikai hajlam okozza. Az immunrendszer ilyenkor az ízületekben változó intenzitású gyulladást tart fenn. Az ekkor termelődő ízületi folyadék többlet és a kóros szövetszaporulat okozza az ízületi duzzanatot. A folyamatban résztvevő kóros fehérjék a porcot vékonyítják, csonteróziókat alakítanak ki mely hatására tartós funkcióvesztés, majd az ízület teljes tönkremenetele következik be. 

Legtöbbször a kéz és láb kisízületeit érinti a betegség, de gyakran előfordul a csukló, térd, boka ízületekben is. Ritkán az ízületi érintettségen túl egyéb szervekben is elváltozás alakulhat ki (tüdő, szem). Illetve az általános gyulladásnak köszönhetően az érelmeszesedést is felgyorsíthatja, mely szív- és érrendszeri következménnyel jár.

A reumatoid artritis tünetei

A tünetek kezdetben hasonlítanak az izomláz, megerőltetés vagy a korral járó berozsdásodásához. A reumatoid artritis jeleit a betegek elbagatellizálják, és nem fordulnak orvoshoz.

Általában a betegség fokozatosan kezdődik és a kéz és lábízületeken jelentkezik először. Reggelente akár egy órán át tartó ízületi merevséggel is járhat. Ritkábban jelentkezik akutan, az összes ízületet is érintve, járásképtelenséget okozó gyulladással.

Általános tünetek:

  • fájdalmas duzzanat az érintett ízületeknél
  • reggeli izületi merevség
  • fáradékonyság
  • izzadékonyság
  • alvászavar
  • rossz közérzet

Tünetek heves gyulladás esetén az általános tüneteken túl:

  • láz
  • hidegrázás
  • nagyfokú ízületi fájdalom
  • járásképtelenség

    Kapcsolódó cikkünk

    Ízületi fájdalmat okozhat a koronavírus

    Ízületi fájdalmat okozhat a koronavírus

    A koronavírus legismertebb tünetei közé tartozik többek közt a láz, a köhögés, a légszomj, a kimerültség, ám a betegek egy része ízületi ...

Diagnózis

Mivel a betegség nem gyógyítható, csak a rosszabbodó folyamat lassítható és az életminőség egy kicsit javítható, ezért a pontos és gyors diagnózis nagyon fontos a kezelés mielőbbi elkezdése érdekében.

Sok betegség okozhat ízületi gyulladást, így azokat ki kell zárni.

Vizsgálatok:

  • Laborvizsgálat – a gyulladási faktorokon kívül fontos még az immunológiai vizsgálatok közül a reumatoid faktort is ellenőrizni, mert a betegség fennállása esetén pozitivitást mutat.
  • MR vizsgálat
  • Ultrahang vizsgálat

A reumatoid artritis kezelése

A reumatoid artritis terápiáját két csoportba oszthatjuk gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelésre.

Gyógyszeres kezelés

Nem gyógyszeres kezelés

A kezelés folyamán nem csak az akut gyulladási folyamatot, illetve a fájdalmat kell kezelni, hanem fontos a beteg mindennapi életminőségét is tovább javítani, a mozgáshatárokat megtartani, az izomerőt javítani. Ezeket rendszeres gyógytornával, fizikoterápiával érhetjük el, esetleg segítő termékek (pl: csuklósín, könyökmankó, stb) válhat szükségessé.

Egyes esetben ortopédsebészi kezelés lehetősége merül fel. Ilyen esetek lehetnek, ha a gyulladás nem csökkenthető, vagy nagyfokú a porcpusztulás mértéke.

Habár egy nagyon komoly, napjainkban gyógyíthatatlan betegség a reumatoid artritis, mégis elmondhatjuk, hogy a korai felismeréssel, időben elkezdett gyógyszeres és alternatív kezeléssel a betegség lefolyása lassítható, a beteg életminősége javítható. 

Téma szakértője

Dr. Selyem Réka MSc

Reumatológus

  • Specialitások: