Fájnak az ízületei? Nem mindegy, hogy kopás vagy ízületi gyulladás miatt

Fájnak az ízületei? Nem mindegy, hogy kopás vagy ízületi gyulladás miatt

2019.05.07 09:22

Az emberek többnyire azzal a panasszal fordulnak reumatológushoz, hogy fájnak az ízületeik, de természetesen azt nem tudhatják, hogy ízületi kopás vagy reumás ízületi gyulladás okozza-e a tüneteiket. Dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa elmagyarázza, mi a különbség és miért fontos ezt tisztázni. 

Mi az a porckopás?

A porckopás tünetei leginkább a térdben, a csípőnél mutatkozhatnak meg elsőként. A folyamat hátterében pedig az áll, hogy amíg fiatalkorban a lebontási-újjáépülési fázisok egyensúlyban vannak, addig idősebb korban a lebontás kerül előtérbe, és a genetikai hajlam is jelentőséggel bír. Ezt a folyamatot felgyorsíthatja még bármilyen, az ízületre nagy terhelést jelentő tevékenység, mint a megerőltető sport, az állómunka, és a mozgásszegénység is! Mindennek eredményeként az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A porckopás általában lassan alakul ki, és bár egyes esetekben nem okoz tüneteket, leggyakrabban fájdalommal és/vagy a mozgáskorlátozottsággal jár, és ez lehet a merevség oka is. A panaszok fokozódhatnak terhelést követően vagy az időjárás változásakor is. 

Mi az az ízületi gyulladás?

Az ízületi gyulladás kezelése reumatológus feladata.Az ízületi gyulladás során – pl. autoimmun eredetű betegség esetében – az érintett saját immunrendszere támadja meg az ízületet borító porcot. Ennek következtében az előzőekhez nagyon hasonló panaszok jelentkeznek, vagyis fájdalom, merevség, duzzanat később az érintett ízület deformitása.

Melyek a fő különbségek a porckopás és a reumás ízületi gyulladás közt?

- Elsősorban tisztázni kell, hogy bár a panaszok nagyon hasonlóak, a kikérdezéskor és a fizikális vizsgálat során már e téren is mutatkozik néhány különbség. A porckopásnál például nem annyira jellemző a duzzanat, ez inkább az immunológiai vagy anyagcsere eredetű ízületi gyulladásra utaló jel lehet. További különbség lehet, hogy míg a kopásos panaszok lassan, évek alatt alakulnak ki, addig az ízületi gyulladás okozta fájdalom szinte hetek alatt kialakul. Az előbbi eset ezért is jellemzőbb a 45-50 év feletti korosztályra, míg a reumás ízületi gyulladás többnyire 30-50 közt jelentkezik, nagyobb arányban nőknél. Az is gyakori, hogy a kopásos betegség nem okoz egyéb tüneteket, míg az autoimmun kórkép sokszor jár rossz közérzettel, kimerültséggel, lázzal is – hangsúlyozza dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa. – Ugyanakkor mindkét eredetű ízületi elváltozás kezdődhet szimmetrikusan és asszimmetrikusan is.

Milyen szakorvos segíthet?

A szteroid injekció gyors fájdalomcsillapítást biztosít. Az elsődleges diagnózist ortopédus és reumatológus is felállíthatja, és ha porckopásra derül fény, azt a továbbiakban ortopéd szakorvos, sportorvos, fájdalomspecialista is kezelheti. A reumás ízületi gyulladás természetesen reumatológus feladata, ám ha ő úgy látja, hogy autoimmun betegség esetleg más szerveket is érinthet, a kezelés megválasztásában immunológus segítségét is kérheti.
Selyem doktornő elmondása szerint a rheumatoid arthritis kezelésében a gyulladás csökkentése áll a középpontban, ami – mindig személyre szabottan – történhet szteroidokkal, nem szteroidokkal, bázisterápiával, biológiai terápiával. A kezelés fontos része az immunrendszer téves túlműködésének elnyomása ún. immunszupresszív készítményekkel. Mivel pedig ebben az esetben fontos a szövődmények megelőzése is, erre ugyanúgy külön figyelmet kell szentelni, mint a mozgás szabadságának fenntartására, leginkább gyógytornával, ízületvédelemmel.  Azoknál pedig, akiket lelkileg is megvisel a betegség, mindenképpen fontos a mentális-lelki segítség, akár életvezetési tréning keretében, már csak azért is, mert a stressz önmagában is súlyosbíthatja a tüneteket.  

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Selyem Réka MSc

Reumatológus

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr Úr! Szeretnék érdeklődni hogy lehet a fájdalmat megszüntetni. 38 éves vagyok, mr vizsgálat szerint 13 mm tarlow ciszta van az s2 csigolyámon. Fájnak, ropognak a térdeim, ha köhögök vagy nevetek vizeletvisszatartási problémám van, a szexuálus életemről nem is beszélve. Nem jó se feküdni főleg bal oldalamon, 2 órákat alszok mert mindig felkelek, hogy forduljak egyett mert alig bírom a csípőmet megmozdítani. Ülni se állni se jó. Gerinctornát csinálok és cataflánt 50mg 3*1, tramadolort 100mg 3*1 és esténként silduralt 6mg-t szedek. Írtak fel tenses fizikoterápiát, de az itthon is van és a 4 műszak miatt nem tudom megoldani a 20 km -el arrébb lévő központba. Van denevérpad amit ritkán tudok használni mert sokat fáj a fejem- migrénesen- néha pedig magas a vérnyomásom. Itthon szobabiciglizek is, de amikor nem dolgozok próbálok kevesebb gyógyszert szedni nappal és főként akkor tornázok de estére annyira fáj, hogy semmit nem alszok, másnap aztán újból gyógyszer, félek hogy a gyomrom nem sokáig fogja bírni- már 3 éve szedem. Nem lehet leszivatni a cisztát vagy kivenni. Az reumatológus nem akar vele csinálni vele semmit, de én már nem bírom tovább. Köszönöm előre is válaszát. Tisztelettel: PH Judit
    Tisztelt Hölgyem!

    A leírt tünetek miatt ideggyógyászati vizsgálatot is javaslok Önnek! Szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, testsúlykontroll, ha szükséges, talpnyomás mérés, melynek eredménye alapján személyre szabott talpbetét szintén segíthet. Amennyiben panaszai állandósulnak, keresse fel klinikánkat rendelési időmben, leleteivel együtt.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Puskásné H Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves, segítőkész

    Két hét szenvedés után végre sikerült enyhíteni a fájdalmamat egy nap alatt, doktornő nagyon kedves és segítőkész volt.
    Dr. Selyem Réka MSc
    Dr. Selyem Réka MSc
    Reumatológus