Zsibbad, gyenge a karja? Van segítség az alagút szindrómára

Zsibbad, gyenge a karja? Van segítség az alagút szindrómára

2019.04.17 12:41

Zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség – többek közt ezek a tünetek kísérhetik az alagút szindrómát. Dr. Selyem Réka, a FájdalomKözpont reumatológus szakorvosa szerint gyakori, de sokszor nehezen diagnosztizálható problémáról van szó, amelyet azonban fontos kezelni. 

Az egyre szűkülő alagút okozza a tüneteket

Az alagút szindróma tünetei fájdalom, zsibbadás, gyengeség a karban, csuklóban.Az alagút szindróma nem mondható ritka kórképnek, mégis gyakran fejtörés elé állítja a szakorvosokat is, hiszen sokszor meglehetősen általános tüneteket produkál. Zsibbadás, fájdalom, súlyosabb esetben érzéskiesés, izomsorvadás utalhatnak a tünetegyüttesre, amelyért tulajdonképpen az adott területet – igen sokszor a kart, az ujjakat – beidegző idegnyomódások a felelősek. Az alagút ugyanis nem más, mint egy szűk anatómiai rés, amely csatornául szolgál az ereknek és idegeknek. Ha ebben a csatornában kialakul egy duzzanattal, esetleg vizenyővel járó gyulladás, az nyilván az átmérő csökkenését is eredményezni fogja. Ebben a beszűkült alagútban aztán egyre inkább nyomás alá kerülnek az erek és az idegek, ami végső soron elvezet a panaszokhoz. Ezek kezdetben enyhék, például furcsa zsibbadásérzésként jelentkeznek, súlyos esetben azonban akár az izomsorvadásig is eljuthatnak. Többek között ezért is fontos a korai diagnosztizálás és kezelés, hiszen azt is meg kell állapítani, mi okozza az alagút beszűkülését. Vannak ugyanis olyan betegségek, állapotok, amely fokozzák a rizikót, mint például elhízás, terhesség, cukorbetegség, myxoedema, rheumatoid arthritis, köszvény, de az olyan foglalkozások is hajlamosító tényezőnek számítanak, amelyek adott esetben erősen igénybe veszik a kart, a kezet, a csuklót, az ujjakat.

A gyulladás és a tünetek is csökkenthetők

- Ha ismerjük az alagút pontos anatómiai elhelyezkedését, gyors javulást érhetünk el például az érintett területre beadott célzott helyi gyulladáscsökkentő injekcióval. Amennyiben szteroid a hatóanyag, az rövid időn belül csökkenti a gyulladást, ezáltal pedig a panaszt okozó tüneteket is, bár mindig tisztában kell lenni a fontos előnyök mellett a kezelés határaival is. Gyakran már az első ilyen injekció is megszünteti a fájdalmat, de az is lehetséges, hogy a teljes javuláshoz még egy ismétlésre van szükség, több héttel később – hangsúlyozza dr. Selyem Réka, a FájdalomKözpont reumatológus szakorvosa. Azt is kiemeli, hogy az injekciózás előtt első lépcsőben a nem-szteroid gyulladáscsökkentő krémek és gyógyszerek, a jegelés, az adott ízület tehermentesítése, fizikoterápiás kezelések, gyógytorna, kinesiotape, valamint az életmódváltás jönnek szóba.
Az alagút szindróma gondos reumatológiai kezelést igényel.A szakorvos szerint a fenti terápiákon és a gyorsan ható injekciós kezelésen kívül más terápiával is vannak pozitiv tapasztalatok – természetesen csak orvosi döntés alapján. Az orvosi kollagén terápia – amely szintén egy injekciós eljárás – képes csökkenteni a gyulladást, és a fájdalomcsillapítás mellett a szöveti képleteket is megerősíti, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményezhet. A természetes működési elvű lökéshullám terápia pedig oldja a mozgásszervi fájdalmat okozó triggereket, élénkíti az anyagcserét és a vérkeringést, és nem csak a fájdalmat csökkenti, de a sérült szövetek fokozatos regenerálásával az okot is képes megszüntetni. Sokaknál már az első kezelés is javulást eredményez, de ennek tartósításához általában 3-6 kezelés szükséges. Mivel az alagút szindróma komolyan kihatnak az életminőségre, sőt, akár a munkaképességre is, fontos tisztában lenni azzal, hogy minél előbb orvoshoz fordulunk a panaszokkal, annál gyorsabban és hatékonyabban szabadulhatunk meg tőlük. Ugyanakkor a szakorvos arra figyelmeztet, hogy a konzervatív kezelésre nem javuló, súlyos esetekben előfordulhat, hogy a műtét válik szükségessé a beszűkült alagút „felszabadítására”.
 

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Krónikus súlyos kar- vagy lábfájdalom? Megoldás a komplex fájdalomterápia
Állandóan fáj, ég, zsibbad vagy gyenge a lába?
Fáj a lábfeje? A cipője és a gerince is okozhatja

Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Lökéshullám terápia

  • Specialitások:
    • sarokfájdalom
    • Achilles-ín gyulladás
    • könyökfájdalom
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr Úr! Szeretnék érdeklődni hogy lehet a fájdalmat megszüntetni. 38 éves vagyok, mr vizsgálat szerint 13 mm tarlow ciszta van az s2 csigolyámon. Fájnak, ropognak a térdeim, ha köhögök vagy nevetek vizeletvisszatartási problémám van, a szexuálus életemről nem is beszélve. Nem jó se feküdni főleg bal oldalamon, 2 órákat alszok mert mindig felkelek, hogy forduljak egyett mert alig bírom a csípőmet megmozdítani. Ülni se állni se jó. Gerinctornát csinálok és cataflánt 50mg 3*1, tramadolort 100mg 3*1 és esténként silduralt 6mg-t szedek. Írtak fel tenses fizikoterápiát, de az itthon is van és a 4 műszak miatt nem tudom megoldani a 20 km -el arrébb lévő központba. Van denevérpad amit ritkán tudok használni mert sokat fáj a fejem- migrénesen- néha pedig magas a vérnyomásom. Itthon szobabiciglizek is, de amikor nem dolgozok próbálok kevesebb gyógyszert szedni nappal és főként akkor tornázok de estére annyira fáj, hogy semmit nem alszok, másnap aztán újból gyógyszer, félek hogy a gyomrom nem sokáig fogja bírni- már 3 éve szedem. Nem lehet leszivatni a cisztát vagy kivenni. Az reumatológus nem akar vele csinálni vele semmit, de én már nem bírom tovább. Köszönöm előre is válaszát. Tisztelettel: PH Judit
    Tisztelt Hölgyem!

    A leírt tünetek miatt ideggyógyászati vizsgálatot is javaslok Önnek! Szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, testsúlykontroll, ha szükséges, talpnyomás mérés, melynek eredménye alapján személyre szabott talpbetét szintén segíthet. Amennyiben panaszai állandósulnak, keresse fel klinikánkat rendelési időmben, leleteivel együtt.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Puskásné H Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindenre választ kaptam!

    A kezelést végző kolleganőtől bármit kérdezhettem, nem éreztem úgy, hogy már lejárt az időm és jön a következő beteg. Türelmesen végighallgatott, bármilyen kérdésemre szívesen válaszolt!
    Lökéshullám terápia
    Lökéshullám terápia
    fizikoterápia