Zsibbadás, fájdalom, izomgyengeség – többek közt ezek a tünetek kísérhetik az alagút szindrómát. Dr. Selyem Réka, a FájdalomKözpont reumatológus szakorvosa szerint gyakori, de sokszor nehezen diagnosztizálható problémáról van szó, amelyet azonban fontos kezelni.
Az alagút szindróma nem mondható ritka kórképnek, mégis gyakran fejtörés elé állítja a szakorvosokat is, hiszen sokszor meglehetősen általános tüneteket produkál. Zsibbadás, fájdalom, súlyosabb esetben érzéskiesés, izomsorvadás utalhatnak a tünetegyüttesre, amelyért tulajdonképpen az adott területet – igen sokszor a kart, az ujjakat – beidegző idegnyomódások a felelősek. Az alagút ugyanis nem más, mint egy szűk anatómiai rés, amely csatornául szolgál az ereknek és idegeknek. Ha ebben a csatornában kialakul egy duzzanattal, esetleg vizenyővel járó gyulladás, az nyilván az átmérő csökkenését is eredményezni fogja. Ebben a beszűkült alagútban aztán egyre inkább nyomás alá kerülnek az erek és az idegek, ami végső soron elvezet a panaszokhoz. Ezek kezdetben enyhék, például furcsa zsibbadásérzésként jelentkeznek, súlyos esetben azonban akár az izomsorvadásig is eljuthatnak. Többek között ezért is fontos a korai diagnosztizálás és kezelés, hiszen azt is meg kell állapítani, mi okozza az alagút beszűkülését. Vannak ugyanis olyan betegségek, állapotok, amely fokozzák a rizikót, mint például elhízás, terhesség, cukorbetegség, myxoedema, rheumatoid arthritis, köszvény, de az olyan foglalkozások is hajlamosító tényezőnek számítanak, amelyek adott esetben erősen igénybe veszik a kart, a kezet, a csuklót, az ujjakat.
- Ha ismerjük az alagút pontos anatómiai elhelyezkedését, gyors javulást érhetünk el például az érintett területre beadott célzott helyi gyulladáscsökkentő injekcióval. Amennyiben szteroid a hatóanyag, az rövid időn belül csökkenti a gyulladást, ezáltal pedig a panaszt okozó tüneteket is, bár mindig tisztában kell lenni a fontos előnyök mellett a kezelés határaival is. Gyakran már az első ilyen injekció is megszünteti a fájdalmat, de az is lehetséges, hogy a teljes javuláshoz még egy ismétlésre van szükség, több héttel később – hangsúlyozza dr. Selyem Réka, a FájdalomKözpont reumatológus szakorvosa. Azt is kiemeli, hogy az injekciózás előtt első lépcsőben a nem-szteroid gyulladáscsökkentő krémek és gyógyszerek, a jegelés, az adott ízület tehermentesítése, fizikoterápiás kezelések, gyógytorna, kinesiotape, valamint az életmódváltás jönnek szóba.
A szakorvos szerint a fenti terápiákon és a gyorsan ható injekciós kezelésen kívül más terápiával is vannak pozitiv tapasztalatok – természetesen csak orvosi döntés alapján. Az orvosi kollagén terápia – amely szintén egy injekciós eljárás – képes csökkenteni a gyulladást, és a fájdalomcsillapítás mellett a szöveti képleteket is megerősíti, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményezhet. A természetes működési elvű lökéshullám terápia pedig oldja a mozgásszervi fájdalmat okozó triggereket, élénkíti az anyagcserét és a vérkeringést, és nem csak a fájdalmat csökkenti, de a sérült szövetek fokozatos regenerálásával az okot is képes megszüntetni. Sokaknál már az első kezelés is javulást eredményez, de ennek tartósításához általában 3-6 kezelés szükséges. Mivel az alagút szindróma komolyan kihatnak az életminőségre, sőt, akár a munkaképességre is, fontos tisztában lenni azzal, hogy minél előbb orvoshoz fordulunk a panaszokkal, annál gyorsabban és hatékonyabban szabadulhatunk meg tőlük. Ugyanakkor a szakorvos arra figyelmeztet, hogy a konzervatív kezelésre nem javuló, súlyos esetekben előfordulhat, hogy a műtét válik szükségessé a beszűkült alagút „felszabadítására”.
Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Krónikus súlyos kar- vagy lábfájdalom? Megoldás a komplex fájdalomterápia |
Bejelentkezés fájdalom kezelésére: |
FájdalomKözpont+36 70 621 2433 |
További véleményekProfi, gyors ügyintézés. A doktornő nagyon aktív, odafigyel a páciensre, minden lehetőséget megbeszél vele.
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázatban a jelenleg rendelkezésünk álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkból.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
Az opiod gyógyszerek vagy narkotikumok gyakran szükségesek a daganatos betegek komoly fájdalmainak kezelésében. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája arról beszélt, hogy lehet biztonságosan használni ezeket a hatékony gyógyszereket.