A neurológia, magyarul az ideggyógyászat a központi (agy és gerincvelő) és perifériás (a testet behálózó, környéki) idegrendszer szerkezeti és funkcionális megbetegedéseivel foglalkozó orvosi szakág. A neurológus szakorvos feladata ezen idegrendszeri betegségek kivizsgálása, diagnosztikája és sok esetben kezelése is.
A neurológiai betegségek panaszai igen változatosak lehetnek elhelyezkedésükben és fajtáikban egyaránt. Az idegrendszer károsodása gyakran nem önálló betegség, hanem más szervrendszerek károsodásának szövődményeként jelenik meg. Így a leggyakoribb idegrendszeri betegségek, panaszok közé sorolható:
Cikkek, melyeket mindenképp olvasson el! |
A diagnózis felállításának első lépése a részletes anamnézis felvétele. A neurológiai vizsgálatoknál különösen fontos a beteg részletes, pontos meghatározása az érzékelt fájdalom formájáról, időtartamáról, helyéről. A neurológus gyakran kérdez rá a panaszokkal elsőre nem összefüggő dolgokra is (mint lehet az izomgyengeség, látás-, hallás-, nyelészavarok, nyelvzsibbadás, szédülés, stb.), amik segítenek a panaszokat kiváltó betegség meghatározásában.
A fizikális vizsgálatok során a beteg járása, mozgása, különböző érzékelési jelei, izomereje, szemmozgása is diagnosztikai fontossággal bírnak. Gyakori ezeken felül az egyensúly és a mozgásos reflexek ellenőrzése az ideggyógyászati kivizsgálás során. Ezt követően a neurológus további vizsgálatokra küldheti el a pácienst.
A neurológiában fontos a képalkotó diagnosztikai módszerek használata. Elsősorban CT, MR vizsgálatokat végeznek a neurológus által meghatározott testrészeken, amivel feltérképezhetik a sérüléseket, elváltozásokat. Gyakoriak még a különböző elektrofiziológiai vizsgálatok is: az EEG (elektroenkefalográfia) az agyi funkciók működését, míg az EMG (elektromiográfia) az izmok működését vizsgálja. Indokolt lehet laboratóriumi vizsgálat elvégzése is.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés Neurológiai kivizsgálásra: |
Telefonos, emailes, facebookos bejelentkezéshez KATTINTSON ide! FájdalomKözpont |
Téma szakértői
A hüvelykujjunktól a térdünkig okozhatnak ízületi fájdalmakat a rossz szokásaink, az életmódunk egyes elemei. Dr. Selyem Réka MSc, a FájdalomKözpont reumatológusa szerint az orvosi kezelések mellett a tudatosság is fontos.
A daganatos betegek nagyobb kockázatnak vannak kitéve a koronavírus fertőzéssel, annak súlyosságával kapcsolatban, tehát nekik különösen fontos tudniuk az oltás lehetőségéről, annak hatásáról, esetleges rizikóiról. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája a rendelkezésre álló állásfoglalások alapján foglalta össze a tudnivalókat.