Botox és más fejfájás kezelések - kinek melyik a hatékonyabb?
Szerző: Dr. Para Szabolcs
Dr. Para Szabolcs

Botox és más fejfájás kezelések - kinek melyik a hatékonyabb?

2025.07.02 11:08

A migrén nem egy egyszerű, gyorsan múló fejfájás, hanem egy nagyon kínzó, életminőséget jelentősen rontó betegség, amely főként krónikus formájában jelent nagy kihívást a betegeknek. De vajon elég csak a különböző fájdalomcsillapítókkal küzdeni ellene? Milyen terápiák jöhetnek szóba krónikus esetekben és kinek ajánlható a Botox kezelés? Dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa válaszolt a kérdésekre.

Krónikus migrén esetén segíthet a Botox

A krónikus migrén kezelésében a prevenció és a rohamoldás is fontos.A migrén egy többnyire féloldali, lüktető fejfájás, ami érintheti a homlokot és a halántékot is. Az erős fény, zaj, szagok tovább fokozzák a fájdalom erősségét, amelyhez gyakran olyan tünetek is kapcsolódnak, mint a hányinger, hányás. A roham néhány vagy sok órán át is tarthat és akár hetente többször is jelentkezhet. Krónikus migrénnek nevezzük a több mint 3 hónapon át, több mint havi 15 napon előforduló fejfájást, amiből legalább 8 migrénes fejfájás.
A Botox-terápiát kifejezetten a krónikus migrén kezelésére alkalmazzák 2011 óta, ugyanis az injekcióval bejuttatott neurotoxin az izmok bénításával a fájdalomjelek továbbítását és a fájdalmat jelző neurotranszmitterek felszabadulását is blokkolja. A krónikus migrénre alkalmazott Botox injekciók a fej és a nyak azon területeit célozzák meg, ahol a fájdalomreceptorok a legaktívabbak a migrénes rohamok során.
- Minden egyes kezelés során több helyre is injektálunk a homlok, a halánték és a nyak területén. Maga az eljárás általában gyors, gyakran nem tart tovább 15-20 percnél, a legtöbb beteg csak enyhe kellemetlenségről számol be. Ami pedig a terápiás jellegre utal, az az, hogy a tartós hatás és a megelőzés érdekében 3 havonta ismételjük a kezelést – ismerteti Para doktor.

Botox – pro és kontra

Érvek

  • Krónikus migrénnél beválhat a Botox-terápia.Hosszú távú hatás: a kezelt betegek jelentős része a migrének rohamok gyakoriságának és súlyosságának csökkenéséről számol be.
  • Kevesebb gyógyszer mellékhatás: a Botox-terápia csökkenti vagy teljesen elhagyhatóvá teszi az ún. preventív migrén gyógyszereket, ami természetesen az általuk kiváltott esetleges mellékhatásoktól is mentesít. Mivel a Botox injekciók lokálisan hatnak, elkerülhetők az olyan szisztémás mellékhatások, mint például a fáradtság, az emésztőszervi panaszok, a szédülés. 
  • Biztonságosság: a Botox-terápia hatékonyságát számos kutatás igazolta, és szakorvos kezében teljesen biztonságosnak is mondható, ezért is engedélyezett az alkalmazása.

Ellenérvek

  • Csak a krónikus migrénnél válik be: a kutatások szerint azoknak, akiknek csak alkalmi migrénes rohamaik vannak, nem segít a Botox-terápia, nekik más kezeléssel kell próbálkozniuk.
  • Rendszeres ismétlés: a hatás akkor tartható fenn, ha 12 hetente megismétlik az injektálást, ez nem mindenkinek kényelmes.
  • Magasabb költség: a Botox-terápia nem tartozik a legalacsonyabb árú eljárások közé.

Más eljárások a krónikus migrénnél

- Krónikus migrén esetében egyaránt kell alkalmazni preventív gyógyszereket, amelyek célja, hogy lehetőleg megelőzzék a gyakori rohamokat és akut rohamoldókat, amelyeket a már kialakulóban lévő fejfájás elején kell bevenni, hogy csökkenjen a tünetek erőssége. Ezeket mindig az adott páciensre szabottan hangoljuk össze és rendeljük el. Először a legtöbb esetben ilyen komplex gyógyszeres eljárással próbálkozunk, az életmód javaslatok mellett – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont – Prima Medica neurológusa. – Ez a fajta összetett kezelés, amelyben a triggerek beazonosítása és kerülése éppolyan fontos, mint a preventív gyógyszerek elkötelezett szedése, sok betegnek nagyon jól beválik. Ugyanakkor például azoknak, akik nem szeretnének napi szinten gyógyszert szedni, a Botox egy jó alternatíva lehet, hiszen ez kiválthatja a preventív gyógyszerelést és csak az esetleges rohamgyógyszerekre lehet szükség. A Botox-terápiát választó páciensek nagy része már a második, harmadik kúra után azt tapasztalja, hogy jelentősen visszaszorult az életükben a migrén, sokkal magasabb az életminőségük. Számos szempontot kell figyelembe vennünk tehát, amikor a krónikus migréntől szenvedő páciensekkel foglalkozunk, de úgy tapasztalom, hogy ha sikerül az adott helyzetben leginkább adekvát kezelési formát választani, a migrénesek nagyon megkönnyebbülnek.   

Forrás: Fájdalomközpont – Prima Medica (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Para Szabolcs

neurológus

  • Specialitások:   Rendelés típusa:
    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. FSZ. 3-as rendelő
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.
    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!) Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr! Évek óta szenvedek a migréntől. Általában 3 napig szokott tartani, elviselhetetlen lüktető, sugárzó fájdalmat érzek a bal halántékom környékén. Ilyenkor nem tudok aludni illetve van, hogy beszélni sem. Jelentkezik hidegfrontra, illetve ha kiveszem a fogamzásgátló hüvely gyűrűt akkor is. Voltam már különféle kivizsgáláson, semmiben nem tudtak segiteni. Szeretnék rá megoldást találni hiszen a munkámra sem tudok ilyenkor koncentrálni. Semmilyen gyógyszer nem hatott még rá. Előre is köszönöm válaszát. Tisztelettel Nagy Enikő
    Tisztelt Hölgyem!

    Javaslom jelentkezzen a "Fejfájás ambulancián" és készítsen koponya MR-t, ha eddig nem készült. Rendszeres neurológiai kontroll javasolt és szemészeti vizsgálat is szóba jön.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Nagy Enikő

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak