Látászavar, zsibbadás a fejfájás alatt? Ezt lehet tenni az aurás migrénnel

Látászavar, zsibbadás a fejfájás alatt? Ezt lehet tenni az aurás migrénnel

2023.12.02 12:19

Az aurás migrén egy összetett, nehezen kibírható fejfájás típus, amelynek a kezelése is több pillérre alapozódhat. Dr. Vida Zsuzsanna, a FájdalomKözpont neurológusa összefoglalja, amit erről a betegségről érdemes tudni. 

Mi a különbség a migrén és egy egyszerű fejfájás közt?

A migrén előfordulása a teljes népességre vonatkoztatva 8-12 %, aura jelenséggel az esetek harmada jár együtt.  A gyorsan és csak időnként előbukkanó fejfájáshoz képest a migrén egy jelentős életminőség romlást okozó probléma, ami a munkaképtelenség gyakori oka is. A migrén elsősorban a 20-50 év közti nőket érinti és az elsődleges vagy önálló fejfájások közé tartozik, ami azt jelenti, hogy nem áll más, fejfájást okozó betegség a hátterében.
A migrén kínzó fejfájás gyakran aurajelenséggel.- Az anamnézis felvételekor rákérdezünk a lehető legtöbb körülményre: milyen gyakran fordul elő, mikor kezdődött, jelenleg is fáj-e, alváskor is jelentkezik-e, milyen erős, hol érzi a fájdalmat a páciens, milyen a jellege, vannak-e kiváltó, súlyosbító vagy enyhítő tényezők. Jellemzően - az akut és bizonyos speciális esetek kivételével - fejfájásos panasz esetében MR vizsgálatot is végzünk, amelyre azonban nem feltétlenül kerül sor, ha típusos migrénről van szó, amely hosszú ideje fennáll, jellegében, gyakoriságában nem változik, és nem kapcsolódik mellé epilepsziás roham vagy fokális neurológiai tünet – ismerteti Vida doktornő.
Íme, a migrén jellemzői:

  • Többnyire a fej egyik oldalán jelentkezik a pulzáló fájdalom.
  • Tízes fájdalompontozó skálán 6-9-es erősségű.
  • A fizikai aktivitás fokozza.
  • Gyakori velejárója a hányinger, a hányás, a fénytúlérzékenység.
  • Nőknél háromszor gyakrabban jelentkezik.
  • Órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat.
  • Aurajelenség előzheti meg a fájdalmat.

Mi az az aura jelenség?

Az aura a fejfájást megelőző időben jelentkező reverzibilis (vagyis visszafordítható) neurológiai tünet, amely néhány percig, legfeljebb egy óráig tart. A leggyakoribb és legtípusosabb a vizuális aura, de léteznek más formái is. Lehetséges aura tünetek:

  • Vizuális tünetek: látótérkiesés, csőlátás, fortifikációs spektrum - egy középkori várhoz hasonló alak megjelenése a látótérben. A látási jelenségek ugyanis általában fekete-fehérek, a középről haladnak kifelé, többnyire cikk-cakk vonalban – ezeket jellemzően villámoknak írják le a betegek. Előfordulhat látótérkiesés, ami fekete vagy fehér foltok megjelenését jelenti a látómezőben. Nem ritka a micropsia és a macropsia, amikor a beteg kisebbnek vagy nagyobbnak látja a tárgyakat. 
  • Szenzoros tünetek: arc-, nyelv-, végtagzsibbadás, amelyet meg kell különböztetni a stroke-tól.
  • Motoros tünetek: végtaggyengeség.
  • Beszédzavar, agytörzsi tünetek.

Hogyan kezelhető a migrén?

A migrén kezelésében és megelőzésében is segít a neurológus.- Migrén esetén két lehetőségünk van: a roham esetén alkalmazandó és a megelőző kezelés. Az első esetben a cél a kezdődő, vagy már fennálló fájdalom és a kísérő tünetek csökkentése. Rohamgyógyszerként jól használhatóak a hányás és fájdalomcsillapítók kombinációját tartalmazó készítmények. Erősebb vagy nagyobb korlátozottságot okozó migrénes fejfájás esetén a triptánok (specifikusan migrénellenes szerek) jelentik a megoldást – hangsúlyozza dr. Vida Zsuzsanna, a FájdalomKözpont neurológusa. - A megelőző kezelést akkor javasoljuk, ha gyakoribb, vagy hosszan tartó fejfájások jelentkeznek. Ezeket a gyógyszereket rendszeresen kell szedni, ilyenek szerek például bizonyos antidepresszánsok, egyes epilepszia ellenes gyógyszerek, illetve bétablokkolók – csakis orvosi felügyelet mellett. Ha a migrén terhes nőknél, gyermekeknél, stressz kiváltotta fejfájásban jelentkezik, hatásosak lehet a relaxációs technikák, a pszichoterápia. Fontos lehet más szakorvosok, például ortopéd orvos bevonása és az életmódbeli változások, főként a rendszeres, nem túl megterhelő fizikai aktivitás, a rendszeres étkezések és a megfelelő alvási időszakok betartása.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Simon Márta

neurológus, fejfájás specialista

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr! Évek óta szenvedek a migréntől. Általában 3 napig szokott tartani, elviselhetetlen lüktető, sugárzó fájdalmat érzek a bal halántékom környékén. Ilyenkor nem tudok aludni illetve van, hogy beszélni sem. Jelentkezik hidegfrontra, illetve ha kiveszem a fogamzásgátló hüvely gyűrűt akkor is. Voltam már különféle kivizsgáláson, semmiben nem tudtak segiteni. Szeretnék rá megoldást találni hiszen a munkámra sem tudok ilyenkor koncentrálni. Semmilyen gyógyszer nem hatott még rá. Előre is köszönöm válaszát. Tisztelettel Nagy Enikő
    Tisztelt Hölgyem!

    Javaslom jelentkezzen a "Fejfájás ambulancián" és készítsen koponya MR-t, ha eddig nem készült. Rendszeres neurológiai kontroll javasolt és szemészeti vizsgálat is szóba jön.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Nagy Enikő

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak