Fejfájás? 5 ok, ami miatt orvoshoz kell fordulni

Fejfájás? 5 ok, ami miatt orvoshoz kell fordulni

2019.07.31

A fejfájás a leggyakoribb panasz, ami miatt ideggyógyászhoz fordulnak az emberek. Dr. Prinz Géza, a FájdalomKözpont neurológusa, infektológus, pszichiáter azokat a jeleket vette számba, amelyek esetén nem szabad csupán a fájdalomcsillapítókra hagyatkozni.

5 olyan ok, ami a fejfájás kivizsgálását igényli

Sokan tartanak tőle, hogy fejfájásukkal orvoshoz forduljanak, mondván, szinte mindenkinek fáj néha a feje. Dr. Prinz Géza, a FájdalomKözpont neurológusa, infektológus, pszichiáter azonban arra figyelmeztet, hogy vannak esetek, amikor mindenképpen ajánlott felkeresni az orvost. Ezek a következők:

A fejfájás kivizsgálása és hatékony kezelése neurológus feladata. 1. Ha naponta több fájdalomcsillapító bevételére szorulunk.
2. Ha a rendszeres fejfájás jellege, intenzitása megváltozott.
3. Ha a fejfájás folyamatossá válik.
4. Ha a paracetamol, ibuprophen, szalicilát készítmények hatástalanná váltak.
5. Ha aluszékonyság, nyakmerevség is társul a fájdalomhoz.

Ha neurológiai vizsgálatra érkezünk, ezekre a kérdésekre számíthatunk:

  • A fej mely részén érzi a fájdalmat?
  • Volt-e máskor is hasonló fejfájása?
  • Köthető-e konkrét időponthoz, tevékenységhez a fejfájás kezdete?
  • Feje fájdalmán túl van-e más panasza?
  • Van-e rendszeres gyógyszerszedést igénylő betegsége?
  • Volt-e az elmúlt 1 hónapban lázas betegsége?
  • Volt-e „megfázva”, köhög-e?
  • Láztalanul is fáj-e a feje?
  • Testhelyzet, mozgás, befolyásolja-e fájdalmát?
  • Napszak szerint különbözik-e intenzitása?
  • Gyógyszerek, fájdalomcsillapítók közül volt-e hatékony?

- Mindezek a kérdések azt a célt szolgálják, hogy a vizsgáló minél nagyobb biztonsággal el tudja különíteni, hogy valamilyen más betegséghez csatlakozó ún. másodlagos, avagy primer fejfájás tünetegyüttes valamelyikével jelentkezett-e a beteg. Az elsődleges fejfájás szindrómák is lehetnek igen kínzóak, de az érintettet „csak” meggyötrik – nem veszélyeztetik. A másodlagos fejfájások sokszor olyan alapbetegséghez társulnak, melyet nehéz felismerni – ugyanakkor csak az alapfolyamat meggyógyításával van esélyünk a fejfájás tartós megszüntetésére – hangsúlyozza dr. Prinz Géza, a FájdalomKözpont neurológusa, infektológus, pszichiáter.

Mi fáj a fejünkben?

A kínzó fejfájás, a migrén kezelhető, a fájdalomcsillapítás elérhető.Leggyakrabban az erek falában keletkezik a fájdalom. Mint a testben mindenütt, a fejben is az erek tágasságát a szimpatikus és paraszimpatikus idegek szabályozzák egyéb tényezők mellett. Az autonóm idegrendszer harmonikus működése megfelelő ér tágasságot biztosít az agyi erekben is. Stresszes életet élőknél többnyire folyamatos a szimpatikus idegrendszer túlműködése, amely a kis artériák tartós görcsös állapotához vezet. Az önálló fejfájás betegségek közül a leggyakoribb ún. tenziós fejfájás hátterében is a lelki feszültségek kiváltotta vegetatív idegrendszeri egyensúlytalanság áll. Amennyiben tehát megtörtént a fizikális vizsgálat, beleértve a körültekintő neurológiai vizsgálatot, szükség esetén műszeres eszköztár segítségével, vagyis lezajlik a körültekintő diagnosztika – ezek után Prinz doktor szerint többnyire már egyszerű a terápia és meg lehet szabadulni a kínzó fejfájástól.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Prinz Géza

neurológus, pszichiáter, infektológus

  • Specialitások:
    • Fejfájás,
    • Idegzsába (neuralgia),
    • Gerincből kiinduló fájdalmak
    • Neurológiai eredetű fájdalmak
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr Úr! Szeretnék érdeklődni hogy lehet a fájdalmat megszüntetni. 38 éves vagyok, mr vizsgálat szerint 13 mm tarlow ciszta van az s2 csigolyámon. Fájnak, ropognak a térdeim, ha köhögök vagy nevetek vizeletvisszatartási problémám van, a szexuálus életemről nem is beszélve. Nem jó se feküdni főleg bal oldalamon, 2 órákat alszok mert mindig felkelek, hogy forduljak egyett mert alig bírom a csípőmet megmozdítani. Ülni se állni se jó. Gerinctornát csinálok és cataflánt 50mg 3*1, tramadolort 100mg 3*1 és esténként silduralt 6mg-t szedek. Írtak fel tenses fizikoterápiát, de az itthon is van és a 4 műszak miatt nem tudom megoldani a 20 km -el arrébb lévő központba. Van denevérpad amit ritkán tudok használni mert sokat fáj a fejem- migrénesen- néha pedig magas a vérnyomásom. Itthon szobabiciglizek is, de amikor nem dolgozok próbálok kevesebb gyógyszert szedni nappal és főként akkor tornázok de estére annyira fáj, hogy semmit nem alszok, másnap aztán újból gyógyszer, félek hogy a gyomrom nem sokáig fogja bírni- már 3 éve szedem. Nem lehet leszivatni a cisztát vagy kivenni. Az reumatológus nem akar vele csinálni vele semmit, de én már nem bírom tovább. Köszönöm előre is válaszát. Tisztelettel: PH Judit
    Tisztelt Hölgyem!

    A leírt tünetek miatt ideggyógyászati vizsgálatot is javaslok Önnek! Szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, testsúlykontroll, ha szükséges, talpnyomás mérés, melynek eredménye alapján személyre szabott talpbetét szintén segíthet. Amennyiben panaszai állandósulnak, keresse fel klinikánkat rendelési időmben, leleteivel együtt.

    Tisztelettel,
    Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Puskásné H Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Körültekintő

    Nagyon tetszett az alaposság, türelem, kedvesség valamennyi munkatárstól. A Doktor Úr nagyon körültekintően kezelte a problémámat, amit ezúton is köszönök neki! Ajnálom mindenkinek!
    Dr. Prinz Géza
    Dr. Prinz Géza
    neurológus, pszichiáter, infektológus