Recseg, ropog a válla, vagy a térde? Ez állhat a háttérben

Recseg, ropog a válla, vagy a térde? Ez állhat a háttérben

2017.07.04 15:25

Mindenki számára ismerős, hogy ízületei olykor recsegnek-ropognak. Ennek a tünetnek a hátterében gyakran a térd, vagy a váll porcainak kopása áll. Ilyen esetben, érdemes minél előbb szakorvoshoz fordulni, hiszen a probléma később súlyosbodhat, és ha nem kezelik időben, komoly fájdalmakat okozhat. Arról kérdeztük, Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont fájdalomcsillapítás specialistáját hogy milyen gyógymód létezik ennek a kórképnek a gyógyítására és milyen esélyünk van a teljes felépülésre

Mindenki számára ismerős, hogy ízületei olykor recsegnek-ropognak. Ennek a tünetnek a hátterében gyakran a térd, vagy a váll porcainak kopása áll. Ilyen esetben, érdemes minél előbb szakorvoshoz fordulni, hiszen a probléma később súlyosbodhat, és ha nem kezelik időben, komoly fájdalmakat okozhat. Arról kérdeztük, Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a  FájdalomKözpont fájdalomcsillapítás specialistáját hogy milyen gyógymód létezik ennek a kórképnek a gyógyítására és milyen esélyünk van a teljes felépülésre.

MI AZ OKA AZ ÍZÜLETI ROPOGÁSNAK?

Testünkben több létfontosságú ízület is található, melyek közül a térd és a váll ízület szokták a legtöbb panaszt okozni. Ha az ízületekben található porc állománya valamilyen oknál fogva, például a porcképzés-és pusztulás egyensúlyának felborulása, fizikai sérülések, betegségek miatt, vagy a kor előre haladtával leépül, elvékonyodik, ízületi porckopásról beszélünk. Kezdeti stádiumban a porc felszíne egyenetlenné válik, majd később felbolyhosodik. Amennyiben a csontvégek között nincs, vagy nagyon vékony a porcréteg, akkor nem tudja a súrlódás gátló szerepét hatékonyan ellátni, a csontok összeérnek, és ez nagy fájdalommal jár. „A rendelésemre gyakran érkeznek ízületi fájdalomra, recsegő, ropogó hangra panaszkodó páciensek, amely az ízületi porckopás egyik jellegzetes tünete, különösképp a térd és a váll esetében. Természetesen ennek a kellemetlen hangnak más okai is lehetnek, ám hogy kiderüljön, mi is okozza, mindenképpen átfogó szakorvosi és képalkotó vizsgálat szükséges” – tudjuk meg Dr. Arnoldtól.

AZ AKTÍV FÁJDALOMCSILLAPÍTÁS SEGÍT A GYÓGYULÁSBAN

Ahogy a legtöbb mozgásszervi kórkép, így az ízületi porckopás is jól kezelhető abban az esetben, ha nem halogatjuk szakember felkeresését.  Az ízületi gyulladások, kopások eredményes terápiája az aktív fájdalomcsillapítás. Ez egy gyors és hatékony megoldást nyújtó injekciós eljárás. Megszünteti a fájdalmat, a gyulladást, ezáltal a mozgáskorlátozottságot is. „A befecskendezett anyagot a problémás ízületek köré célzottan juttatjuk be, így az közvetlenül a betegség gyökerénél hat, támogatva a porcok rugalmasságát és ízületek szöveteinek regenerálódását. Mivel kizárólag természetes alapanyagokból áll és nem tartalmaz szteroidot, ezért nem terheli feleslegesen a szervezetet, viszont a javulás már az első kezelésekkor is érzékelhető, amely a fájdalom jelentős csökkenésében és a mozgás könnyebbé válásában nyilvánul meg. „ A porckopás terápiájának fontos eleme a fájdalmak és a gyulladás megszűnése után, a szakember által vezetett gyógytorna. Ennek célja, hogy az izmok, ízületek mozgástartománya ne szűküljön be, és visszaálljon a statikai-dinamikai egyensúly” – osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold.

AZ ÉLETMÓDVÁLTÁS IS FONTOS RÉSZE A FELÉPÜLÉSNEK

Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás nagy szerepet játszik, a mozgásszervi betegségek elkerülésében és gyógyításában. Ha nem szeretnénk, hogy hosszú ideig tartó fájdalmak kínozzanak minket, célszerű a néhány alapszabályt betartanunk. Gyógyulásunkat súlykontrollal, megfelelő étrenddel, bőséges folyadékbevitellel támogassuk. Táplálkozzunk A-C-E-vitaminokban, kalciumban és Omega3-ban gazdagon. Mozogjunk egy héten minimum háromszor, válasszunk az életkorunknak és egészségi állapotunknak megfelelő mozgásformákat (úszás, gyaloglás, kerékpározás). Fontos az is, hogy amennyiben ülő munkát végzünk, munka közben gyakran iktassunk be szüneteket. Óránként 10 percre álljunk fel, és mozgassuk át magunkat, hiszen a mozgásszegény életmód, izmaink, ízületeink folyamatos egyoldalú terhelése, a mozgásszervi betegségek első számú okozója.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! 3 éve szenvedek erős derékfájdalommal. De most már nemcsak a derekam fáj, hanem pár napig a térdem utána a kezem, de előfordul, elég gyakran, hogy a combom annyira fáj, hogy támaszkodással tudok felállni ülő helyzetből. Mindenféle vizsgálaton voltam többször feküdtem reumatológián, de sajnos tanácstalanok voltak az orvosok, mert a CT és az MR leletek nem mutattak olyan nagy elváltozást amely indokolná ezt a nagy fájdalmat. Rengeteg laborvizsgálatom is volt, azok sem mutattak ki nagyobb eltéréseket. A 3 év alatt kb. 16 orvos vizsgált, de mindenki tanácstalan volt, természetesen nem Őket hibáztatom, mert tényleg a leleteim elfogadhatók voltak. Legutóbbi kezelőorvosom több laborvizsgálatot is csináltatott, amelyekből egy meg is érkezett, és az alábbi érték szerepel benne: SE anti-filaggrin megh. 64,53 INOVA egység "erősen pozitív" Referencia érték 0,00-20,00 A kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges egy kezdődő, vagy esetleg már megvalósult RA? Válaszukat előre is köszönöm.
    Tisztelt Levélíró ,

    Az RA diagnozisanak felállítása Rheumatologus szakorvos feladata , megítésem szerint az Ön leírt kórtörtene alapján erre fény derült volna a Rheumatologiai kezelések kapcsán.
    A diagnózis felállítása nem csak labor vizsgálatok , hanem a teljes klinikai kép , annak változása , a képalkotó eljárások ( röntgen , CT , MR ) es az Ön fizikális vizsgálatának együttes értékelése alapján történhet meg.
    Javasolnék egy ideggyógyaszati vizsgálatot is ( ha nem volt ) .
    Megjegyezni kívánom , hogy makacs deréktáji fájdalmat okozhat még a túlsúly , a belső nemi szervek idült gyulladásai , az emesztő - rendszer krónikus gyulladasi, de lehet izom eredetű oka is.
    Az ülő munkakör és a mozgasszegény életmód is állhat ilyen panaszok hátterében .

    Fájdalmai fenállasa esetén kérem keresse fel Klinikánkat leleteivel konzultáció céljából.

    Tisztelettel

    Dr. Arnold Dénes Arnold

    Pataki László

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Részletes tájékoztatás

    Elégedett voltam az ott dolgozók udvariasságával, szívélyes segítőkészségükkel. A Főorvos Úr alapos tájékoztatásával. Részletes tájékoztatást kaptam az injekció esetleg előforduló mellékhatásairól, ezzel kapcsolatos teendőimről, ezek el- rülése miatt az óránkénti 1-2 perces jegelés fontosságáról, stb. Elégedett vagyok a Főorvos Úr gondos törődését az állapotom kontrollálását illetően. gyok A Főorvos úr
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók