Gyulladás, fájdalom, csontritkulás – rizikófaktoroktól a kezelésig
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Gyulladás, fájdalom, csontritkulás – rizikófaktoroktól a kezelésig

2020.10.05 10:39

Amikor a mozgásszervi panaszokról hallunk, számos állapotra gondolhatunk, amelyek a csontokat, izmokat, ízületeket, a gerincet érinthetik. Mozgásszervi panaszok alatt ugyanis több, mint száz állapotot és tünetegyüttest értünk, amelyek közös jellemzői a fájdalom, a mozgás korlátozottsága, és a merevség. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a 3 fő csoportról beszélt.

A gyulladás, a fájdalom és a törés rengeteg embert érint

Az Arthritis Research UK szerint általánosságban elmondható, hogy a mozgásszervi panaszok három fő csoportra bonthatók: a gyulladásos állapotokra, mint például a rheumatoid arthritis, a mozgásszervi fájdalmakat okozó állapotok, mint például az ízületi gyulladás, a hátfájás, és a csontritkulás és a csonttörések, mint például az eséses következtében létrejövő törés. Ezt a három csoportot érdemes ugyanazon szempontok szerint értékelni, hogy láthassuk, kik a legveszélyeztetettebbek, melyek a fő rizikófaktorok és mit tehetünk a felépülésért.

Gyulladásos állapotok

Az ízületi gyulladás kezelése fájdalomspecialista feladata.Bármely életkorban kialakulhatnak, és sokszor gyorsan súlyossá válnak. Gyakori betegségekről beszélhetünk ebben a csoportban, csak Nagy-Britanniában több, mint 400.000 személy szenved rheumatoid arthritisben, ebben az autoimmun eredetű, széles skálájú tünettannal jelentkező kórkép. A gyulladásos állapotok szinte bármely testrészt érinthetnek, beleértve a bőrt, a szemet és a belső szerveket is. Az elsődleges kezelési metódus az immunrendszer túlműködésének visszafogása, az immunszuppresszió. A fő rizikófaktorok közé tartozik a dohányzás, az elhízás, az egészségtelen étrend, de az öröklött tényezőknek és a nemnek is szerepe van a betegségek kialakulásában, ugyanis a nők nagyobb eséllyel néznek szembe velük.

Mozgásszervi fájdalmakat okozó állapotok

Az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban jelennek meg a mozgásszervi fájdalmak, amelyek fokozatosan válnak egyre súlyosabbá. Nagyon gyakori problémáról van szó, a britek közt 8,75 millió ember kért már orvosi segítséget krónikus ostheoarthritis, vagyis degeneratív ízületi betegség miatt.  A fájdalom az ízületeket vagy a gerincet érinti, a kezelése pedig rendkívül összetett, hiszen a fájdalomcsillapításon túl a mozgástartomány visszaállítására és a kiváltó ok kezelésére is törekedni kell, ezért a legsúlyosabb esetekben akár ízületi protézis beültetésére is szükség lehet. A fájdalommal járó állapotokra hajlamosító tényező a 40 év feletti életkor, az elhízás, a fizikai inaktivitás, a korábbi ízületi sérülések és betegségek.

Csontritkulás és csonttörések

A főként idős személyeket érintő osteoporosis (csontritkulás) egy lassan romló állapot, amely során a csontok ásványi anyag tartalma fokozatosan csökken és más változások is lezajlanak, amelyek eredményeként a csontok egyre gyengülnek. Ezzel szemben a törések egy meghatározott pillanatban bekövetkező események, amelyek természetesen a csontritkulás következményei is lehetnek. Ez utóbbiak Nagy-Britanniában kb. 300.000 embert érintenek évente, különösen a csípő, a csukló, a gerinc, a bordák, a combcsont, a csigolyák a veszélyetetettek. A csontritkulás egyik alapvető kezelési lehetősége, a csontok megerősítése is azt a célt szolgálja, hogy ha bekövetkezik is az esés, ne legyen annak következménye a törés. Bár az idősödés alapvető rizikófaktora a csontritkulásnak és a töréseknek is, ehhez hozzájárul még a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a menopauza, a mozgásszegénység és a gyulladásos megbetegedések.

Így segíthet az orvos

A mozgásszervi fájdalom hatékony kezelésére elérhető a fájdalomközpontban. A mozgásszervi fájdalmak akut és krónikus fájdalommal is jelentkezhetnek és nehezíthetik meg az érintettek életét. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistája, sebész, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa szerint mindig a fájdalom jellegének és a páciens adottságainak, nyitottságának megfelelő kezelést érdemes választani.
- Az első legfontosabb lépés, hogy megszülessen a pontos diagnózis, ami egyes esetekben teljesen egyértelmű, de az olyan bonyolult kórképeknél, mint például a krónikus fájdalom szindróma, meglehetősen nehéz a beazonosítás. Ma már szerencsére szinte minden mozgásszervi fájdalmon lehet segíteni, legalábbis a fájdalomcsillapítás szintjén biztosan, de természetesen törekszünk az oki kezelésre is. Éppen ezért az olyan gyors, látványos módszereken kívül, mint a szteroid injekció, olyan eljárásokkal is igyekszünk segíteni a szervezet megfelelő működését, mint az orvosi kollagén- és hialuronsavas injekció, a lágylézer terápia, vagy akár az orvosi akupunktúra és a manuálterápia. Szintén nagy jelentőségű az életmód tanácsadás és a szakember irányításával végzett komplex funkcionális gyógytorna. A kezelés tehát minden esetben individuális es a sikerhez sokszor - a beteg együttműködésén kívül - orvosi csapatmunka is szükséges! A cél mindenképpen mozgás szabadságának minél teljesebb visszaállítása és a fájdalom nélküli élet.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! Derékfájdalom kapcsán szeretném kikérni véleményét. 21 éves nő vagyok. A fajdalom kb egy éve kezdődött, nem állandó, újra és újra visszatér. Az utóbbi két hónapban sokat betegeskedtem, nem tudom ez számít e. Két hétig szedtem antibiotikumot (aktil duo) amelyet fogműtétre és arcüreggyulladásra kaptam. Reflux gyanujara kezdetben pantoprazol-teva, most pedig quamatel tablettát szedek, szakorvosi vizsgálatra sajnos még 2 hetet kell várnom. Egyéb gyógyszerek: sinupret forte, mometazon sandoz orrspray, xilox-ot kb. Másfél hétig szedtem fogászati gyulladás miatt, műtét utan pedig ketodex-et. November elején egy hirtelen mozdulat hatására pár napig fájt a térdem, amelynek akkor nem tulajdonítottam jelentőséget. Ez azonban azóta bizonyos időközönként előtör. Kb. 3-4 hete mintha a csípőnél éreztem volna fájdalmat (főleg fekvő helyzetben) amely a combba sugárzott. Mozgás hatására javult a helyzet. Viszont előfordult, hogy séta közben jelentkezett járáskor szúró fájdalom, amely viszonylag hamar, maximum fél óra alatt elmúlt. A fájdalom helye sem állandó, van hogy a bal oldal fáj, máskor pedig a jobb. A lábban néha jelentkezett tűszurkálás jellegű érzés, amely a bal lábban erősebb, viszont időnként a test többi pontján is érzem. Az utóbbi időszakban több izület is fájt, hol az egyik kézben, hol a másik vagy éppen a vállban. Nem tudom, hogy ezt okozhatja e a szedett gyógyszerek egyike, hiszen több tájékoztatóban is fel van tüntetve az izületi fájdalom, mint mellékhatás, vagy pedig más problémára. Múlt héten jártam háziorvosomnál, hiszen az utóbbi egy héten jobban fájt a derekam. Én gerinc eredetű fájdalomra gyanakodtam, viszont szerinte valamilyen vese probléma lehet a háttérben. Kb. a bordákig terjedő részen fáj a derekam, illetve mellette. Ütögetésre érzékeny. Ez néha jobb, illetve bal alsó irányba kisugárzik. Múlt hét óta fáj a hasam, ez főleg a köldök környékén, illetve attól feljebb lévő részen, nyomásra érzékeny, néha még az is kellemetlenséget okoz ha hasra fekszem. A bordák alatt szokott néha jelentkezni szúrásszerű fájdalom, illetve néha az alhasban ami az ágyék felé sugárzik. Egyébként csípő érzés nem jelentkezett vizelés közben, illetve nem is volt véres. Ciprinol antibiotikumot kaptam, vizelet vizsgálatig másfél hetet kell várnom. Ön szerint ezek valóban lehetnek gerinc eredetű problémák? Illetve pontosan milyen szakemberhez kellene fordulnom, mindenképp szükséges hozzá háziorvosi beutaló? Válaszát előre is köszönöm szépen!
    Tisztelet Hölgyem ,


    A leírt tünettan alapján a derekfajasa egyaránt származhat az Also háti gerinc szakasz elvaltaltozasaibol , lehet vese eredetű is, de az is előfordulhat , hogy mindkét elváltozás egyszerre áll fenn.
    Önt háziorvosa kezeli jelenleg , es eldönti a fizikalis vizsgálat , a klinikai kép ès a labor eredmények alapján , hogy szükséges - e további szakorvosi konzilium :
    Rheumatologiai és/vagy
    Urologiai irányban.

    Ha közfinanszírozott ellátást kiván igénybe venni , arra háziorvosától(HO ) kaphat beutalót.
    A magán egészségügyi szolgáltatókhoz nem szükséges HO-beutaló .

    Tisztelettel ,

    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebész szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Regina

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves és közvetlen

    A maximális odafigyelés, az általam elmondottak alapján látható terápia-átgondolás, a kedves közvetlenség!
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók