Honnan tudhatom, hogy a térdfájdalom komoly?

Honnan tudhatom, hogy a térdfájdalom komoly?

2022.12.08

A térdfájdalom igen gyakori panasz, amelyre sokan legyintenek, mondván, megszokták, ez a sport vagy az idősödés velejárója. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra a tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyeket azonban fontos lenne kivizsgálni. 

Milyen tünetek jelentkezhetnek a térdfájdalom mellett?

Mivel a térd számos ok, például sérülés, ízületi gyulladás, porckopás, túlterhelés miatt fájhat, az esetek nagy részében a laikusok nem tudják eldönteni, mi okozza a fájdalmat, és a többi tünetet. Ugyanis a térdfájás együtt járhat merevséggel, instabilitással, gyengeséggel, kipirosodással, melegség érzettel, vagy akár a térd teljes kiegyenesítésére való képtelenséggel.
A tünetek változatosságának hátterében a sokféle ok áll, amelyek mind fájdalmat okozhatnak. Íme, a leggyakoribbak:

Sérülés

A térdfájdalom bizonyos jeleinél orvoshoz kell fordulni.A térdnek több struktúrája is megsérülhet, például a térdszalagok, az ín, a térdkalács. A gyakori sérüléstípusok közé tartozik az elülső keresztszalag sérülés, amely főként a hirtelen irányváltoztatások következménye, valamely csont törése, ami sokszor a csontritkulás következménye, de egy esés miatt is bekövetkezhet. A meniscus szakadás akut vagy krónikus túlterhelés hatására következhet be, ezt a köznyelvben helytelenül porcleválásnak nevezik. A bursitis vagy nyáktömlő gyulladása sem ritka jelenség, a futóknál, kerékpározóknál, síelőknél és ugrósportot végzőknél pedig nem ritka az ún. ugrótérd, vagyis a patellar tendinitis.

Mechanikai problémák

Egyes esetekben előfordul, hogy egy letört csont- vagy porcdarab okozza a problémát, ami bizonyos mozdulatoknál úgy viselkedik, mint egy ajtózsanérba szorult ceruza.  Máskor az iliotibiális szalag szindróma a külső térd vagy csípőfájdalom rejtett oka. Az iliotibiális szalag egy erős, vastag szálas szövet, amely a láb külső részén fut, és a futók, kerékpárosok könnyen túlterhelhetik. A térdkalács elmozdulása, diszlokációja a térd elülső és a térdkalács mögötti részben is fájdalmat okozhat, illetve a bármilyen ok miatt kialakult térd- és csípőfájdalom idővel kényszertartáshoz, - járáshoz vezet, ami újabb mechanikai problémákat eredményezhet.

Arthritis típusok

Az arthritisnek vagyis a gyulladásos ízületi betegségnek több, mint száz altípusa van, melyek közül a leggyakoribbak az osteoarthritis, a rheumatoid arthritis, a köszvény,  és az egyéb betegségekhez – például pikkelysömörhöz vagy daganatos megbetegedéshez – társuló arthritis. Ezek elkülönítése és megfelelő kezelése természetesen orvosi feladat.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni térdfájdalommal?

Sportorvos segíthet a térdfájdalom kezelésében.- A térdfájdalom kialakulása vagy kiújulása sokszor megelőzhető, ha teszünk a rizikófaktorok ellen. Az egyik legfőbb veszélyeztető tényező a túlsúly, ami eleve nagy terhet jelent az ízületeknek.  Ezen és az erő, hajlékonyság hiányán is lehet segíteni megfelelő mozgással, szükség esetén gyógytornával. Mozgásforma kérdésében azonban fontos lenne tanácsot kérni a sportorvostól, ugyanis bizonyos sportágak nem ajánlottak térdproblémák esetén. Ilyen lehet minden olyan sport, ami erősen terheli a térdízületet, mint például a síelés, a futás, a hirtelen irányváltással járó labdajátékok – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.
Ugyanakkor van néhány olyan jel, amikor nem szabad halogatni az orvosi vizsgálatot. Ezek a következők:

  • Ha a térdünk nem bírja el a súlyunkat, vagy úgy érezzük, instabil a térdízületünk.
  • Ha a térd bedagad.
  • Ha nem tudjuk kinyújtani vagy behajlítani a térdet.
  • Ha bármilyen deformitást tapasztalunk a térdünkben, a lábunkon.
  • Ha láz, helyi kipirosodás jelentkezik.
  • Ha konkrétan tudjuk, hogy sérülés miatt fáj a térdünk. 

Téma szakértője

Dr. Szily Tamás

Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista

  • Specialitások:
    • Térdfájdalom
    • Szalag sérülések
    • Porckopás, artrózis
    • Porcleválás, meniszkusz sérülés
    • Injekciós és műtéti beavatkozások
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt doktornő/úr !31 éves nő vagyok,Romániában élek.Januarban kezdődtek a tünetek,reggel arra ébredtem hogy alig hallok a jobb fulemmel,csak olyan volt,mintha a szívem dobogna a  fülemben elmendtunk egy orl magán orvoshoz aki beutalt a korhazban.10 napig perfuzioval kezelték,hallastesztet is csináltam, ami minimális hallaskarosodas mutatott ki....a dobogós a kezelés után megszünt,de a ami napig folyamatosan zúg.tinitusal és idegi hallaskarosodassal diagnosztikáltak. Kaptam tanakan, betasrcet és millgammat.Egy hónap múlva elkezdett zsibbadni a jobb oldalon az arcom,szedulni kezdtem és egyensúly problémáim is vannak.a háziorvos neurológus hoz küldött aki miután megvizsgált azt mondta hogy egy ritka jóindulatú daganatom van,akusztikus neuróma és elküldott  mr vizsgálatra, ami ki mutatta kontraszt anyag nelkul hogy van egy 5mm és tumor a VII VIII agyidegen  és egy hurok a jobb fülemben.visszamendtem az eredmenyel és mondta hogy keressék egy idegsebeszt mert nem hozza tartozik mar...Meg csináltam a kontraszt anyagos kiegeszitest ami viszont azt mutatta ki hogy nincs semmilyen elváltozás. ...tanácstalan vagyok
    Tisztelt Laura Corordan!
    Páll Főorvos Úr idegsebész felkeresését javasolja az Ön leírása alapján.
    Üdvözlettel
    Laura  Corodan

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Szakértelem és empátia

    Az ellátás során olyan gondoskodást tapasztaltam tőle, amelyet korábban még soha. A szakértelme és empátiája összehangoltan működik, és figyel a páciensek egyéni szükségleteire. Nagyon hálás vagyok neki a kiváló kezelésért és a pozitív eredményekért a térdpanaszaimat illetően!
    Dr. Szily Tamás
    Dr. Szily Tamás
    Ortopéd- traumatológus, ízületi specialista