Csontritkulás? Nem fáj, de a töréseket nagyon fontos megelőzni
Szerző: Dr. Csengei Gábor PhD.
Dr. Csengei Gábor PhD.

Csontritkulás? Nem fáj, de a töréseket nagyon fontos megelőzni

2025.03.05 09:08

A csontritkulás nem tűnik veszélyes betegségnek, hiszen nem fáj, nem okoz panaszt. Sokszor az erre utaló első tünet a sorozatos csonttörés, amikor kisebb erőhatásra is könnyen törnek akár a vastag csontok, és a gyógyulás is hosszadalmas. Dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy van lehetőség megelőzni a súlyos állapotokat, az idősebbeket veszélyeztető töréseket akár végzetes következményeit.

Igaz az, hogy ritkul a csont?

A csontritkulás kezelése reumatológiai feladat.Csontjaink folyamatosan átalakulnak, épülnek és bomlanak – évente kicserélődik állományuk közel 10%-a. Bizonyos mértékig minden embernél normális a csontszövet állományának vesztése, amely átlagosan csak 25-30 éves korig gyarapodik. Problémáról akkor beszélünk, ha a csontvesztés mértéke meghaladja az évi 3-5%-os határt.
A csontritkulás (osteoporosis) tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége, aminek következtében csökken a csont tömege, és ezzel párhuzamosan a csont szerkezete is átalakul. A csontgerendák elvékonyodnak, és végső soron ez az, ami törékennyé teszi a csontot. Tévhit, hogy a csontból kivonódna bármi is, hiszen annak tartalma, a benne lévő szerves és szervetlen anyagok aránya nem változik, „csak” maga a tömeg csökken. Az International Osteoporosis Fundation szerint évente több mint 8,9 millió, csontritkulásból adódó törés történik világszerte, azaz minden harmadik másodpercben bekövetkezik egy ilyen esemény. Magyarországon a lakosságnak legalább a 10 %-át érinti valamilyen mértékben a csontritkulás, a nőket valamivel nagyobb arányban, de a férfiak sem védettek ebből a szempontból.

Hogyan diagnosztizálható a csontritkulás?

- A kivizsgálás első lépése a kórelőzmény felvétele, amikor nem ritkán már egy vagy több csonttörésről is beszámol a páciens – ismerteti Csengei doktor. – Ilyenkor nem csak az fizikális vizsgálat a fontos, de az életmódtényezőkre is rákérdezünk, amelyek közül ugyanis sok növeli a csontritkulás kockázatát, illetve hozzájárul a folyamathoz. A kivizsgálás során rögzítjük a páciens aktuális testméreteit, korábbi legnagyobb testméretét, a kinyújtott karok közötti fesztávolság és a testmagasság hányadosát, valamint a csontritkulásra utaló fizikális jeleket. Ha szükséges, a páciensnek ajánlunk egy csontdenzitometria (DEXA) vizsgálatot is, amely egy röntgensugárzással végezhető képalkotó eljárás, és ennek segítségével egy T-score nevű skálán lehet elhelyezni a csonttömeg átlagértéktől való eltérést. Ezen kívül a betegség által okozott veszélyeztetettség mértékét is meg lehet határozni egy ún. FRAX- (Fracture Risk Assessment Tools) skálán, amelynek használatával kiszámolható a csípőt érintő törés és a 10 éven belüli, általános csonttörés kockázatának valószínűsége.
Az osteoporosis súlyosságának meghatározásában, valamint a más betegségektől történő elkülönítésében további támpontot adhat szükség esetén a gerinc és a kéz, valamint a medence, a koponya és a csöves csontok röntgenvizsgálata. A laborvizsgálatok pedig elengedhetetlenek, hogy a mérni lehessen a vérszérum kalcium, foszfor és kreatinin koncentrációját és alkalikus-foszfatáz aktivitást, a vizelettel ürített kalcium mennyiségét, és a csontanyagcserét befolyásoló hormonok szintjét.

Az orvosi kezelés mellett az életmód is döntő

A csontritkulást a reumatológus és a gyógytornász is fékezheti.- Bizonyos esetekben a csontritkulás kezeléséhez szükség van gyógyszerekre. Felírhatunk szelektív ösztrogén-receptor modulátorokat, valamint extra kalcitonint, illetve, ha a menopauza áll a háttérben, nőgyógyászhoz irányíthatjuk a pácienst, hormonpótló terápia megfontolása végett. Elrendelhetünk nagy dózisú D-vitamint, és felhívhatjuk a figyelmet a kalcium adagolása mellett a C-, D- és B6-vitamin rendszeres szedésére, valamint pedig K-vitamin, a folsav és a foszfor pótlása a csontanyagcsere miatt – mondja dr. Csengei Gábor PhD, a Fájdalomközpont reumatológusa. – Ma azonban azt is tudjuk, hogy a dohányzás, a helytelen táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás, a mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli a csontritkulás kockázatát. A megfelelő mozgás ugyanakkor segít megőrizni a csontok sűrűségét a férfiaknál és a menopauzán átesett nőknél is. Ennek csupán egy feltétele van: a rendszeresség. Ugyanis, ha felhagyunk a mozgással, tovább folytatódik a csontok sűrűségének csökkenése.
Ugyanakkor előrehaladottabb csontritkulás esetén és az idősebb korosztálynál növekszik az elesések kockázata, csökken az egyensúly és a koordinációs képesség, így ezek fejlesztésére kell törekedni. Ezért fontos a gyógytornász irányítása, aki speciális gyakorlatokkal korrigálni tudja a csontritkulás során kialakuló jellegzetes testtartást, illetve törések után az izomzat erősítését és az ízület mobilitásának visszaállítását is segíti. A mozgásbiztonság kialakítására a gyógytornásszal végzett, közösen betanult gyakorlatok mellett a legalkalmasabb mozgásformák a séta, a túrázás, a nordic walking.  

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Csengei Gábor PhD.

reumatológus

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Dr. Váradi Éva Az anyukámnak ülőideg zsábája van, csontritkulása volt kb. 10 évvel ezelőtt. Kapott rá gyógyszert. A gerincen nagyfokú, degeneratív elváltozás van, 3 évvel ezelőtt sztómája lett. Közben a tüdőn is vannak apróbb áttétek, de az onkológus szerint még olyan kicsik, hogy csak szemmel kell tartani. Tavaly novemberben kezdett fájni a lába. December elején "lerobbant", nem tudott felkelni. Kapott injekciót, cataflamot. 1,5 hónap múlva nem kellett szednie. Eljárt úszni. Március végén a zsába újra jelentkezett a szeméremcsont területén. Csak csillapítóval tudott járni. Lassan újra bot nélkül járt, de a cataflamot szednie kellett a fájdalom miatt. Most már fél, hogy túl sokáig kell ezt szednie és a gyomrát tönkreteszi, így nem szed fájdalomcsillapítót .Inkább egész nap az oldalán fekszik, bár így is fáj, de tűrhetőbb a fájdalom. Persze el van keseredve, mert senki nem ad útirányt. Ilyen súlyos esetben hová forduljunk? Most időnként hőemelkedése van, illetve minden reggelre "leizzad". Nincs semmi módszer, amivel csökkenne a fájdalom? Vagy hova forduljunk? Neurológushoz menjünk? A reumatológus elküldte csontritkulásos vizsgálatra Pestre a Kékgolyóba, de csak május 17-re kaptunk időpontot. Mit tehetnénk még? Sajátvér-kezelés vagy guna bioterápia szóba jöhet? Van remény fájdalomcsillapításra, stabilizálásra valahogy? segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel:
    Tisztelt László Katalin!

    Onkológus reumatológus együttműködés segíthet a panaszok enyhítésében.
    Üdvözlettel
    Dr. Páll Zoltán
    László Katalin

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Hála

    Nagyon sokat köszönhetek neki! Hónapok óta küzdöttem mozgásszervi panaszokkal, de ő végre megtalálta a probléma okát és hatékony kezelést javasolt. Nagy szakértelemmel és kedvességgel fordult felém – a legjobb döntés volt hozzá fordulni!
    Dr. Csengei Gábor PhD.
    Dr. Csengei Gábor PhD.
    reumatológus