Egész nap ül? 8 tanács derékfájás ellen

Egész nap ül? 8 tanács derékfájás ellen

2017.11.22 10:36

Aki napi 8-10 órában ülőmunkát végez, az szinte biztosan megtapasztalta már a hátfájás, a nyak-, a kar- és a derékfájás érzését. A kínzó panaszok legjobb ellenszereiről, a megfelelően kialakított munkahelyről és a funkcionális gyógytornáról Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza beszélt.

Egymásra épülő kockázatok

- Az ülő életmód közismerten elsődleges rizikófaktora az elhízásnak és a metabolikus szindrómának, amelyek közvetve növeli a szív- és érrendszeri betegségek, sőt a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is. Éppen ezért nagyon fontos lenne hangsúlyt fektetni a megelőzésre, illetve kialakult fájdalmak esetén mielőbb segítséget kérni. Ugyanis a kezeletlen fájdalom miatt automatikusan kényszertartást veszünk fel, ami tovább súlyosbítja a panaszokat és akár tartós egészségromlást is eredményezhet – hangsúlyozza Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza.

A 8 leghasznosabb tipp derékfájás ellen  

1. A legfontosabb dolog, hogy ülőmunkánkat ergonomikusan kialakított munkaállomáson végezzük. Ha számítógépen dolgozunk, a monitor lehetőleg szemmagasságban helyezkedjen el, pont velünk szemben. A szék kiválasztásánál is érdemes tekintetbe venni, hogy állítható magasságú, kartámaszú és háttámlájú és lehetőleg rugalmas legyen.

2. A hagyományos, merev irodai székek helyett használhatunk térdeplő székeket vagy ülőlabdákat is. Az előbbiek a gerinc fiziológiás görbületét segítik megtartani, míg az ülőlabdákon észrevétlenül, de folyamatosan egyensúlyoznunk kell, így a törzsstabilizáló izmaink folyamatosan aktiválva vannak.

derékfájás gyógytorna3. Ha ragaszkodunk a klasszikus székhez, beszerezhetünk olyan párnákat, amelyek segítik a helyes ülést. Választhatunk dinamikus ülőpárnát (dynair), ékpárnát vagy hengerpárnát. A választáshoz érdemes gyógytornász tanácsát kérni, aki a probléma ismeretében személyre szabott tanácsot adhat.

4. Akkor ülünk helyesen, ha a törzsünk és a combunk, valamint a combunk és a lábszárunk 90 fokos szöget zár be egymással. Figyeljünk rá, hogy a térdhajlatunkat ne nyomja a szék, a talpunk pedig kényelmesen a talajra érjen.  A helyes ülő testtartás kialakításának alappillére a medence megfelelő állása. Húzzuk ki magunkat, billentsük egészen hátra, majd előre a medencénket. Ezt végezzük el néhányszor, majd középen állítsuk meg a mozgást, így találhatjuk meg a medence ideális állását.

5. A karunkat is tartsuk helyesen: gépeléskor az alsó karunk legyen párhuzamos a talajjal, a könyökünk az alkarral derékszöget zárjon be.

6. Iktassunk be óránként legalább öt perc szünetet, amikor felállunk, mozgunk. Nagyon jó hatású, ha guggolunk néhányat, vagy ha lehetőség van rá, végzünk pár fekvőtámaszt. Bizonyos teendőket – például a telefonálást - eleve végezhetünk sétálva.

7. Próbáljunk magunknak minimasszázsokat adni! Ehhez elég csupán a fájós részeket, a derekat, a vállat, a nyakat, a karokat gyengéden átnyomkodni. Ha a derekunk fáj, szorítsunk egy teniszlabdát a fal és a hátunk közé, és különböző irányokban azzal masszírozni magunkat.

8. Keressünk fel gyógytornászt!
- Az ülőmunka okozta derékfájás és más fájdalmak esetén olyan speciális gyakorlatokat tudunk tanítani, amelyek azonnal enyhítenek a feszültségen, de néhány alkalom során komplexen képesek az ülőmunkában felvett kényszertartás, a rosszul terhelt gerinc, a feszült nyak és váll kimozgatására, a derékfájás és a későbbi komolyabb betegségek megelőzésére – hangsúlyozza Bányai Nikolett, a Budai Fájdalomközpont gyógytornásza. – Ráadásul a tornán kívül más eszközökkel is segíthetünk a problémákon, hiszen például a kineziotape kezelés természetes és hatékony segítség lehet az izomfájdalmak, húzódások kezelésében.

 

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértői

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Üdvözlet! Lehet egy egyszerű kérdésem? Muszáj vagyok elküldeni az egész történetet, hogy meglegyen a teljes kép. A kérdésem pedig, hogy mit tegyek még? 1 éve küszködök a hátammal, de az orvosok is. A 2 lapocka között 0-24 fájdalom van ami sugárzik a bal felső végtagba, aztán zsibbadás. Az első orvos ez nem igazán érdekelte, elkérte a régebbi leletemet, ami egy röntgen lelet volt. Rajta: nagyívű scoliosis, spondylosis, fokozot lordosis. Ennek fejében egy lumbális szakasz mri vizsgálatát intézte. Amin: 2 haemangioma, spondylosis, L3-L5 protrusio ábrázolódott. Erre 10 alkalmas gyógytornát írt ki, amire én tisztességesen jártam, de a 6-dik alkalom után megint orvos kellett (reumatológus) mert nem javult. A reumás fizikális vizsgálata a következő: azt mondta, hogy a hátam nagyon csúnya, mintha egy 70 éves ember állna előtte. A gyógytorna hatására begyulladt a hátam, így az felejtős, mondta, inkább intéz egy időpontot az Országos Gerincgyógyászati Központba egy ortopédtushoz. Az ortopédus meglátott azt mondta, hogy borítékolja a nyaki sérvet. Így el is küldött mri-re cervicalis szakasz vizsgálatára. Az eredmény: C7-C6 porckorongdegeratió. A C7 csigolyánál nagyon durva a degeratió, szemmel látható. Egyelőre nem kell műtét, 14 alkalmas gyógytorna. Hát az sztk-ás gyógytornát én magam felejtettem el, inkább fizetek a maszek gyógytornásznak. A minőségibb ellátás, vagy az esetemben kezelés pénzbe kerül. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy gyorsan javul az állapotom, de azt bizton tudom, hogy az sztk-ás kezeléssel szemben ez sokkal hatékonyabb. Hát megint az elején tartunk, megint elkezdtem, de nem látom a végét, nem tudok dolgozni, nem tudok semmi megterhelő feladatot végezni, fáradt, gyenge vagyok. Ehhez 23 éves vagyok, gyógy- és spormasszőr szakot tettem le. Mit tehetek még?
Tisztelt Hölgyem ,

A leírtak alapján Önnek több - gerinc szelvényt érintő eltérései vannak .
A nyaki C6-7 szelvények porckorong degeneratioi @ a tunettan alapján Neurológus konzilium is javasolt .

Az Ön eseteben szakember irányításával végzett komplex fukcionalis gyogytorna ( ha nincs akut gyulladas ) , fiziko-Terapia , fizikai kímélet ,
porcerôsitő keszitmenyek , az ún. has- hát imballance helyreállítása , stressz - management es ha szükséges testsúly kontroll is javasolt .
Fontos a megfelelő cipő viselése , @
az asszimetrikus terhelések kerülése is.

Amennyiben fájdalmai fenállnak , kerem keresse fel Fajdalom Kozpontunkat a leleteivel konzultációra a rendelesi időmben :

H, Cs : du.

Tisztelettel ,


DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
Sebész szakorvos
Fájdalomspecialista
Dancs Ágnes

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Fájdalom specialista

Kapcsolódó oldalak