Fáj a feje? Mozgásszervi probléma is állhat a háttérben!
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Fáj a feje? Mozgásszervi probléma is állhat a háttérben!

2019.04.10 15:23

Fejfájás esetén gyakran az a legegyszerűbb megoldás, hogy beveszünk egy fájdalomcsillapítót, pedig visszatérő probléma esetén gondolni kell a háttérben meghúzódó egyéb okokra, például mozgásszervi elváltozásokra is. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistáját, hogy milyen típusú ízületi problémák miatt fájhat a fejünk, és hogyan lehet ennek okát megszüntetni.

FÁJ A FEJE? MOZGÁSSZERVI PROBLÉMA IS ÁLLHAT A HÁTTÉRBEN!

 Fejfájás esetén gyakran az a legegyszerűbb megoldás, hogy beveszünk egy fájdalomcsillapítót, pedig visszatérő probléma esetén gondolni kell a háttérben meghúzódó egyéb okokra, például mozgásszervi elváltozásokra is. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistáját, hogy milyen típusú ízületi problémák miatt fájhat a fejünk, és hogyan lehet ennek okát megszüntetni.

A FEJFÁJÁS OKA, A NYAKI MEREVSÉG ÉS IZOMFESZÜLÉS

Gyakori probléma az egyéb lehetséges okok mellett (vérnyomásproblémák, szemészeti, fülészeti elváltozások, anyagcserezavarok, időjárás-változás), hogy a fejfájást a nyaki merevség váltja ki.  Leggyakrabban ez a probléma a helytelen testtartás miatt alakul ki, amely együtt jár, az egyre inkább beszűkülő vállövi, nyaki mozgásfunkciókkal.  ”Az egyik leggyakoribb panasz, amellyel a páciensek hozzám fordulnak, a nyak- és váll körüli fájdalmak, és az ehhez kapcsolódó fejfájás. Ez a probléma leginkább a nyakat és vállövet tartósan terhelő irodai dolgozókat érinti” – tudjuk meg a fájdalomspecialistától.

MI OKOZHAT ÁLLANDÓ IZOMFESZÜLÉST?

A nyaki fájdalmak egyik leggyakoribb oka az izmok állandó feszülése. Ezt általában olyan tevékenységek végzése okozza, amelynek során az ember hosszabb ideig állandó testtartást vesz fel, például sokat ül a számítógép monitorját nézve.  A nagy igénybevétel mellett számos tényező, mint például a stressz, különféle idegrendszeri betegségek, mint a depresszió, szorongás, vagy a huzat is fokozhatják a tüneteket.  Ilyenkor a kemény, feszes izomzatban fájdalmas izomcsomók (trigger pontok) is keletkezhetnek. Ha az izmok rugalmassága csökken, a nyak és a fej tartása megváltozik. Ennek következtében az erek nyomás alá kerülnek, és ez által kevesebb oxigén dús vér jut az agyba. Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor már egy rövid ideig tartó számítógépezés is fejfájást vált ki, amit először tompa, enyhe, majd egyre erősödő nyomásként érzékelhetünk.

A GYÓGYULÁS KULCSA, A NYAKI MEREVSÉG MEGSZÜNTETÉSE

A kezelési terv összeállítása, - amelynek két legfontosabb eleme az aktív fájdalomcsillapítás terápia és a funkcionális gyógytorna, - a páciens állapotának függvényében történik. „Tapasztalataim szerint a nyaki és vállövi merevség, mozgásbeszűkülés esetében hatásos segítség a funkcionális gyógytornával kombinált aktív fájdalomcsillapítás terápia. Ez egy olyan komplex eljárás, amely a személyre szabott kezelésnek köszönhetően megszűnteti az izomfeszülést és a merevséget, valamint visszaállítja az izmok-inak-szalagok statikai és dinamikai egyensúlyát. Először a fájdalmat és a gyulladást szüntetjük meg egy ízületek köré adott szteroid-mentes injekciós terápiával, majd a mozgásfunkciókat állítjuk vissza funkcionális gyógytornával.  Ennek során mobilizációs technikákkal segítjük elő a mozgásterjedelem tágítását és célirányos gyakorlatokkal lazítjuk a nyak, váll-, vállöv ízületeit és izmait” – tájékoztat a terápia felépítéséről Dr. Arnold, fájdalomspecialista.

ÉLETMÓDVÁLTÁSSAL IS SEGÍTSÜK A GYÓGYULÁSUNKAT!

A nyaki- vállövi merevség, izomfeszülés és a hozzá kapcsolódó fejfájás megszűntetése, különböző lazítási technikák alkalmazásával (pl. relaxáció, autogén tréning) elősegíthető. Sokat tehetünk magunkért, ha törekszünk arra, hogy munkánkat kényelmes, ízületeket kímélő helyzetben végezzük. Ha sokat ülünk a számítógép előtt, akkor figyeljünk arra, hogy az asztal, a szék és a monitor megfelelő magasságban legyen beállítva. Mozogjunk rendszeresen, végezzünk egészségi állapotunknak és korunknak megfelelő mozgásformákat, ezzel is csökkenthetjük az izomfeszülést okozó stresszt, illetve a mozgásszervi panaszok kialakulásának esélyét. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy visszatérő fájdalmak esetében érdemes minél hamarabb kivizsgáltatnia magunkat, mert az idejében kezelt ízületi elváltozások, és a hozzájuk kapcsolódó kellemetlen fejfájás eredményesen gyógyítható”- javasolja Dr. Arnold Dénes Arnold.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor/Doktornő/ Szeretném megtudni,mi áll az MR vizsgálati papíromon. A c. lordosis diszharmónikus.A C.IV. szintben műtét utáni állapot figyelhető meg (discectomia),következményesen a C.III-C.V. szintekben ventral fixációs műtét utáni fémanyagok figyelhetők meg,amelyek műtermékek okoznak.Egyebütt a corpusok magassága megtartott,a C.V-VI. átmenetben blokk csigolya törés figyelhető meg.A discusok laposabbak,degeneratív jelvesztést mutatnak a T2 súlyozott méréseken. A C.III. szintben mindkét foramen szűkített,mindkét kilépő gyök dislocalt. A C.IV. szintben a foramenek szűkebbek,a gyökök megtartottak. A C.VI. discuson jelzett mértékű széles alapú előboltosulás látszik,amely azonban neurális érintettséget nem okoz. A myelon állományában jelzavar nem mutatkozik.A craniocervicalis átmenet stabil. Vélemény: Discectomia utáni állapot a C.IV. szintben. Ventrál fixációs műtét utáni állapot a C.III-C.V. szintekben. Foraminalis szűkítettség a C.III. szintben mindkét oldalon,következményes kilépő gyöki érintettség. Protrusio disci C.VI. Előre is köszönöm a segítséget. Üdvözlettel:Ildikó
    Tisztelt Holgyem,


    Az MR-lelet a mutet utani allapotot irja le a nyaki gerinc szelveny szamokkal jelolt csigolyain ill. ún. degenerativ elvaltozasokat is.

    Kerem, hogy kerdeseivel az Önt operalo Idegsebeszhez forduljon, aki ismeri az Ön részletes kórtörténetét, a klinikai képet ,annak dinamikáját, vizsgalta @ operalta
    Önt.

    Tisztelettel,

    DR. ARNOLD Denes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fajdalomspecialista
    Mikuláné Cs. Ildikó

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Profi

    A doktor úr profizmusa, empátiája. Gerinc problámákkal küzdő embereknek biztosan szívből fogom ajánlani.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók