Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak?

Miért ennyire gyakoriak a gerincfájdalmak?

2017.07.04 16:30

Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90%-a szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Megfelelő életmóddal a problémák nagy része megelőzhető lenne, ám akkor is van megoldás, ha a már kialakult fájdalmat kell kezelni. Erre nyújt lehetőséget az aktív gerincterápia.

Kutatások szerint a felnőtt lakosság 90%-a szenved életében legalább egyszer valamilyen gerinc elváltozás miatt jelentkező fájdalomtól, ami az érintetteknél gyakran a munkából való kieséssel is jár. Megfelelő életmóddal a problémák nagy része megelőzhető lenne, ám akkor is van megoldás, ha a már kialakult fájdalmat kell kezelni. Erre nyújt lehetőséget az aktív gerincterápia.

Mi okozza a gerincproblémákat?

Dr. Arnold Dénes Arnold aktív fájdalomspecialista elmondta, hogy a hozzá forduló betegeknél a legtöbb gondot a deréktájon megjelenő panaszok okozzák. A betegek többségénél ezek a tünetek a nem megfelelő életvitelre vezethetők vissza, amely elsősorban az inaktív életmód és az ülőmunka következményeként jelenik meg. Ülünk a munkában a számítógép előtt, a buszon, kocsiban és otthon is, és csak kevesen szakítunk időt ennek ellensúlyozására, a rendszeres sportolásra. Nagyon sok a túlsúlyos ember, amely plusz terhet jelent a gerincet tartó csigolyákra, ízületekre, szalagokra.

A gerinc elváltozásaira jellemző, hogy az egyre erősödő fájdalmak után idővel megjelennek a szövődmények, a gyakran már csak műtéti úton kezelhető elváltozások. Érdemes ezért nem megszokni a fájdalmat, hanem már az első panaszokkal orvoshoz fordulni, amikor még rendszerint szelíd gyógymódokkal is orvosolni tudjuk a problémát.

Melyek a leggyakoribb tünetek?

A fő tünet a fájdalom, amely leginkább ülés közben fokozódik, illetve megfigyelhető a reggeli ízületi merevség, az ágyból való felkelés nehézsége. Előfordulhat kényszertartás is: a beteg felveszi a számára legkevésbé fájdalmas pozíciót. Az előrehajlás kimondottan nehezére esik a páciensnek, továbbá a gerinc melletti izmok, szalagok fokozott nyomásérzékenysége, feszülése is megfigyelhető. A probléma kiváltó okától függően előfordulhat zsibbadás, a kéz, láb ujjainak bizsergése, izomgyengeség, reflexkiesés, a nyaki gerincproblémáknál szédülés, fejfájás, látászavar, fülzúgás jelentkezhet.

Fontos az alapos diagnózis!

Az első és legfontosabb lépés az alapos kivizsgálás, amivel meg tudjuk határozni a fájdalom eredetét. Ezt követi a személyre szabott terápia, amely akkor hatékony, ha a fájdalmakat gyorsan és hatékonyan csillapítja és emellett a betegséget kiváltó okokat is kezeli. Meg kell állapítani a kórelőzményeket (a fájdalom kezdete, kialakulásának körülményei). Fel kell mérni a fájdalom erősségét, illetve tisztázni kell, hogy a beteg beszámol-e zsibbadásról, érzékelési zavarról, izomgyengeségről.  Előfordulhat, hogy köhögés, tüsszentés hatására fokozódik a fájdalom, illetve súlyos esetben gátolt lehet a vizelet- vagy széklet ürítése. A szakorvos rákérdezhet a beteg pszichés állapotára is, hiszen ezek a tényezők (depresszió, stressz, alvászavar, szorongás, kimerültség) is fokozhatják a tüneteket.

Hogyan kezelhetők a gerinc betegségei aktív gerincterápiával?

Az okokat megszüntető kezelés lényege a fájdalmak gyors és hatékony csillapítása, majd a megfelelő funkcionális gyógytorna megkezdése. „ A hozzám forduló betegeknél az aktív fájdalomcsillapító terápiát alkalmazom.” – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold.

Az aktív gerincterápia lényege, hogy szteroid mentes, a probléma gyökerénél ható természetes alapanyagokból álló injekciós terápiával szüntetjük meg a fájdalmat. Amint ezek enyhülnek, és a gyulladás megszűnik, megkezdjük a kiváltó okok kezelését, az izmok-inak-ízületek statikai egyensúlyát helyreállító mozgásterápiát, szakképzett gyógytornász segítségével. A terápia során tehát több oldalról támogatjuk a gyógyulást, hosszú távon megoldást nyújtva. A fájdalmak csillapodása után pár nap elteltével a páciens már folytathatja eredeti életvitelét.

Mivel segíthetjük még a gyógyulást?

Hasznos lehet néhány masszázskezelés a fájdalom miatt görcsössé vált izomzat fellazítása céljából.  A terápia fontos része, hogy megfelelő életmódváltással is támogassuk a gyógyulást. A rendszeres mozgás beiktatása az hétköznapokba, a relaxáció a stressz kivédése érdekében, a testsúly megfelelő szinten tartása, a helyes táplálkozás valamint a folyadékfogyasztás mind-mind fontos összetevői a betegség kezelésének.

Forrás: FájdalomKözpont

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor nő ! K.Klaudia vagyok,olyan panaszokkal fordulnék önhöz ,amelyekre még nem igazán kaptam konkrét válaszokat ,tudom így láthatatlanban nehéz elmondani ,hogy valójában mi is áll a háttérben ,de azért nagyon reménykedem önben .Több mint 1 éve kezdődött a probléma amikor elkezdett fájni a térdem, elmentem a házi orvosomhoz aki elküldött engem reumatológushoz ,ahol azt állapították meg , hogy ízületi gyulladásom van,kaptam rá kenőcsöt ,de nem javult a helyzet ,kaptam rá gyógyszert ami szintén nem hozott eredményt, majd ahogyan teltek a hónapok egyre jobban elkezdett fájni a lábam ,elküldött a Zalaegerszegi orvos(Dr.Wittman Károly) a sürgősségire ,ahol olyan diagnózist kaptam , hogy baker cystám van , onnan tovább küldtek az ortopédiára ahol azt mondták hogy porckopásom van kaptam gyógyszert rá de nem használ az sem viszont az ortopédus nem nézte meg a vádlimat mikor elmondtam a panaszomat . Következő tüneteim vannak jelenleg is amik fen állnak : Állandó térd fájdalmam van , és olykor alig tudok menni , több mint 2 hónapja be van dagadva a térdem( ortopédus azt mondta nincs benne folyadék) még sem megy le a dagadás róla, ön szerint... lehet valami komolyabb a háttérben amitől nem megy le a dagadás ? Amikor megyek olykor össze rogyik a jobb lábam is ezen kívül még viszont olyan érzésem van mintha a combcsontom és a sípcsontom mintha külön álló csont lenne ami tudom furcsán hangzik de így érzem és annyira fáj a térdem mintha valóban ,csak a két csont lenne , és még ez mellett most pár napja egyre jobban elkezdett nekem nyomni a jobb vádlim mikor ülök , és rettentő fájdalmaim vannak , sajnos ez a fájdalom egyre inkább elviselhetetlen ,és egyre több fájdalom csillapítot szedek be mint a : Optalgin,Flector rapid 50mg inkább ebből veszek be többet az útobbiból ami ezért veszélyes is lehet hosszú távon,én olyan megoldást szeretnék ami ezt a fájdalmat megszüntetné én tudom ,hogy még fiatal vagyok de műtétileg milyen esélyeim lennének ön szerint?És sajnos nyugalmi helyzetben is nagyfokú fájdalmam van . Előre is köszönöm szépen a Válaszát Tisztelt Doktor nő !
    Tisztelt Holgyem ,

    Az Ön által leirtak alapjan általanos megközelitésből tudok valaszolni.

    A felsorolt terdpanaszok es tunetek kialakulhatnak un. helyi okokbol :
    A terdizuletben fellépő heveny es idult gyulladas - es folyadekgyulem
    Az térdizuleti porcok kezdodo vagy elorehaladott kopasi folyamata
    Baker - cysta ( ezek egy részet diagnosztizalták Önnél )
    Izuleti-Trauma / sérules vagy trauma utani állapot ( errol nem irt )
    Ezenkivul :
    Lehetnek a terdfajdalomnak nem terdizuleti okai is.

    A leirtak alapjan javasolnek Önnek egy terd- izuleti MR vizsgalatot ( ha nem volt ) és orthopaediai konziliumot,
    ha az eros " vádli " fajdalmai tartosan fenallnak egy un. Doppler- vizsgalatot is ( Ultrahangos áramlas vizsgalat az also végtagi-érrendszerben).

    A pontos kezelesi terv csak az Ön vizsgalata es leleteinek egyuttes kiértekelese alapjan adhato.
    Ha fajdalmai tovabbra is fenallnak ,
    kerem keresse fel Klinikankat konzultaciora a rendelesi idomben,
    H, Cs : du.

    Tisztelettel

    DR . ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fajdalomspecialista


    Kámán Klaudia

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindenre kiterjedő útmutatás

    Dr. Arnold Dénes Doktor Úr kedves, mindenre kiterjedő útmutatásai meggyőzőek voltak számomra.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók