A Rotátor-köpeny sérülése éjjeli vállfájdalmat okozhat
Szerző: Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán

A Rotátor-köpeny sérülése éjjeli vállfájdalmat okozhat

2018.07.27 12:47

A vállfájdalom negyven-ötven év felett sokaknak okozhat panaszt, kézilabdázóknál, úszóknál pedig különösen gyakori a Rotátor-köpeny sérülése. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nem kell együtt élni a korlátozott mozgással, megfelelő ellátással meg lehet szabadulni a fájdalomtól.  

Erősen terhelt vállízület esetén gyakoribb

A váll egyik legjellemzőbb sérülése az ún. Rotátor (vagyis vállforgató) - köpenyben jelentkezik. Ez a probléma leggyakrabban azokat érinti, akik sokat és erősen terhelik a vállízületüket, így például a kézi-, vízi- vagy röplabdázókat, teniszezőket, úszókat, illetve a rakodómunkásokat, az árufeltöltőket. Ennek fő oka, hogy náluk ismétlődnek rendszeresen bizonyos extrém erőhatások, amelyek könnyen károsíthatják a Rotátor-köpenyt, különösen, ha a vállcsúcs alatti tér beszűkült. Negyven-ötven év felett azonban szinte mindenki a veszélyeztetettek közé tartozik, az ízület instabilitása, a vállizmok lazulása és a támasztó ínszalagok gyengülése miatt.

Jellemző az éjjeli fájdalom

vállfájdalom rotátorSokakat az zavar leginkább, hogy jellemzően esténként, és/vagy éjszaka fáj a válluk. Ez azonban tipikus lehet a Rotátor-köpeny sérülése után, ahogyan akkor is erre gondolhatunk, ha a fájdalom a kar emelése közben jelentkezik, ha nem tudjuk a fejünk fülé emelni a karunkat, illetve ha gyengébbnek érezzük a karunkat a korábbiaknál.
A tünetek erőssége természetesen a sérülés mértékétől és az életkortól is függ. Fiatalabb korban leggyakrabban gyulladás és ödéma jelentkezik, de egy nagyobb sérülés ebben az életkorban is gyors és jelentős állapotromlást okozhat.  25-40 éves kor között a gyulladás következményeként kialakulhat hegesedés, degeneráció. 40-50 éves kor felett az esetleg már károsodott köpeny könnyen el is szakadhat.  Páll doktor szerint bármikor is szembesülünk a problémával, az időben elkezdett kezeléssel nem csak a fájdalomtól szabadulhatunk meg és a teljesítményünket fokozhatjuk, de megelőzhetjük a jelentős mozgásbeszűkülést, újra sportolhatunk, dolgozhatunk.

Nem csak a fájdalmat kell megszüntetni

Megelőzésképpen fontos a tudatos mozgás. Csak akkor szabad a váll izmait erősen megmozgató sportba vagy munkába kezdeni, ha elég erősek az ott található izmok. Ha ugyanis gyengék a vállízületet tartó izmok, a váll előrelóghat vagy leereszkedhet, jelentősen növelve így a sérülés veszélyét.
- Ha a vállban hirtelen, esetleg egy sérülés következtében lép fel a fájdalom, a kart érdemes felkötni és szakorvoshoz kell fordulni - hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. - Ilyen esetekben elsődlegesen a fájdalomcsillapításra koncentrálunk, helyi, gyorsan ható szerekkel. Amennyiben a fizikális vizsgálat és a képalkotás tanúsága alapján kiderül, hogy valóban a Rotátor-köpeny sérüléséről, esetleg szakadásáról van szó, szóba jöhet a műtét, de bizonyos határokon belül el is kerülhető, például lágyrész hialuronsav injekciókkal vagy orvosi kollagén-terápiás injekciókúrával. Az eredmények tartóssá tehetők és a szabad mozgás is visszanyerhető hosszútávon, ha rendszeres gyógytornával erősítjük a váll izmait, regeneráljuk az esetleg elsorvadt izmokat, fokozzuk a szalagok rugalmasságát.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr ! Kérdésem a következő lenne: Tavaly 12.27-én derült ki, hogy a bal lábamba isiász van. Kaptam injekciókúrát, most pedig fizikoterápiára járok. Már öt alkalmat letudtam. Még van öt alkalom. Sajnos időközben mindkét vállam, először a jobb váll könyökig, majd a bal vállam is megfájdult, most már mind a két vállam, azaz szinte az egész karom nagyon-nagyon fáj. Nem tudok hátra nyúlni, éjjel a takarót nem tudom magamra húzni, mert nincs bennük erő. A fizikoterápián azt mondták, hogy várjam meg még letelik a mostani kezelés, menjek vissza a reumára, majd adnak mindkét vállamra új kezelést. Az a helyzet, hogy most már annyira fájnak a kezeim, hogy marék számra eszem a fájdalomcsillapítót. Nekem ugyanis a kezem a munkaeszközöm. Ügyvédi Irodában dolgozom, asszisztensként. Várom szíves válaszát, hogy mit tehetnék most már minél hamarabb, mert a fájdalmat egyre nehezebben viselem. Köszönettel: Nagy Jánosné
    Tisztelt Hölgyem ,

    Először kérem konzultáljon az Önt kezelő Kollégával .

    A leírt rövid tunettan alapján a nyaki gerinc szelvény ( C - gerinc ) Nativ ( N ) MRI vizsgálat ill. neurológus konzilium is javasolt .

    Bovebbet mondani csak személyes vizit , kortortenet felvétel , és fizikális vizsgálat alapján tudok .

    Ezen leletek birtokában FK- ban többfajta biocompatibilis ( természetes hatoanyag tartalmú ) inj. @ egyeb kezelések is szoba jöhetnek , ezekről részletes információt a honlapunkon talál .
    ( Guna MD orvosi kollagen inj . kúra , PENS kezelés ).

    Amennyiben a jelen kezelések nem hoznak eredményt , és úgy dönt , várom konzultációra .

    Tisztelettel ,

    ARNOLD Dénes ARNOLD
    Nagy Jánosné

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Komolyan veszi a betegeit

    Rendkívül intelligens és komoly szakmai tudás érezhető a háta mögött. Komolyan veszi a betegeit és valóban foglalkozik a problémával. Szimpatikus és határozott orvos. Biztonságban éreztem magam a vizsgálat alatt és érezhetően a betegség feltárására koncentrált a doktor úr. Köszönöm és maximálisan meg vagyok elégedve.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő