Bordaközi fájdalom - izomhúzódás vagy más az oka?

Bordaközi fájdalom - izomhúzódás vagy más az oka?

2018.02.22 08:20

A bordaközi fájdalom az esetek jelentős részében izomhúzódásnak tudható be, bár jónéhány más ok is állhat a kínzó érzés mögött. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr a lehetőségeket és az izomfájdalom csillapításának lehetőségeit vette számba.

Honnan tudjuk, hogy izomfájdalomról van szó?

A bordaközi izmok különböző rétegei a bordákhoz tapadnak, és fontos szerepet töltenek be a mellkas felépítésében, a légzésben. Ezek az izmok – a többihez hasonlóan – megcsavarodhatnak, feszülhetnek, megnyúlhatnak, elszakadhatnak, és a sérülések különböző tüneteket okozhat:
- éles fájdalom a hát felső részében, a bordákban,
- szúró, hirtelen fájdalom, ami jellemzően a hátat vagy mellkast ért ütés után jelentkezik,
- egyre erősödő fájdalom, olyan ismétlődő mozgások után, mint úszás, evezés vagy más fizikai tevékenység,
- feszülés, merevség, esetleg görcs a hát felső részén lévő izmokban,
- köhögéskor, tüsszentéskor, mély levegővételkor fokozódó fájdalom,
- érzékenység a bordák területén.
mellkasi fájdalom izomhúzódás- A bordaközi izom sérülésének leggyakoribb okai között lehetnek a konkrét sérülések, amelyek például sportolás közben vagy akár egy autóbalesetben keletkezhetnek. Nem ritkán a sportolás közben végzett helytelen mozdulat vagy rendszeresen végzett mozdulatsor okozza a fájdalmat, főként táncosoknál, súlyemelőknél, golfozóknál, teniszezőknél. Utóbbiak gyakran egy túl erős törzscsavarás kapcsán szereznek sérüléseket. Azoknál, akik valamiért túl hosszú ideig nyújtózkodnak a karjukkal a fejük fölé, például szobafestőknél, szintén előfordul a bordaközi izomhúzódás – hangsúlyozza Arnold doktor.    

Miért kell orvoshoz fordulni?

A hát felső része ritkábban sérül meg, mert viszonylag kevésbé mobil. A hirtelen behatások (pl.: autóbaleset, ütés, rúgás) és a hosszútávon fenntartott rossz testtartás természetesen okozhatnak fájdalmat, de azzal tisztában kell lenni, hogy más betegségek is állhatnak a tünetek mögött.
Dr. Arnold szerint éppen ezért is elengedhetetlen az orvosi vizsgálat, hiszen ki kell például zárni például a mellhártyagyulladást, az idegi eredetű és a szív eredetű  (angina, kezdődő szívizom infarktus) és egyéb (herpes zoster) fájdalmakat. Ha azonban kiderül, hogy mégis a bordákból ered a fájdalom, ám nem izomhúzódásról, hanem törésről van szó, akkor jellemző az éles, lokális fájdalom, az érintésre való extrém érzékenység és a légszomj. Amennyiben bordatörésre gyanakszunk, azonnal orvost kell hívni!

Kezelni is, megelőzni is lehet

Ha az enyhénél erősebb a fájdalom és nem múlik néhány nap alatt, akadályozza a mindennapi tevékenységet vagy az alvást, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A szakértő fizikális vizsgálattal, kikérdezéssel, és ha szükséges, képalkotó diagnosztikai módszerekkel kideríti, valóban izomsérülés okozza-e a mellkas tájon jelentkező fájdalmat.
- Ha a házi módszerek, mint a jegelés és a vény nélküli fájdalomcsillapítók nem hoznak eredményt, vagy komolyabb, gyorsabb javulást szeretnénk elérni, első lépésként érdemes megpróbálkozni a helyi célzott injekcióval. A fájdalom enyhülését követően javasolt a kíméletes gyógytorna és gyógymasszázs, valamint a fizikoterápiás kezelések – hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr. - A gyógytornának is azért is van kiemelt szerepe, mert fontos megtanulni a bordaközi izmokat igénybe vevő aktivitások előtti bemelegítést és a megfelelő levezetést, nyújtást. Azonban ezzel a problémával türelmesnek kell lenni, az izomsérülések regenerálódása akár több hét is lehet, amely időtartam alatt kerülendő a megterhelő fizikai aktivitás. A későbbiekben pedig döntő szerepű a megfelelő életmód. 

 

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! Internetes oldalukon - fájdalmaim miatti éjszakai ébrenlét során - találtam egy cikket a nyáktömlő gyulladásról. A leírt tünetek mind mind stimmelnek, és a cikkben leírt ülőmunka végzése is vonatkozik rám. Kérdésem: milyen szakorvos rendelését keressem fel, hogy kivizsgáljanak? Elviselhetetlen már az állandó fájdalom, és kimerítő, hogy az éjszakai pihenésemet is akadályozza. Reumatológiára menjek, vagy más, speciális szakrendelést keressek fel? Nagyon szépen köszönöm előre is, hogy segítenek elindulni egy jó irányba! Tisztelettel: Szabóné Kis Judit
    Tisztelt Holgyem ,

    Amennyiben panaszai hattereben "nyaktomlo- gyulladas " áll, sziveskedjek rheumatologiai szakrendelesre fordulni.

    Tisztelettel,

    DR. ARNOLD Denes ARNOLD MSc.
    Sebész szakorvos
    Fajdalomspecialista
    Judit

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Profi

    A doktor úr profizmusa, empátiája. Gerinc problámákkal küzdő embereknek biztosan szívből fogom ajánlani.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók