Ezért fáj éjszaka a csípője

Ezért fáj éjszaka a csípője

2018.06.26

A csípő külső oldalán érezhető fájdalom kialakulhat fokozatosan és hirtelen is, és számos ember főként éjszaka szenved tőle. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr arról beszélt, mi lehet a forrása és hogyan szabadulhatunk meg az éjszakai csípőfájdalomtól. 

Nőknél gyakoribb

A csípőfájdalom jóval több nőt érint, mint férfit, és elsősorban 40-60 éves kor között alakul ki, többnyire egy sérülés vagy túlzott terhelés hatására. Ugyanakkor az éjszaka jelentkező fájdalomnak számos más oka is lehet, amelyek közül ezek a leggyakoribbak.

Trochanter major fájdalom szindróma

A trochanter major fájdalom szindróma elnevezés arra utal, hogy a beteg a trochanter major felett, vagyis az egyik farpofa felett érzi a fájdalmat. A csípő oldalsó részének számos rendellenessége okozhatja ezt, például az iliotibiális köteg megvastagodása. A csípőhöz és a medencéhez szoruló izom fájdalmat okoz, a betegek sokszor nem tudnak az érintett oldalukon aludni és reggel erős merevséget tapasztalnak a csípőjükben.

Bursitis

Bursitis akkor jelentkezik, amikor a nyáktömlő ízületi hártyája begyullad. A gyulladt ízületi hártya megvastagodik, és fokozott mértékben termel ízületi folyadékot, amitől a tömlő elkezd folyadékkal feltelni, megduzzad. A tömlő gyulladásához vezethet az állandó súrlódás, egy sérülés, egy fennálló betegség (pl.: rheumatoid arthritis) vagy fertőzés. A csípőben kialakult nyáktömlő-gyulladás jellemző tünete az üléskor, fekvéskor jelentkező fájdalom, ami éjszaka romolhat.

Tendinitis, tendinosis

Az ínak rögzítik az izmokat a csontokhoz. Az ínakat érintő gyulladás a tendinitis, az ínban vagy azt körülvevő szövetekben keletkező apró sérülések neve pedig tendinosis. Az ínak gyulladása vagy sérülése bármely ínt érinthet, de jobbára nagyobb ízületek környékén alakul ki, így a bokában, a térdben, a vállban, a könyökben vagy a csípőben. Elsősorban azokat érinti, aki megerőltető fizikai igénybevételnek vannak kitéve.  Gyakran igen fájdalmas, különösen, ha keresztbetett lábakkal ül a páciens, ha teljes súlyával az egyik csípőjére nehezedik, és akár az alvást is gátolhatja. Sajnos nagy a betegség kiújulásának az esélye is.

Ízületi gyulladás

csípőfájdalom gyulladásA középkorúaknál és az idősebbeknél az ízületi fájdalom leggyakoribb ok az ízületek kopása és az ízületi gyulladás. A gyulladások rendkívül sok kórkép kapcsán felmerülhetnek, így feltétlenül szakorvosnak kell diagnózist felállítania. A jellemző tünetek iránymutatóak lehetnek, mint például a fájdalom, a duzzanat, esetleg a mozgáskorlátozottság, a bőrpír, láz, levertség, étvágytalanság. A laborvizsgálatok is hamar jelezhetik a gyulladást, de elképzelhető, hogy szükségessé válik ultrahang, röntgen, CT vagy MRI vizsgálat.

Egyéb okok

Számos más jellegű ok is létezik, amelynek talaján kialakulhat a csípőfájdalom. Ilyen például a várandósság, a túlsúly és az elhízás, egy baleset vagy sérülés, illetve akár a térd, a hát, a medence problémái is vezethetnek a csípő fájdalmához.

Amit magunkért tehetünk: mozgás, alvás, életmód

Mint olyan sok más jellegű fájdalom esetén, a csípőfájdalomnál is érdemes először megpróbálni magunkon segíteni.
- Ajánlatos ízületkímélően mozogni, futás, ugrálás helyett például az úszást, jógát választani. Akut fájdalom esetén viszont semmiféle mozgás nem ajánlott a szakorvosi ellenőrzés előtt.
- Éjszaka lehetőleg a hátunkon feküdjünk, mert így kisebb nyomás éri a csípőt. Egyenletes súlyelosztást biztosító matracba is érdemes beruházni.
- Napközben üléskor ne keresztezzük a lábunkat, ne nehezedjünk az érintett csípőnkre, és ha lehet, próbáljunk megszabadulni az esetleges túlsúlytól.

Amit az orvos tehet értünk

- Elsősorban tisztázni kell a csípőfájdalom pontos okát, amihez a fizikális vizsgálaton túl képalkotó eljárásokra is szükség lehet– hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr.  – Ha megvan az ok, meglesz a kezelés is, legyen az gyorsan ható helyi gyulladáscsökkentő injekció, a természetes megoldásként ajánlható lökéshullám terápia, az orvosi kollagén injekciókúra, az ún. orvosi lágylézerkezelés vagy akár a szegmentális akupunktúra. Nagyon fontos a szakember irányításával végzett rendszeres funkcionális gyógytorna is! Súlyos kopásnál azonban az előbb sorolt kezelések már nem elégségesek, ilyen esetben ortopéd szakorvosi javaslatra csípőprotézis is szoba jön. A cél minden esetben egyszerre a fájdalomcsillapítás és az oki kezelés, hiszen egy komoly csípőfájdalom miatti életminőség romlást mindenképpen meg kell állítani, vissza kell fordítani.

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)


 

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Holisztikus szemlélet
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Bizonytalan eredetű fájdalmak
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Kedves Főorvos asszony. Erős fájdalmam van a bal vállamban fent a nyaki résznél. Ez a fájdalom legtöbbször kisugárzik az egész karomban is. Ilyenkor a baloldalon a nyaki résznél is érzek feszülést, lehet, hogy az egész fájdalom a nyakamból sugárzik ki? Használtam rá Flector tapaszt is, de nem használt. Mit javasol ? Hogyan lehet megszüntetni ezt a fájdalmat. Ülőmunkát végzek, egész nap a számítógép előtt ülök.Valószínűleg a merev testtartás is okozhatja ezt a fájdalmat. Mi a megoldás? Köszönettel: Lívia
    Tisztelt Hölgyem ,


    Az Ön által leírt bal váll- nyak panaszok kialakulásában valószínűleg a számítógépes munkakör , a merev testtartás is szerepet játszik .
    Azt javaslom a kisugarzó fájdalom miatt , hogy első lépésként készítéssen egy nyaki gerinc rontgent , ennek eredménye alapján lehet tovább lepni a diagnózis ( és esetleges tovabbi képalkotó eljarások) valamint a kezelesi terv fele , amelynek természetesen resze a fájdalomcsillapitas is.

    Addig is javaslok gerinc tornát es munkahelyén rövid pihenoket es a féloldalas terhelések elkerülését .

    (45 éves Életkor felett a fenti panaszok esetén belgyógyászati kivizsgálás is szoba jöhet .)

    Amennyiben fájdalmai továbbra is fennállnak , kerem keresse fel Klinikánkat a leleteivel konzultációra a rendelesi időmben :

    H, Cs : du.


    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Lívia

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Hihetetlen szaktudás

    Első alkalommal voltam Önöknél, maximális kedvességet, figyelmet, tájékoztatást kaptam és rendkívül jól eső tapasztalat volt a Doktor úr kedélyessége, humorérzéke az érezhetően hihetetlen tudása és tapasztalata mellett.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók