Gyenge pontunk: A bokaízület

Gyenge pontunk: A bokaízület

2023.04.25

A bokánk a testünk legnagyobb terhelésnek kitett része: erre az ízületre nehezedik az egész testsúlyunk. Elváltozása elviselhetetlen fájdalmakat okozhat. A deformáció kialakulásában a genetikai hajlam, a kényelmetlen cipők viselőse, a túlerőltetés, a túlsúly játszik kiemelkedő szerepet, de a háttérben reumás ízületi gyulladás is állhat. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistáját, hogy mit tegyünk akkor, ha ilyen típusú fájdalommal küzdünk

A bokánk a testünk legnagyobb terhelésnek kitett része: erre az ízületre nehezedik az egész testsúlyunk. Elváltozása elviselhetetlen fájdalmakat okozhat. A deformáció kialakulásában a genetikai hajlam, a kényelmetlen cipők viselőse, a túlerőltetés, a túlsúly játszik kiemelkedő szerepet, de a háttérben reumás ízületi gyulladás is állhat. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistáját, hogy mit tegyünk akkor, ha ilyen típusú fájdalommal küzdünk.

HOGYAN KELETKEZIK A BOKA ÍZÜLETI GYULLADÁSA?

A lábszár a lábfejjel, a bokaízület révén kapcsolódik. Gyulladását, a sípcsont és a bokacsont közötti ízület kopása okozhatja.
Az ízületek csontvégeit természetes ütéselnyelő réteg az ízületi porc borítja, amely súrlódásmentes mozgást biztosítanak a csontok számára. Ez a porcréteg állomány folyamatosan épül és lebomlik. Azonban, ha ez a folyamat nincsen egyensúlyban, - azaz a lebontás nagyobb mértékű, mint az épülés - kialakul az arthrózis, vagy is az ízületi porckopás. Az ízületeket borító porc először elvékonyodik, később már el is tűnik. A porcszövet érdessé válik és alatta a csont megvastagodik. Végső stádiumban a csontok végei összeérnek, egymáson surlódnak, ami nagy fájdalommal, valamint duzzanattal és ízületi gyulladással jár.

MILYEN TÜNETEK JELENTKEZNEK?

Kezdetben tompa fájdalom és húzódás jelentkezik az ízület belsejében, a belső boka körül. Ez a kellemetlen érzés idővel erősödik, az ízület pedig egyre merevebbé válik, majd el is deformálódik. A járás képe megváltozik, és a páciens egyre kevésbé tudja kivitelezni például a lábujjhegyre emelkedést, vagy a lábfej kifelé és befelé való fordítását. A bokaízület gyakran megdagad és fájdalmas, amely eleinte csak pihentetés utáni járáskor vagy reggel felkelés után jelentkezik, később azonban már állandósul és éjszaka, ágynyugalomban is gondot okoz.

A FÁJDALOM ÉS A GYULLADÁS MEGSZÜNTETÉSE AKTÍV FÁJDALOMCSILLAPÍTÁSSAL

„A bokaízület gyulladásának kezelésében nagyon hatékonynak tartom az aktív fájdalomcsillapítás terápiát. Ez egy olyan injekciós eljárásból, valamint funkcionális gyógytornából álló komplex kezelési mód, amely a probléma gyökerénél hat és rendkívül eredményesen a szünteti meg a fájdalmat, a gyulladást és a mozgáskorlátozottságot. A hatóanyagot a boka ízületei köré fecskendezzük be, így az rögtön a fájdalom kiindulópontjához jut el. Ezzel nyugtatjuk, az ízületek körüli képleteket, csökkentjük a gyulladást és megszüntetjük a fájdalmat. A szteroiddal szemben ismert mellékhatása nincs, így  nem terheli a szervezetet.” – tudjuk meg Dr. Arnoldtól.

FUNKCIONÁLIS GYÓGYTORNÁVAL A TELJES GYÓGYULÁSÉRT

A tünetek enyhülésével a páciens óvatosan elkezdheti a megfelelő gyógytorna gyakorlatokat, amely a maradványtünetek megszüntetésében, a mindennapi életbe való mielőbbi visszatérésben nyújt támogatást. Segítségével visszaállítjuk az izmok-ízületek statikai és dinamikai egyensúlyát és a megfelelő mozgástartományt. „ Javasolt azonban arra fokozottan figyelni, hogy mint minden más problémánál, itt is fontos az időben elkezdett kezelés, hiszen minél tovább halogatjuk, annál hosszabb lesz a felépülési idő. Orvosi tapasztalataim alapján, az időtényező is nagyon fontos a páciensek számára, hiszen a legtöbb, aktív életet élő embernek, rendkívül megterhelő lelkileg a fájó testrész megfelelő ideig tartó pihentetése és a hosszú rehabilitációs idő. Az aktív fájdalomcsillapítás terápia segíti lerövidíteni ezt az időt, így segítségével ismét fájdalommentes életet élhetünk” – tudjuk meg Dr. Arnoldtól.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomközpont.hu)

További híreink >>> http://www.fajdalomkozpont.hu/hirek

 

 

Téma szakértője

Gyöngyösiné Gutlébeth Nikoletta

Gyógytornász

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr! Másfél évvel ezelőtt kora hajnalban erős hátfájásra ébredtem. Megijedtem, hogy talán szívprobléma, vagy tüdőembólia, mert nem éreztem még ilyen jellegű fájdalmat. Fájdalomcsillapító után elmúlt, napközben nem jelentkezett. Aztán hajnalban ugyanúgy az erős hátfájásra ébredtem. Sajnos ez azóta tart. Nem emlékszem rossz mozdulatra, vagy ami kiváltotta volna. Voltam persze háziorvosnál, mozgásszervi panaszokra gondolt, gyógyszerkúra, reumatológus, fizikoterápia következett, ami "jól esett" de nem változott a helyzet. Kicseréltük a matracot, voltam háti és mellkas röntgenen, laborban, orthopédián, immunológusnál, masszázsokon, csontkovácsnál, kineziológusnál. Nem igazán találták az okát, anyagilag és időben sokat fordítottam rá, de belefáradtam, semmi nem változik. Azóta nem aludtam végig szinte egy éjszakát sem, fájdalomra ébredek, fáradt vagyok. Ha napközben egy-egy órára lefekszem, nincs ilyen gond, csak éjszaka. 45 éves vagyok, van 15 kg. túlsúlyom, irodában dolgozom, ülök egész nap a monitornál, de ez már a problémám előtt évekkel is így volt. Várom válaszát, üdvözlettel és köszönettel: N-Cs A-né Ibolya
Tisztelt Hölgyem!

Javaslok Önnek hasi ultrahang vizsgálatot, valamint funkcionális gyógytornát. Ezek mellett fontos a megfelelő életmód és a stresszhelyzetek kezelésének elsajátítása, testsúly kontroll. Leleteivel várom rendelési időmben, klinikánkon (H,Cs 13:30-18:00).

Tisztelette,
Dr. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
Németh-Cs. Attiláné

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Fájdalom specialista

Kapcsolódó oldalak