Miért fájhat a hátam? 5 ok a háttérben

Miért fájhat a hátam? 5 ok a háttérben

2017.07.04 16:03

Az emberek jelentős része csak akkor jut el orvoshoz, ha olyan mértékű fájdalmakkal küzd, amely már mindennapi tevékenységeit is megnehezíti. Mivel a hátfájásnak számos kiváltó oka lehet, létfontosságú a hátterének pontos meghatározása annak érdekében, hogy a problémát a gyökerénél lehessen kezelni. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistáját, hogy melyek lehetnek a hátfájás okai, és milyen módokon lehetséges hosszú távon megszüntetni a panaszokat?

Az emberek jelentős része csak akkor jut el orvoshoz, ha olyan mértékű fájdalmakkal küzd, amely már mindennapi tevékenységeit is megnehezíti. Mivel a hátfájásnak számos kiváltó oka lehet, létfontosságú a hátterének pontos meghatározása annak érdekében, hogy a problémát a gyökerénél lehessen kezelni. Arról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont fájdalomspecialistáját, hogy melyek lehetnek a hátfájás okai, és milyen módokon lehetséges hosszú távon megszüntetni a panaszokat?

A HÁTFÁJDALOM LEHETSÉGES OKAI

1.Túl sok ülés: Ezt a problémakört ma már az orvostudomány külön kutatási területként vizsgálja és összefoglalóan "ülésbetegségnek" is nevezi. Az irodai dolgozok, adminisztrátorok, könyvelők, informatikusok és a tanulók küzdenek leginkább ezzel a problémával. Főleg a hát alsó szakaszának fájdalma okoz gondot, amely egyértelműen az irodai széken való helytelen pozícióban és hosszú ideig tartó üléssel hozható összefüggésbe.

2. Stressz: A hátunkban, vállunkban, nyakunkban érezzük a mindennapi rohanó élet megterhelő következményeit: az elmerevedett, görcsös izmokat, amelyek fájdalmas mozdulatokat eredményeznek. A hosszas izomfeszülés izomgörcsöt okoz, amelynek hatására könnyen kialakulhatnak izomcsomók, fájdalmas pontok (trigger pontok) melyek krónikus fájdalommal járhatnak. Az állandó feszülés miatt az izmok, inak, szalagok egyensúlyi állapota megbomlik, "beáll" a nyak, a vállöv, befeszül az ágyéki gerincszakasz.

3. Helytelen életmód: A helytelen életvitel, a rossz minőségű táplálkozás, a kevés testmozgás számos krónikus betegség kiváltó oka lehet, nem ritkán ez tehető felelőssé különböző mozgásszervi betegségek kialakulásáért is.  A túlsúly jelentősen terheli a gerincet, megterheli az izomzatot és a szalagokat. Megfelelő étrenddel és rendszeres testmozgással sokat tehetünk gerincünk egészségéért.

4. Természetes öregedési folyamatok: Az idő múlása érinti a gerincünket felépítő összes struktúrát: a porckorongok veszítenek víztartalmukból, ínszalagok rugalmatlanabbá válnak, változásokon mennek át a kisízületek a csigolyatestek és az izmok is. Ezek sajnos olyan statikai- dinamikai elváltozásokhoz vezetnek, amely gerincfájdalmat, gyengeséget, zsibbadást, érzéskiesés okoznak.

5. Sérülések: A hirtelen, rosszul kivitelezett mozdulatok, akár sportolás közben, de akár a mindennapi élet során is fájdalomhoz, súlyos esetben mozgáskorlátozottsághoz is vezethetnek. Bármilyen sérülésről is van szó, minél előbb érdemes szakorvoshoz fordulni a szakszerű ellátás érdekében.

MI A MEGFELELŐ TERÁPIA HÁTFÁJÁS ESETÉN?

 Mint minden esetben, a hátfájással küzdőknél is érdemes minél hamarabb kivizsgálni a panaszokat, fel kell deríteni és meg kell szüntetni a háttérben álló okokat, mert az idejében kezelt mozgásszervi elváltozások jól gyógyíthatók.

 „Tapasztalataim szerint a hát fájdalmainak kezelésében hatásos segítség a funkcionális gyógytornával kombinált aktív fájdalomcsillapítás terápia. Ez egy olyan komplex eljárás, amelynek során, az ízületek köré szteroid-mentes hatóanyagot fecskendezünk, amely megszünteti a fájdalmat és a gyulladást. Az erre ráépülő gyógytorna segítségével visszaállítjuk az izmok-inak-szalagok statikai és dinamikai egyensúlyát és a megfelelő mozgásfunkciókat” – osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold.

Természetesen életmódunkkal is sokat tehetünk panaszaink javulásáért. Ha figyelünk a súlykontrollra, a megfelelő folyadékfogyasztásra, ha heti háromszori testmozgásra is időt szakítunk, valamint megtanuljuk kezelni a mindennapi stresszt, például a jógával vagy a relaxációval, sokat tehetünk állapotunk javulásáért. Ilyen esetben az izomlazító gyógymasszázs is nagy segítségünkre lehet.

 

Forrás: FájdalomKözpont

 

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Szakértő! Tudom, hogy nagyon hipochonder vagyok már évek óta! De ez most egészen más. Január elején vettem észre, hogy gyakran vérzik a fogínyem több helyen. Ez azóta is kisebb-nagyobb közökkel fent áll! Bár talán picit mint ha javult volna! Olvastam, hogy ez lehet a leukémia tünete is. Teljesen az jön le nekem, hogy akut leukémiás vagyok. Már ki sem mozdulok itthonról annyira rossz a kedvem miatta! Tudom ,hogy orvoshoz kéne fordulnom és mostmár rá is szánom magam de nagyon aggódom! Tudom, hogy konkrétat nem tud mondani Ön sem, de lehetséges, hogy ez akut leukémia? vagy az már január óta más bonyodalmat is okozott volna? Lázam még nincs, de miután olvastam a tüneteket a csontom vagy az izületem fáj itt-ott ami mondjuk nem minden napos! Bár a lázra visszatérve reggel mérve általában 36,4 körül de napközbe már most hogy méregetem van ,hogy 37,1 is van. Köszönöm szépen előre is a válaszát! 25 éves vagyok.
    Tisztelt Levélíró!

    Kérem forduljon fogorvosához és háziorvosához vizsgálatra, valamint a leírt tünettan alapján javasolnék egy mennyiségi és minőségi vérkép vizsgálatot is. Felhívom szíves figyelmét, hogy az interneten vannak szakmailag nem kontrollált források is.
    Tisztelettel
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSC
    sebész, fájdalomspecialista
    István

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Profi

    A doktor úr profizmusa, empátiája. Gerinc problámákkal küzdő embereknek biztosan szívből fogom ajánlani.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók