Nem csak a műtét jelenthet megoldást a térdsérülésre

Nem csak a műtét jelenthet megoldást a térdsérülésre

2020.06.04 13:09

A térd egy összetett, nagy terhelésnek kitett ízület, amely éppen ezért könnyen megsérülhet. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a leggyakoribb térdsérüléseket, a kezelés lehetőségeit és az esetleges műtét indokait vette számba.

A keresztszalag és a porc sérül leggyakrabban

A keresztszalagok sérülését sokszor húzódásnak nevezik, ugyanis ebben az esetben az elülső keresztszalag nyúlik meg vagy szakad el – többnyire egy gyors csavaró mozdulat következményeként. Ez gyakran úgy történik, hogy a lábfej az egyik irányban rögzített, míg a térd a másik irányba elfordul. A hátsó keresztszalag jobbára közvetlen behatás miatt szokott megsérülni, például rúgástól vagy egy labda erős becsapódásától.
A keresztszalag sérülés nem feltétlenül jár erős fájdalommal, sokszor csupán egy pattanó hang figyelmeztet arra, hogy történt valami. A legfőbb tünetet azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen az érintett nem tud stabilan a lábára állni. Csupán az alapos orvosi vizsgálat tudja eldönteni (szükség esetén MRI segítségével), hogy teljes vagy részleges szakadásról vagy csupán húzódásról van-e szó.
A térdízületi porc (meniscus) szakadása ritkább jelenség és többnyire akkor történik, amikor a térd elcsavarodik mozgás közben. Mivel az idősödéssel egyre gyengül a porc, ez akár a hétköznapi tevékenység során is megtörténhet. A tünetek a sérülés súlyosságától függenek: enyhe esetben csak egyenesítéskor fáj a térd, súlyos esetben – ha például leszakad a porc, és esetleg már csupán egy porcszál tartja – komoly fájdalom jelentkezik. Fontos tudni, hogy az orvosi vizsgálatig a sérült térdet nem szabad terhelni!  

Jó, ha tudjuk a térdsérülésekről

térdsérülés orvosi kollagén terápia- A legtöbb térdsérülés 15 és 24 éves kor között következik be, az idősek viszont többször szenvednek térdsérülést, mint a középkorúak.
- A térdet közvetlenül érő ütés vagy rúgás komoly sérülést okozhat, ezért ezzel mindenképpen orvoshoz kell fordulni.  
- Leggyakrabban sport közben következik be a baleset, az esetek több, mint felében a középiskolai évek alatt. Ezen kívül a lépcsők, a rámpák, a talaj egyenetlenségei a sérülések legfőbb „okozói”.
- A kosárlabdázó vagy futballozó nőknek nyolcszor nagyobb az esélyük az elülső keresztszalag sérülésre, mint a férfiaknak. Ez a sérülés jelentősen növeli a későbbi ízületi gyulladás rizikóját.
- Az esések következtében bekövetkező sérülések jellemző tünetei a fájdalom, a duzzanat, a terhelésre jelentkező nehézség.

Nem minden esetben szükséges a műtét

- Bizonyos térdsérülések egyszerű módszerekkel is jól kezelhetők, mint a rögzítés, jegelés, fájdalomcsillapítás. Más esetekben szükséges lehet a sebészi beavatkozás is – hangsúlyozza Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Ha nem szükséges a műtét, első lépésként hatékony megoldást jelenthet az orvosi kollagén injekció, ami jelentősen javítja az ízület mozgathatóságát. Az eljárás nagy előnye, hogy nincs ismert mellékhatása és szinte fájdalommentes, bárki által jól tolerálható. Ha a sérülés kicsi, a fájdalom és egyéb tünetek elmúltával erősítő gyakorlatokat szoktunk javasolni. A porc sérülése után végzendő gyakorlatokat feltétlenül orvos vagy gyógytornász irányítása mellett kell betanulni és végezni, mert a helytelenül végzett mozgás károkat is okozhat! Ha a szakadás kiterjedtebb, arthroscopiával állapítható meg a sérülés nagysága és állítható helyre a szakadás. A megfelelő mozgásterápia azonban egyik esetben sem kerülhető el, hiszen csak ezzel állítható vissza a stabilitás, az erő és a mobilitás, sportolók esetében pedig a teljes értékű edzésmunka. 

 

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt doktornő/úr !31 éves nő vagyok,Romániában élek.Januarban kezdődtek a tünetek,reggel arra ébredtem hogy alig hallok a jobb fulemmel,csak olyan volt,mintha a szívem dobogna a  fülemben elmendtunk egy orl magán orvoshoz aki beutalt a korhazban.10 napig perfuzioval kezelték,hallastesztet is csináltam, ami minimális hallaskarosodas mutatott ki....a dobogós a kezelés után megszünt,de a ami napig folyamatosan zúg.tinitusal és idegi hallaskarosodassal diagnosztikáltak. Kaptam tanakan, betasrcet és millgammat.Egy hónap múlva elkezdett zsibbadni a jobb oldalon az arcom,szedulni kezdtem és egyensúly problémáim is vannak.a háziorvos neurológus hoz küldött aki miután megvizsgált azt mondta hogy egy ritka jóindulatú daganatom van,akusztikus neuróma és elküldott  mr vizsgálatra, ami ki mutatta kontraszt anyag nelkul hogy van egy 5mm és tumor a VII VIII agyidegen  és egy hurok a jobb fülemben.visszamendtem az eredmenyel és mondta hogy keressék egy idegsebeszt mert nem hozza tartozik mar...Meg csináltam a kontraszt anyagos kiegeszitest ami viszont azt mutatta ki hogy nincs semmilyen elváltozás. ...tanácstalan vagyok
    Tisztelt Laura Corordan!
    Páll Főorvos Úr idegsebész felkeresését javasolja az Ön leírása alapján.
    Üdvözlettel
    Laura  Corodan

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Részletes magyarázat

    Nagyon tetszett a Doktor úr részletes magyarázata és a lehetőségeim a gyógyulással kapcsolatban.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő