Sportsérülés - tudja, mit jelent a minőségi gyógyulás?
Szerző: Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán

Sportsérülés - tudja, mit jelent a minőségi gyógyulás?

2025.04.27 22:55

Sportolás vagy akár csak egy rossz mozdulat következtében bárki, bármikor megsérülhet.  Azonban azoknak, akik hatékonyan szeretnék folytatni edzéseiket, fontos, hogy a felépülés a lehető legjobban sikerüljön. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos elmondja, mit is jelent a minőségi gyógyulás.

Online Bejelentkezés

Dr. Páll Zoltán

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

A sportsérülést és a sportártalmat is komolyan kell venni

Sokan összemossák, ezért érdemes elkülöníteni a sportsérülés fogalmát a sportártalométól. A sportsérülés ugyanis egy erős, egyszeri behatásra létrejövő trauma (például szakadás, törés, húzódás). A sportártalom viszont ismételt behatásra keletkezik, és létrejöttekor nincs körülhatárolt traumás epizód. Sokszor, sőt, mondhatni leggyakrabban a túlterhelés váltja ki (például teniszkönyök), de ok lehet akár egy rosszul technikával használt sportszer, az ellenfél tevékenysége vagy egy nem kontrollált izom. A sportsérülések 30-50 %-át teszik ki a sportártalmak. Páll doktortól tudható, hogy az ortopéd-traumatológiai sportártalmak több struktúrát érinthetnek, így az izmokat, az inakat, szalagokat, az ízületeket, az ízületi tokokat és a csontokat. Az emiatt kialakuló fájdalom nyilvánvalóan visszaveti a teljesítményt, de azzal is tisztában kell lenni, hogy ez tulajdonképpen egy védő funkció, hiszen azt a tevékenységet korlátozza, ami miatt tovább erősödne a fájdalom.
Végső soron a fájdalom és a teljesítménybeli visszaesés az, ami miatt jellemzően orvoshoz fordulnak a páciensek, akiknek tudniuk kell, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen minőségben gyógyulnak.

A rehabilitáció célja nem csak a „használhatóság”

sportsérülés gyulladás sportorvos- A sérülések, sőt az ártalmak kezelésekor is sokan természetesen alkalmazzák a R.I.C.E. módszert, azaz pihentetést, jegelést, szorítókötést, felpolcolást, ami valóban fontos, de nem minden esetben elég – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Ugyanis a rehabilitációnak nem pusztán az a célja, hogy a sérült testrész újra „használható” legyen, hanem a minőségi gyógyulás. Vagyis adott esetben valóban minimalizálni kell a sérülést, gyulladást és/vagy fájdalmat a sérülés helyszínén, de utána hosszútávú gyógyító tevékenységgel kell elősegítni a felépülést. Ennek célja, hogy fenntartsuk vagy akár növeljük a mozgásképességet, megakadályozzuk az atrófiát, vagyis a sorvadást, visszaállítsuk az erőt, az állóképességet, elősegítsük a funkcionális felgyógyulást, és elkerüljük a nem megfelelő, kompenzáló mozgásmintákat. Vagyis sportolók esetén a rehabilitáció célja az, hogy legalább olyan minőségben tudják folytatni az edzést és a versenyzést, ahogyan azt korábban tették.

A megelőzés is cél

Páll doktor azt is hangsúlyozza, hogy a sportsérülések szakszerű terápiájában a kockázati tényezők későbbi kiküszöbölésére is koncentrálni kell. Ilyen lehet például a túledzettség, a szorongás, a nem megfelelő edzésmódszer, sportszer és akár olyan – viszonylag távoli - faktor is, mint az alvászavar. A megelőzés és a kezelés részeként a rendellenes anatómiai szituációkat is korrigálni kell, mint például a lúdtalp, a gerinc deformitások.
- A kezeléseknél is számos szempontot kell végiggondolni – mondja Páll doktor. - A konzervatív kezelések között alkalmazhatunk gyógyszeres kezelést, például fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket, akár injekciós formában, és strukturális kezelést, például a porcmátrix alkotó elemeinek adagolásával, többek közt hialuronsav injekcióval, orvosi kollagén injekcióval. A funkcionális gyógytorna olyan segítség, ami minden páciensnél elengedhetetlen, egyes esetekben azonban mindent összevetve a műtét a leginkább járható út. A cél mindenképpen egy funkcionálisan, jól használható testrész, a kiegyenlített, biztonságos teljesítmény elérése és a visszaesés, újabb sérülés elkerülése.  

 Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Kedves Doktor Úr! MRI által igazolt, lumbális 4-es, 5-ös csigolya gerincsérv nyomhat-e olyan idegpályát, mely jobb ill. bal térdnél (váltakozva) erős fájdalmat okoz? A térdfájdalom mindkét esetben a belső térdszalagnál jelentkezik. Válaszát köszönöm szépen! Üdvözlettel: Czéró József
    Tisztelt Czéró Józsefné!

    Igen, nyomhatja az idegpályát, de mindenképpen ki kell vizsgálni az említett térdproblémát.

    Tisztelettel,
    Dr. Páll Zoltán
    Czéró József

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Empatikus

    Tárgyilagos, empatikus, tiszteletteljes hangnem. Korrekt tájékoztatás, konkrét javaslat a továbblépésre.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő