Törje meg a krónikus hátfájás ördögi körét!

Törje meg a krónikus hátfájás ördögi körét!

2017.07.04 10:42

Hátfájdalommal szinte minden ember találkozik élete során. De míg az akut sajgás viszonylag hamar elillanhat, a krónikus hátfájás megkeserítheti az életünket. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialistája azokról a hagyományos és természetes hatóanyag tartalmú készítményekről beszélt, amelyek megszabadíthatnak a kínzó érzéstől.

Mikor válik krónikussá a hátfájás?

hátfájás, derékfájdalom, fájdalomközpont, arnold dénes

Egyes becslések szerint az amerikai lakosság legalább 85 százaléka szenved időnként deréktáji fájdalomtól, és hozzávetőleg ez lehet jellemző a magyar felnőttekre is. A The Journal of Pain című lapban megjelent cikk szerint az érintettek különbözőképpen élik meg a fájdalom intenzitását, a pontos helyét és az általa kiváltott tüneteket, ha akut vagyis heveny, és ha krónikus fájdalommal küzdenek. De mikortól beszélhetünk krónikus hátfájásról? A különbség a fájdalom időtartamának hosszában jelentkezik.

- Az akut vagy heveny jelenség legfeljebb 6 hétig tart.
- A szubakut probléma 7-12 hét során jelentkezik.
- Krónikus fájdalomról akkor beszélhetünk, ha a probléma 3 hónapnál hosszabb ideig áll fenn. A kutatók megvizsgálták a fájdalom jellemzői közti különbségeket is és az eredményeik azt mutatták, hogy a fájdalom intenzitása jelentősen magasabb volt a krónikus hátfájdalomtól szenvedők körében. Amikor a fájdalom pontos helyét igyekeztek meghatározni, azt találták, hogy amíg a szubakut tünetekkel rendelkezőknél jellemzően egyoldali sugárzó fájdalom jelentkezett, addig a krónikus fájdalommal élők kétoldali fájdalomról számoltak be. Meglepő módon mind a szubakut, mind a krónikus fájdalomtól szenvedők tapasztalták a hangulatzavar jeleit, ez ugyanis nem annyira a probléma időtartama, inkább az intenzitása miatt jelentkezett.

Meg kell törni az ördögi kört

- A krónikus hátfájás önmagában is gátolja az alvást, a vele járó szorongás pedig szintén a pihenés ellen hat. Az így állandósult kimerültség tovább erősíti az ingerültséget, a depressziót, így még gyötrőbb elviselni a fájdalmat és egyre nehezebb aktív életet élni. A mozgásszegénység pedig tovább fokozza a fájdalmat. A kört tehát valahol meg kell törni – magyarázza Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialistája. -  Az első lépés mindenképpen a szakember felkeresése, hiszen csak pontos diagnózisra épülhet hatékony és biztonságos kezelés.

Sokszor érdemes a hagyományos és a természetes hatóanyag tartalmú orvosi kezeléseket kombináltan alkalmazni, hogy mindig az adott helyzetnek megfelelő célokat érhessünk el. A krónikus fájdalomnál gyakran ajánlatos a gyors eredmények miatt nem-szteroid és szteroid szerekkel, injekciókkal kezdeni, amelyek szinte azonnal kifejtik fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásukat, de a betegség előrehaladását, a deformitások kialakulását nem tudják megakadályozni.
Az elviselhetőbb állapot később lehetővé teszi olyan, természetesebb módszerek alkalmazását, mint a hialuronsavas injekciókúra, a lökéshullám terápia, az orvosi kollagén kezelés, a lágylézer, az akupunktúra, amelyek lassabban, tartósabban hatnak és alkalmasak lehetnek a kiváltó okok megszüntetésére is.
Amint visszaállt bizonyos mozgástartomány, gyógytornával, KcKenzie tornával tovább mobilizálhatóak az érintett testrészek, és csökkenthető a fájdalom. Vagyis Arnold doktor szerint semmiképpen sem kell és nem is szabad beletörődni a hátfájás okozta szenvedésbe, még tartós probléma esetén is érdemes kiutat keresni, akár korábban nem próbált kezelésekkel.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

 

Téma szakértője

Lökéshullám terápia

  • Specialitások:
    • sarokfájdalom
    • Achilles-ín gyulladás
    • könyökfájdalom
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Fájdalomközpont, Kedves Doktor úr / Doktornő! Nagyon el vagyok már keseredve: több, mint 13 éve ugyanazokkal a tünetekkel küzdök (29 éves leszek nemsokára), de még mindig nem tudom, hogy mi bajom van. Állandó kimerültség, fáradtság gyötör (nem fáradékony vagyok, eleve úgy kelek fel, mint akit agyonvertek), amely pihenésre sem enyhül kicsit sem, de a legfőbb gondom mégsem ez, hanem a fájdalmak. Olyan szinten érintett minden izmom, hogy a legáltalánosabb hétköznapi teendőket is csak kínkeservesen tudom elvégezni: ami mindig, erőltetés nélkül is fáj, az a nyakam-lapocka részem. A nyakam az egyetlen egyébként, ami már általános iskolában is fájt, és bizonyos gyakorlatokat ezért nem is tudtam elvégezni (a törzsemelést) emiatt, de nem találtak akkor semmit. Sétálás közben a boka-sípcsont terület fárad el és görcsöl, lépcsőzés közben a térdem-combom fáj annyira, hogy meg kell állnom, ha a karomat vállmagasság felé emelem, akkor remeg és elviselhetetlenül fáj... de a leghihetetlenebb és elkeserítőbb, hogy nevetés és rágás közben maga az arcizmom is fáj, a rágóizmomat is érzem, és egy idő után zsibbadó fájdalom alakul ki. Diagnosztizáltak már myasthenia-val, de aztán megcáfolták a negatív antitestek miatt, kaptam már fibromyalgia és krónikus fáradtság szindrómát is eredményként (nem definiálható izombántalmakat is...), de hiába voltam jógázni, úszni, gyógytornázni és triggerpont terápián is, hiába kaptam számos fájdalomcsillapítót és görcsoldót, semmi sem enyhített kicsit sem a fájdalmamon, sőt, a mozgástól sokszor hányásig és ájulásig elgyengültem és másnap csak még jobban fájt mindenem... Nyaki-váll röntgenek negatívak, CT negatív, MR negatív volt. EMG kétszer pozitív, egyszer negatív (bár az annyira nem mérvadó, mert akkor immunszupresszánst és szteroidot kaptam). A legtöbb autoimmun antitest ellen is negatív lettem. Ami még felmerült, az a Sjögren-szindróma, legutóbb egy reumatológus is ezt adta meg, mert csökkent könnytermelésem van és a nyáltermelés is kicsivel ugyan, de pozitív értéket mutatott. Most várok egy vérvételeredményre ezzel kapcsolatban (antitest). Van ötletük, hova indulhatnék ezzel el? Elviselhetetlen már az egész, lassan dolgozni sem vagyok képes, arról nem beszélve, hogy már lelkileg is ki fog hatni rám, nem lehet így élni a mindennapokban. Az orvosok pedig csak ugyanazt az általános kört futják, 120. sima vérkép és röntgen, egyszerűen nem veszik komolyan a súlyosságát. Köszönöm szépen, ha adnak választ!
    Tisztelet Uram ,

    A leírtak alapján immunológiai ( autoimmun kórképek ) irányban ill. Neuro-immunológiai irányban torteno kivizsgálás javasolt , az elsőre javaslom Klinikánkon Dr Kádár Janos Foorvos Urat .
    A tünettan alapján valóban felmerülhet MG ( Myasthenia Grav. ) vagy FM ( FibromyAliga ) diagnozisa , ahogy Ön is írta .

    Lyme kor irányában is javaslok serologiat ( vérvétel : Borrelia IgG /IgM ).

    A leírtak alapján a KFS ( Krónikus Fajdalom Syndroma ) miatt psychologiai és/ vagy Psychiatrai konzilium / kezelés , Eletmod Tanacsadas ( dietetikai tanácsok ! ) @ szakember irányításával végzett rendszeres GYT ( gyógytorna ) is javasolt .

    Ha a fentiek sem visznek előre , kérem keresse fel a SE ( Semmelweis Egyetem ) Ritka Kórképek Tanszékét .

    Ha a fájdalmai továbbra sem múlnak , a fenti javasolt friss leletekkel várom konziliumra Klinikánkon .

    Tisztelettel ,

    ARNOLD D . ARNOLD
    Varga Viktor

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindenre választ kaptam!

    A kezelést végző kolleganőtől bármit kérdezhettem, nem éreztem úgy, hogy már lejárt az időm és jön a következő beteg. Türelmesen végighallgatott, bármilyen kérdésemre szívesen válaszolt!
    Lökéshullám terápia
    Lökéshullám terápia
    fizikoterápia