Váll ütközési (impingement) szindróma

Váll ütközési (impingement) szindróma

2022.06.20

Az impingement szindróma ismert úgy is, mint ütközési szindróma, úszóváll vagy dobóváll. A betegséget a rotátorköpeny inainak ütközései okozzák, ahogyan áthaladnak a vállízületen. A szindróma gyakran a rotárorköpeny szalagjainak részleges szakadását követően alakul ki, vagy fokozatosan jön létre az állandó erőltetés, túlterhelés hatására.

Az ütközési szindróma tünetei

A legfőbb tünet a fájdalom, amely eleinte fokozatosan növekszik. A fájdalom a vállízület elülső és oldalsó felén érezhető, különösen a fejfeletti mozgások hatására (dobások, úszás során, vagy teniszezéskor). Az ütközési szindrómára jellemző tünete a váll forgatásakor jelentkező fájdalom. Általános, hogy tünet, hogy egy bizonyos ívű mozgástartományban jelenik meg a fájdalom – a kar oldalra emelése során 70° és 130° között.befagyott váll

Az ütközési szindróma

A váll ütközési szindrómát a rotátorköpeny inainak ütközései okozzák, ahogyan keresztülhaladnak egy szűkös csontos térben, amelyet subacromialis résnek neveznek.  A subacromialis rés a vállcsúcs alatt található. Itt az ismétlődő ütközések következtében az inak sérülnek és begyulladnak. Ez az inak duzzanatához vezethet, amely további egészségügyi problémákat okozhat. A vállnak ezen a területén az anatómiai képletek (izmok, inak, csontok) normál állapotukban is zsúfoltan helyezkednek el. Amennyiben az inak megduzzadnak még több lesz a súrlódás, az ütközés, és az inak így képtelenek a gyógyulásra, illetve egyéb gyulladások is kialakulhatnak.

Az ütközési szindróma nem egy diagnózis, hanem egy tünet. Többféle diagnózis állhat az impingement szindróma mögött:

  • csontkinövés
  • rotátorköpeny sérülése
  • porcszegély sérülése
  • instabil váll
  • A kétfejű izom inának gyulladása

A megfelelő kezelés nélkül az ütközési szindróma rotátorköpenyszakadássá fajulhat.

Az ütközési szindrómát aszerint, hogy az ütközésért külső vagy belső ok felelős két osztályba soroljuk. Elsődleges ütközési szindrómáról beszélünk akkor, amikor a szindróma kiváltója csontkinövés vagy valamilyen közvetlen okozó. Másodlagos típusnak azt nevezzük, amikor a problémák a vállízület gyenge stabilitásából erednek.

Az ütközési szindróma kezelése

Az ütközési szindróma bármilyen jellegű kezelésének alapja a gyulladás és fájdalom csökkentése, megszüntetése és az mozgékonyság és az erő növelése, amíg a kiváltó okot sikerül azonosítani és megszüntetni, biztosítva ezzel, hogy ne ismétlődjön meg a szindróma kialakulása. A kezelésben a kiváltó ok azonosítása után a természetes fájdalomcsillapítás komplex tárházából a leghatásosabb kezelés választható ki.

A természetes fájdalomcsillapítás komplex eszköztára: