Kerékpáros és fáj a háta, a nyaka? Íme, a megoldás

Kerékpáros és fáj a háta, a nyaka? Íme, a megoldás

2018.06.26 09:02

A derék-, hát- és nyakfájással küzdők gyakran választják maguknak a kerékpározást, mint a fizikai aktivitás kellemes formáját. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos a helyes kivitelezésre és a problémák megelőzésére, kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet. 

Jó választás lehet a kerékpár

A kerékpározás valóban jó választás hát- és derékfájdalmak esetén, én ennek számos oka van.
­- A biciklizés kevésbé terheli a gerincet, mint az aerobmozgás más típusai, például a futás vagy az aerobik. A szobakerékpár különösen „gyengéd” a gerinchez, a csoportos spinning órák pedig akár komoly kardioedzést is jelenthetnek – a derék minimális terhelésével. 
- Bizonyos hátfájdalmak – például ágyéki gerinccsatorna szűkület - esetén kényelmesebb lehet, ha a sportoló a kerékpár kormányához hajolva teker. Ebben a pózban kevesebb kényelmetlenséget tapasztalhatnak az érintettek.
- Azoknál a derékfájással küzdőknek, akiknek a fájdalmai fekvő helyzetben enyhülnek, megoldás lehet a fekvőkerékpár. Ilyen állapot lehet minden ágyéki degeneratív porcbetegség, például porckopás vagy porckorongsérv.

Hogyan okozhat maga a kerékpározás hát- és nyakfájdalmat?

derékfájás hátfájás sportorvos- Még a legkíméletesebb sport is igényel némi kondíciót a hátizmokban, tehát ha a kerékpározáshoz is edzetlen a hátunk, érdemes először egy kis edzettséget szerezni, máskülönben nyak-, derék- és hátfájdalom lehet a vége.
- A biciklizés közbeni pozíció nyomást gyakorolhat a derékra, különösen, ha az ágyéki szakasz megcsavarodik. Tehát például ha nem kiegyensúlyozott pózban, hanem szinte csak fél fenékkel ülünk a nyeregben.
- Előfordulhat, hogy kissé hátrahajló nyakkal ülünk a biciklin, amikor a nyaki gerinc nem egyenes folytatása a háti gerincnek – ez különösen döntött kormányrúddal ellátott kerékpáron és például spinning órán fordulhat elő. Ez a pozíció pedig nyak és felső háti fájdalmakhoz vezethet.
- Az egyenetlen terepen történő kerékpározás, különösen a hegyi kerékpáros sport nagy terhelést jelent a gerincnek, ami szintén fájdalmakat eredményezhet.

Előzzük meg a bajt!

Páll doktor szerint a kerékpározásnál különösen kell figyelni a balesetek megelőzésére, és mindent meg kell tenni azért, hogy ha mégis megtörténik, a lehető legkönnyebben megússza a sportoló. Ennek érdekében elsődleges fontosságú, hogy a célunkhoz illeszkedő biciklit válasszunk. A hobbisportolóknak például megfelelőbb lehet egy mountain bike típusú kerékpár, magasabb, egyenes kormánnyal, aminél egyenesebb gerinccel lehet ülni, nagyobb, vastagabb kerékkel, ami jobban elnyeli a rázkódást, mint egy versenykerékpár. Az is fontos, hogy a testalkatunkhoz illeszkedjék a kerékpár, ennek megtalálásában ajánlatos szakértő segítséget kérnünk a vásárláskor.
Különösen gerincproblémák esetén fontos az állapotromlás megelőzése, ezért a megfelelő pozíciót is érdemes kikísérletezni: helyezzünk súlyt a karunkra is és a mellkast ne hagyjuk besüllyedni. Időnként ajánlott váltogatni a pozíciót, megforgatni, ellazítani a nyakat, a vállat. Igyekezzünk minél több ütközés-elnyelő felszerelést biztosítani, például üléshuzatot, kormányhuzatot, kesztyűt, lengéscsillapítót. Ma már számítógépes komplex programmal meg lehet és meg is kellene határozni az egyénnek a megfelelő méretű és beállítású kerékpárt. Ilyen módon csökkenhetnek vagy megszűnhetnek a nyak-, hát-, derék- és térdpanaszok. A sokat kerékpározóknak pedig fontos kiegészítésképpen rendszeresen nyújtó- és törzsizomzat erősítő gyakorlatokat végezni – ezek megtanulásában nagy segítséget jelent a szakorvosi diagnózisra épülő, gyógytornász által felépített mozgásprogram.

Mit tehetünk, ha fáj?

- Ha minden óvintézkedés ellenére kialakul a derék-, hát- vagy nyakfájás, ami nem múlik, esetleg súlyosbodik, vagy zsibbadást okoz a lábban, mindenképpen fontos az orvosi diagnózis felállítása – mondja dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. - A fájdalom leggyorsabban helyi célzott injekcióval csökkenthető, amelynek szteroid tartalma enyhíti a gyulladást. Ez az eljárás lehet egy első lépés is az olyan, természetes fájdalomcsillapító módszerek felé, amelyek a szervezet öngyógyító folyamatainak serkentésével fejtik ki a hatásukat. Ilyen például az orvosi kollagén terápia, amellyel elérhető a gyulladás csökkentése. Sőt a gyors fájdalomcsillapítás mellett a szöveti képleteket is meg lehet erősíteni, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményez.

 

Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt dr úr v.nő! Azt szetetném kérdezni hogy a derekam csak akkor fáj de nagyon amikor porszívòzok vagy fel mosok tehát a kar elõre hátra mozgatásával de annyira hogy a fájdalomtól a könnyeim potyognak éles erõs fájdalom.Fájdalom csillapítòval sem enyhül.Màr a Tramadolnál tartok de semmit nem enyhít.Válaszát elõre is nagyon köszönöm.Csapó Imréné
    Tisztelt Csapó Imréné!

    Klinikai kivizsgálást, ennek függvényében pedig további vizsgálatokat javaslok Önnek!

    Tisztelettel,
    Dr. Páll Zoltán
    Csapó Imréné

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Bizalomgerjesztő személyiség

    Dr. Pál Zoltán főorvos úr gyógyító munkájával most is nagyon elégedett vagyok. Pár évvel ezelőtt már kezelt engem . Eredményesen. Vizsgálata, diagnózisa, gyógyító ajánlásai, felvilágosítása, magyarázata a betegségről, a lehetséges következményekről, javaslatai a közvetlen betegségen túl, de azt is érintően, a kérdésekre adott válaszai, a hangneme, stílusa, modora mind-mind nagy tudásról, felelősségről, elhivatottságról tanúskodnak. Egyénisége megnyugtató, bizalomgerjesztő. Munkája példa értékű. Örülök, hogy megkapta az év orvosa elismerést is.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő