Téli balesetek? Szakorvos tanácsai a megelőzéshez, gyógyuláshoz

Téli balesetek? Szakorvos tanácsai a megelőzéshez, gyógyuláshoz

2019.01.16

Télen nem csak a téli sportok szerelmesei szenvedhetnek gyakrabban balesetet, de az idősebbek is. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos arra figyelmeztet, hogy a csúszós utak, és a nem elég körültekintő sportolás okozta balesetek megelőzhetők és szükség esetén hatékonyan kezelhetők. 

Ezek a balesetek legfőbb okai

- Télen sokkal jellemzőbbek az elcsúszás, elesés miatti sérülések, megnő a rándulások, húzódások, kartörések száma, a combnyaktörés sem ritka. Ez utóbbinak az idősebb korosztályban akár súlyos következményei is lehetnek a meggyengült csontszerkezet miatt – mondja dr. Páll. - A fiatal- és középkorosztály leginkább bokaficam, csukló- és alkartörés miatt fordul orvoshoz. Ez sokszor azért van, mert néhányan elővigyázatlanul kezdenek a téli sportokhoz, holott a korcsolyázás, a síelés, de akár a szánkózás is számos veszély forrása lehet. Az egyik legjellemzőbb sérüléstípus síelés során a térd elülső keresztszalag sérülése, amely aktív korban jellemzően műtéttel gyógyítható.

Tanácsok elcsúszás ellen

  • A recés talpú cipő segítheti a jobb tapadást, de ha nincs ilyen, húzzunk a lábbelinkre zoknit. Ajánlatos a környékbeli csúszós utak rendszeres felszórása is.
  • Hordjunk magas szárú, vastagabb kesztyűt, ez védi a kezet, ha rá kell támaszkodnunk.
  • Akik hajlamosak elcsúszni, jól teszik, ha jól bélelt nadrágot, kabátot hordanak, hogy eséskor védjék az ízületeket.
  • Idősebbek, vagy gyengébben látók lehetőleg ne sötétedés után induljanak bevásárolni, mert ekkor még a szatyrok is nehezítik az egyensúlyozást.

Tanácsok a sportbalesetek elkerüléséhez

  • Téli sportok esetében fontos a jó erőnlét, amely többhetes felkészítő tréninggel érhető el. Az intenzív síelés a nagyobb magassággal járó alacsonyabb oxigénkoncentráció miatt is igénybe veszi a szervezetet, ezért ajánlott hónapokkal korábban megkezdeni a kardioedzést.
  • Aki komolyan szeretne felkészülni, és biztonságosan szeretne mozogni, érdemes részt vennie előzetesen egy orvosi kivizsgáláson.
  • A sportolás előtti bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a baleseti kockázatot.
  • Csak biztonságos, kijelölt pályákon, területeken síeljünk, snowboardozzunk, korcsolyázzunk.  
  • A szánkón a gyereket a szülő mögé ültessük, így elkerülhető, hogy borulás esetén a nagy súlyú szülő ütközési energiáját is viselnie kelljen. 
  • Mivel a legtöbb baleset délután, a sportolás végén történik, ügyeljünk rá, hogy ha fáradtak vagyunk, tartsunk pihenőt. 
  • Az alkohol nem csak azért veszélyes sportoláskor, mert csökkenti a koncentráló képességet, de értágító hatása miatt a kihűlés esélyét is növeli.

Ha megtörtént a baj – így segíthet az orvos

baleset fájdalomcsillapítás kollagén- Amennyiben mégis baleset történt, és szükséges, nyilvánvalóan mentőt kell hívni. Ha csak kisebb mértékű a trauma, elégséges lehet az otthoni pihentetés, felpolcolás, jegelés, rugalmas pólya felhelyezése, vény nélküli fájdalomcsillapító szedése is. Ugyanakkor komolyabb vagy ismétlődő esetben orvoshoz kell fordulni, hogy megszülessen a pontos diagnózis és fény derülhessen a mögöttes okokra is. Hosszú távon jó hatású lehet néhány természetes hatóanyagokat alkalmazó terápia, például az orvosi kollagén kúra, amely tulajdonképpen egy injekció-sorozat. Az alkalmazott ampullák speciálisan előállított kollagént és olyan segédösszetevőket tartalmaznak, amelyek gyors és hatékony javulást biztosítanak az ízületi fájdalmak, sérülések esetén. A készítményeket testtáj és a fájdalom jellege szerint fejlesztették ki, így hatékonyabb, specifikus terápiát tudnak nyújtani – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – A sérülések típusa szerint jól beválhat még a mágneses terápia, a lökéshullám terápia, illetve fontos a sérülékeny ízület környéki izmok megerősítése gyógytornával.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

Telefonos, emailes, facebookos bejelentkezéshez KATTINTSON ide!

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, hialuronsav specialista

  • Specialitások:
    • Térdfájdalom
    • Könyökfájdalom
    • Sportsérülések
    • Izomlázszerű nehézláb érzés 
    • MRI, CT leletek értékelése 
    • Folyamatban lévő terápia optimalizálása
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözlöm! Olyan problémám lenne, hogy több mint egy éve éjszakánként rendszeresen lezsibbad a kezem, mikor melyik, van hogy mind a kettő egyszerre. Teljes idegen test érzésig. Amikor felébredek, egy kisebb átmozgatásra általában enyhül (érzem és erősebb fájdalom lesz benne) vagy megszűnik mint akit elvágtak. A nyakam és vállam is szokott fájni. Eddig gerinc eredetű problémára gondoltam, de most elbizonytalanodtam és aggódni kezdetem, mert az elmúlt éjszakákon a jobb lában is haslóképp zsibbad el. Visszatérően hasi görcseim vannak (labor uh nem mutat semmit csak hogy fel vagyok fúvódva), és szokott lenni éjszaki hőhullámom is. 31 éves vagyok. Az lehet hogy valóban gerinc eredetű a probléma és a lábamnál pont ugyan úgy van gond, mint a kezemnél, esetleg hormonális gond? Vagy esetleg agyi, ill immun folyamatra kellene máris gondolnom??? Nagyon várom a válaszát. Dia
    Tisztelt Dia!

    Első hallásra nyaki gerinc probléma, az alsó végtagi panaszai ágyéki gerincre is visszavezethetőek. Fontos egy komplex, tüzetes kivizsgálás. Bejelentkezés és bővebb felvilágosítás a 30-5121496os számon.
    Üdvözlettel
    Dr. Páll Zoltán
    Dia

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindenre választ kaptam!

    A kezelést végző kolleganőtől bármit kérdezhettem, nem éreztem úgy, hogy már lejárt az időm és jön a következő beteg. Türelmesen végighallgatott, bármilyen kérdésemre szívesen válaszolt!
    Lökéshullám terápia
    Lökéshullám terápia
    fizikoterápia