A fájdalomcsillapítás leghatékonyabb, hosszú távú módja, ha a fájdalmat kiváltó okot szüntetjük meg, lehetőleg helyreállítva a fájdalom előtti állapotot. Gyakori azonban - főként a szövetek szerkezeti elváltozása, károsodása esetén-, hogy elsőként a tüneti fájdalomcsillapítás az első, amivel mérsékelni lehet a fájdalmat, majd ezt követően konzervatív (avagy természetes) módszerekkel lehet a fájdalmat kiváltó okokat kezelni.
Természetes fájdalomcsillapítás körébe számtalan módszert lehet sorolni, és számuk az eszközök, technikák fejlődésével évről-évre növekszik. Ide sorolhatóak a különféle fizioterápiás eljárások, amik a természetben előforduló energiák (mint például hő, mechanikai, elektromos) és a kémiai hatások hatékony, koncentrált felhasználásán alapulnak. Természetes fájdalomcsillapító eljárásokhoz sorolható továbbá a különféle gyógyszeres kezelések link:gyógyszeres fájdalomcsillapítás (legyen az injekciós kúra vagy szájon át szedhető fájdalomcsillapító készítmények), de az orvosi lézerterápia, és akupunktúra is.
A természetes fájdalomcsillapító módszerek sokfélék lehetnek, azonban nagyon fontos, hogy az orvos határozza meg minden esetben, melyik eljárás lehet célravezető az adott fájdalom csökkentésében és az okok megszűntetésében. Egyes kezeléseket közvetlenül az orvosok végezhetnek, míg másokat az ő felügyeletükkel és diagnózisukkal gyógytornász vagy más egészségügyi munkatárs lát el. A hatékony fájdalomcsillapítás természetes módszerekkel sokszor ilyen csapatmunkában tud megfelelően működni, ahol a különböző fájdalomcsillapító módszerek erősítik és kiegészítik egymást.
Kapcsolódó cikkünk
Fáj a háta? Íme, az 5 leggyakoribb ok!
Természetes fájdalomcsillapítás körbébe sorolható mindazon fájdalomcsillapító módszer, mely a szervezet természetes működésén, a szervezet öngyógyító folyamatainak felhasználásával fejti ki fájdalomcsillapítás hatását.
Így természetes fájdalomcsillapítás eszközei közé sorolható
A természetes fájdalomcsillapítás mellett elsősorban akut fájdalmaknál, illetve igen erős, destruktív folyamatok okozta fájdalmaknál nem kikerülhető a természetes fájdalomcsillapítás körén túlmutató módszerek - mint pl. opiátszármazékok, műtétek kezelések alkalmazása.
A daganatos betegekél alkalmazott, úgynevezett palliatív kezelés célja a daganat méretének csökkentése, az áttétek kialakulásának megelőzése, és az élhető életszínvonal minél hosszabb ideig való biztosítása.
Különbséget kell tenni azonban a végstádiumban lévő betegek palliatív kezelése és azon betegek palliatív-onkológiai kezelése között, ahol még fenn áll a lehetőség a daganatos folyamatok leállítására.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Bejelentkezés fájdalomkezelésére
Emlődaganat műtéte után gyakran neuropátiás, idegi jellegű fájdalmakkal küzdenek a páciensek. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája erről a speciális fájdalomtípusról, és ennek kezelési lehetőségeiről beszélt.
Az onkológiai betegek fájdalomkezelése a rákgyógyítás kiemelt területe, hiszen nemcsak maga a betegség, de időnként a kezelések is fájdalommal járnak. Dr. Pádi Éva, a FájdalomKözpont onkológusa, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája, a beteget körülvevő családtagok, hozzátartozók szerepére és a fájdalomcsillapítás bizonyos szabályaira hívta fel a figyelmet.