Arcidegzsába - így kezelhető a fájdalom, a zsibbadás
Szerző: Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán

Arcidegzsába - így kezelhető a fájdalom, a zsibbadás

2023.12.04 11:51

Neuralgiáknak nevezzük azokat a komoly, sokszor éles fájdalmakat, amelyek a sérült vagy irritált idegek miatt alakulnak ki. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos az ebbe a csoportba tartozó arcidegzsába tüneteire, lehetséges okaira és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Mi jellemző a neuropátiás fájdalomra?

Az arcidegzsába okozta súlyos fájdalom kezelhető.A neuropátiás fájdalom tulajdonképpen a perifériás vagy központi idegrendszer egyes részeinek elsődleges károsodása vagy működészavara által okozott fájdalom. Mint a meghatározásból is kiderül, nagyon sokféle panaszt nevezhetünk neuropátiás fájdalomnak, hiszen azt sok különböző dolog okozhatja, beleértve az idegkárosodást, az idegirritációt, a fertőzést és más betegségeket. Ennek a fájdalomnak a fő típusai:

  • övsömört követő idegfájdalom (posztherpeszes neuralgia),
  • cukorbetegek idegfájdalmai, érzéskiesése (diabéteszes neuropátia),
  • posztoperatív idegfájdalom,
  • isiász (a derékból kiinduló, alsó végtag hátsó oldalába sugárzó idegfájdalma),
  • alagút szindrómák,
  • arcidegzsába (trigeminalis neuralgia).

Az arcidegzsába intenzív fájdalmat és zsibbadást is okozhat

Az arcidegzsába oka leggyakrabban az, hogy egy érkacs az agytörzs mentén nyomni kezdi az arc érzőidegét, ami sokszor több idegágra is kiterjed.  Vezető tünete a jellegzetes, rendszerint néhány másodpercig tartó, nagyon intenzív, leggyakrabban áramütéshez hasonlóként leírt arcfájdalom, ami ugyanakkor sokszor hosszú ideig is fennmarad, és szinte pokollá teszi a beteg életét. Ez az arcfájdalom a homlokot, az orcát és az állkapcsot érinti, gyakran csak az egyik oldalon. A fájdalmak hetekig, hónapokig tartó periódusokban naponta többször is jelentkezhetnek – sokszor a hideg, a huzat vagy az evés kapcsán -, és egy-egy ilyen fellángolást hosszabb panaszmentesség is követhet. Ezek a benyilalló fájdalmak olyan intenzívek, hogy jelentkezésükkor a betegek megmerevednek, grimaszba rándul az arcuk, ebből származik az arcidegzsába elnevezés is. A hirtelen jelentkező fájdalmas epizódok mellett az arcidegzsába okozhat görcsös, zsibbadásos érzést, nehezített beszédet, rágási nehézséget is.

A kezelés lehetőségei

Orvosi kollagén terápiával jól kezelhető az arcidegzsába. - Fontos, hogy az érintettek mindenképpen forduljanak orvoshoz, és ne gondolják, hogy nem szabadulhatnak meg ettől a sokszor súlyos fájdalomtól – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. -  Amennyiben közepes erősségű tünetek jelentkeznek, helyileg ható krémek, lokális blokádok segíthetnek, illetve a fájdalmak gyors enyhítésében hasznosak lehetnek a szteroid injekciók. Komolyabb fájdalmak és egyéb panaszok esetén elrendelhetünk vényköteles szereket, és nagyon jó hatásfokú lehet az orvosi kollagén terápia is. Egy hat alkalmas injekciós kúrával komoly eredményeket érhetünk el, mind a fájdalomcsillapításban, mind az ok kezelésében. Súlyos, ritka esetekben szóba jöhet az érintett idegek felszabadítását célzó műtét is.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Simon Márta

neurológus, fejfájás specialista

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktornő! Bal hüvelykujjam tenyér felőli oldalán az ínszalag középső részén keletkezett egy kis csomó úgy egy hónapja. Körülbelül 3-4 mm átmérőjű, ami hajlításkor, mozgatáskor nem fáj, de ha valamilyen tárgy hozzáér pl. szorításkor, akkor viszont elég erősen. Mi lehet az oka?
    Tisztelt Varga Sándor ! Leírása alapján nem tudom megmondani, talán sebészet-kézsebészeti vizsgálata javasolt, mert lehet egy észrevétlen sérülés kapcsán betokolt idegen test is dr.Váradi Éva
    Varga Sándor

    Dr. Páll Zoltán

    Traumatológus, sportorvos

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Empatikus

    Tárgyilagos, empatikus, tiszteletteljes hangnem. Korrekt tájékoztatás, konkrét javaslat a továbblépésre.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő