Az „úszóváll” miatt is fájhat a váll mozgatása

Az „úszóváll” miatt is fájhat a váll mozgatása

2020.01.13 14:17

Az úszóváll kifejezés nem kifejezetten egyetlen betegségre utal, sokkal inkább egy összefoglaló elnevezés, ami bizonyos mozgásszervi elváltozásokat foglal magában. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a kar felemelése fájdalmat okoz. 

Úszók, teniszezők, kosárlabdázók is veszélyeztettetek

A vállfájdalom gyógyulását gyorsítja a szakszerű kezelés.Minden olyan sportnál és fizikai munkánál fennáll az úgynevezett úszóváll megjelenésének veszélye, ahol hosszú időn keresztül sokszor kell a kart a fej fölé emelni. Éppen ezért nem csak az úszók, de a röplabdázók, a kosarasok, a triatlonisták, a teniszezők és akár a szobafestők is érintettek lehetnek ebben az összetett betegségben. Itt ugyanis a vállízület és az azt körülvevő struktúrák elváltozásárairól van szó. Milyen összetevői lehetnek az úszóváll kialakulásának?

  • Ütközéses szindróma (vagy impingement-szindróma): ezt a jelenséget a rotátorköpeny inainak ütközései, súrlódásai okozzák, ahogyan keresztülhaladnak egy szűkös csontos térben. Itt az ismétlődő ütközések következtében az inak sérülnek, begyulladnak, megduzzadnak, ezért pedig minden karemelés fájdalommal jár.
  • Porcsérülés vagy porcleszakadás: jellemzően sérülés következtében szakadhat le egy kis darab porc, ami később fájdalmat, bizonytalan érzetet okoz.
  • A váll instabilitása: ez a tünet annak a jele lehet, hogy a vállízület nem tartja meg elég hatékonyan a felkart a vállüregben.
  • Perifériás neuropátia: a perifériás idegek sérülése miatt gyengeség, bizsergő érzés alakulhat ki az érintett területen.

Ezen kívül az úszóváll részét képezheti továbbá az ízületi tok gyulladása, izomrövidülés, a nyakcsigolyák elváltozása is.    

A pihentetés nem mindig elég

Az úszóváll, a vállfájdalom hatékony gyógyításában injekciós kezelések is beválnak.,- Amikor valakinél diagnosztizáljuk az úszóváll nevű összetett betegséget, tisztában kell lenni azzal, hogy a pihentetés elkerülhetetlen, a további edzés, erőltetés csak ront a helyzeten. A jegelés, a kompresszió, a gyulladáscsökkentők használata azonban nem mindig elégséges a helyzet rendezéséhez – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Nem múló fájdalom esetén, vagy ha nem először jelentkezik a probléma, mindenképpen érdemes tehát orvoshoz fordulni, hiszen a szakszerű kezelés lerövidítheti a felépülési időt, ami alapesetben is 3-4 hónap, műtét esetén akár fél év is lehet. Éppen ezért alkalmazhatunk a pácienseknél helyi gyulladáscsökkentő injekciót, más hatóanyagú injekciókúrát, fizioterápiás eljárásokat, de bizonyos esetekben elkerülhetetlen az artroszkópiás műtét. Mindettől függetlenül pedig elengedhetetlen a sportágban alkalmazott technika áttekintése, javítása, és a gyógytornász által elrendelt gyakorlatok a felkar és a váll izmainak megerősítésére, nyújtására.   

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Üdvözletem! 1,5 éve fáj a vállam. Eleinte csak a lapockám környékén fájt, aztán fent a vállcsúcsnál, majd az egész vállam, és nyakam is. Épp ezért nyaki MR készült, ami sérvet állapított meg, így ehhez kötötték. 3 hétig voltam kórházban, de a vállfájdalmam nem múlt el. Az utolsó napon készült egy ultrahang, mely szerint jelentős ödéma van az AC izulet körül. Ezzel azonban már nem foglalkoztak, mert ekkor már a zárójelentésem is készen volt. Most 1 évvel később, saját költségre készítettem egy vállMr-t mert még mindig fáj a vállam annak ellenére, hogy 4 hónapja rendeszeresen járok masszázsra és gyógytornára. Ez lett az eredmény: A humerus szerkezetén belül a tuberculum majusnak megfelelõen kiterjedt zsíros degeneratio látható. A labrum glenoidale elülsõ peremében centralisan magas jeladás figyelhetõ meg, de szakadás nem észlelhetõ. A biceps ín környezetében 1-2 mm széles folyadéksáv ábrázolódik. A suspraspinatus ín a tapadásnak megfelelõen diszkréten magas T2 és PDFS jeladású, benne itt egy 3 mm-es, minden sorozaton csaknem jelmentes terület figyelhetõ meg. Az AC ízületben 3 mm rétegvastagságú folyadék látható. Kérdésem az lenne, mivel orvoshoz nem jutok be (lényegében azt sem tudom milyen orvoshoz kellene mennem, de a rehabon ahol voltam ott nem fogadnak) a járvány miatt, hogy ez mégis milyen eredmény? Lesz még olyan, hogy nem fáj a vállam? Köszönettel!
    Tisztelt Asszonyom!

    Említett krónikus válltáji fájdalmai jellemzően lehetnek nyaki gerinc eredetűek, úgynevezett kisugárzó fájdalom (melyet okozhat pl gerincsérv) és/vagy vállízületi ill a környező lágyrész(gyakran az ínköpeny részleges szakadása, nyáktömlő gyulladása) eredetűek.
    Betegvizsgálattal együtt értékelt morfológiai eltérésekkel mondható kórisme. Kezelési terv ennek megfelelően állítható fel.

    Üdvözlettel
    Dr.Sziy Tamás
    FájdalomKözpont
    Kocsisné

    Dr. Szily Tamás

    Ízületi specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Nagyon részletes

    Nagyon elégedett vagyok Dr. Páll Zoltán főorvos Úr nagyon részletes, minden részletre kitérő diagnosztikájával a fájdalmamat illetően.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő