Mi segíthet a kemoterápia fájdalmas mellékhatásain?
Szerző: Dr. Pádi Éva
Dr. Pádi Éva

Mi segíthet a kemoterápia fájdalmas mellékhatásain?

2025.02.11 10:51

A daganatos betegségek kezelésében használatos módszerek mellékhatásai nagyon komolyak lehetnek, és ha így van, feltétlenül kezelendők. A kemoterápia esetében például viszonylag gyakori a karokban, kezekben, lábban jelentkező zsibbadás, égő érzés, fájdalom, és nem ritka a szájban, izmokban, gyomorban jelentkező fájdalom sem. Dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont klinikai onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája az ilyen jellegű mellékhatások kezelésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Pádi Éva

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

Tipikus mellékhatások kemoterápiánál

Az onkológiai fájdalom csillapítása palliatív orvosnál érhető el.A daganatos betegségek kezeléséből eredő fájdalmak több típusra oszthatók, jelentkezhet például műtéti fájdalom, fantomfájdalom és gyakran a sugárkezelés és/vagy a kemoterápia mellékhatásai okoznak nehézségeket. Kialakulhatnak például a perifériás neuropátiára utaló tünetek, amelyek a kemoterápia által kiváltott idegi sérülések miatt jelennek meg, illetve esetleg olyan problémák okozhatják, mint egyes fertőzések vagy a cukorbetegség. Ilyen tünet a zsibbadás, az égő érzés, a fájdalom, a gyengeség, vagy bármilyen szokatlan érzés a karokban, kezekben, lábakban, lábfejekben. Egyes infúziós és szájon át szedhető kemoterápiás készítménynek és célzott terápiák esetében fordulhat elő az úgynevezett kéz-láb szindróma, ami a tenyereken és a talpakon kellemetlen, fájdalmas elváltozások megnevezése. A tünetek a terápia beadását követő egy-két hétben jelentkezhetnek, és néhány nappal később súlyosbodhatnak. A tenyerek és a talpak kipirulhatnak, ödéma alakulhat ki, súlyosabb esetekben hólyagosodás, akár gennyes fekély is keletkezhet, más esetekben megvastagszik a bőr, majd leválik. Ez a mellékhatás lehet enyhébb formájú, de akár súlyos fájdalommal is járhat.  
Ugyancsak tipikusnak számít a szájnyálkahártya gyulladás, a kemoterápia következtében ugyanis gyulladás, fekélyek jelenhetnek meg a szájban, amelyek fájdalommal járnak, és akadályozhatják az evést, az ivást, esetleg a beszédet is.

Mindig kérjünk segítséget

Ahhoz, hogy segítséget kérhessünk a mellékhatások kezeléséhez, minél konkrétabban érdemes előre végig gondolni az alábbi kérdéseket:
- Hol érzem a fájdalmat? Az egész testet érinti a fájdalom, vagy csak egy adott testrészt? Milyen típusú a fájdalom, éles, tompa, lüktető, égő? Milyen erős a fájdalom egy 1-től 10-ig terjedő skálán? Milyen hosszan tart: csak néhány perc, órák vagy még hosszabb? Mi ront és mi segít a fájdalom? Hogyan hat például a jeges borogatás, a mozgás, bizonyos tevékenységek? Milyen fájdalomcsillapítót szedünk, milyen gyakran van rá szükség, meddig tart a hatása?

Módszerek a kemoterápia fájdalmas mellékhatásai ellen

  • Gyógyszerek

Gyógyszer és gyakorlati tanácsok is segíthetnek a daganatos fájdalomnál.A fájdalomcsillapító gyógyszereket mindig az orvos rendelése szerint kell szedni. Ha például a fájdalom állandóan jelen van, akkor a fájdalomcsillapítókat egy órarend szerint, folyamatosan kell szedni. Vagyis nem szabad megvárni, amíg felerősödik a fájdalom, ekkor ugyanis már sokkal nehezebb kezelni azt. Ebben a tekintetben érdemes beállítani egy emlékeztetőt, ami sokat segít az állapot stabilizálásában. A gyógyszerek speciális céllal is elrendelhetők, kéz-láb szindrómánál például szóba jöhetnek a szteroid tartalmú szerek és az antihisztaminok, szájnyálkahártya gyulladásnál a vényre kapható szájvizek, neuropátiás fájdalmaknál pedig leginkább a duloxetint érdemes megpróbálni, de beválhatnak más típusú gyógyszerek, akár antidepresszánsok is – ismerteti dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont klinikai onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája.

  • Gyakorlati tanácsok

Pádi doktornő arra hívja fel a figyelmet, hogy a gondos szakember gyakorlatban alkalmazható tanácsokkal is segíti a fájdalommal küzdő beteget. Példaként említi a kéz-láb szindróma enyhítésére alkalmazható módszert, vagyis, hogy a kezelés idején, majd az azt követő 24 órában hűtsük a csuklót és a bokát. A szájnyálkahártya fekélyeinek megelőzésében pedig mindig hangsúlyozni kell a megfelelő szájhigiénét. Hasznos a kemoterápia előtti fogmosás, fogközmosás, jó hatásúak az alkoholmentes szájvizek és puha sörtéjű fogkefe használata. 

  • Mentális, pszichés segítség

Sokat segíthet magán a daganatos beteg, ha megpróbálkozik például a mély légzéssel, a vizualizációval, a jógával, a mindfulness-szel vagy más relaxációs technikával. Ez segít ellazítani az izmokat, csökkenti a szorongást és a fájdalmat is. Nehéz helyzetekben segíthet a gyakorlatban könnyen megvalósítható légzés- és izomfesztő technika. Először ülve vagy fekve mély, lassú belégzésekkel próbáljuk ellazítani az izmokat, amennyire csak lehet, majd egyesével a fejtől a lábig haladva egyesével feszítsük meg mindegyiket, majd kilégzéssel ismét lazítsuk el. A gyakorlatsor végén kellemes relaxáló hatás lesz érezhető.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Pádi Éva

klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos

  • Specialitások:
    • Onkológiai betegek fájdalomcsillapítása 
    • Daganatos kórképek fájdalomkezelése
    • Palliatív -tüneti, kiegészítő- terápia
    • Daganatgyanú esetén kivizsgálás
    • Kóros leletek, panaszok kivizsgálása 
    • Másodvélemény adása
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Szeretném kérdezni hogy Baranyában esetleg nincs központjuk? Férjem daganatos beteg és a fájdalmát szeretném kezeltetni! Előre is köszönöm válaszukat
    Kedves Árvai Mónika!

    Köszönjük szépen a megkeresést. Sajnos Budapesten kívül nincs máshol rendelőnk. Dr. Pádi Éva Főorvosnő foglalkozik ilyen kérdésben a páciensekkel és távkonzultációt is tart. Amennyiben így is megfelel Önöknek akkor be tudnak jelentkezni telefonon és a honlapunkon is tudnak időpontot rögzíteni.

    https://www.fajdalomkozpont.hu/szakembereink/onkologus/dr-padi-eva

    https://www.fajdalomkozpont.hu/tavkonzultacio-fajdalomkozpont

    Üdvözlettel:
    Bojti Szilvia
    Vezető Asszisztens
    Árvai Mónika

    Bojti Szilvia

    Asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Szakmai és közvetlen

    A doktornő ötvözi a szakmaiságot és a közvetlenséget. Hatalmas kételyekkel, hitetlenül, de mégis bizakodva mentem el a rendelésre, mert régóta kínoztak a daganatterápiával járó fájdalmak. Abszolút rábíztam magam a doktornő szaktudására. Hihetetlen hálát érzek, hogy nem kell mindennapos fájdalmakkal élnem. Köszönöm! 
    Dr. Pádi Éva
    Dr. Pádi Éva
    klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos