Mit tehetünk az onkológiai kezelések szájban jelentkező mellékhatásaival?

Mit tehetünk az onkológiai kezelések szájban jelentkező mellékhatásaival?

2024.11.13 08:20

A daganatos betegségek kezelési lehetőségei gyakran okoznak a szájban, a száj területén jelentkező mellékhatásokat, amelyek nyilván befolyásolják a közérzetet, az életminőséget. De mit lehet kezdeni a fertőzésekkel, a vérző ínnyel, a megváltozott ízleléssel és milyen fájdalomcsillapítási lehetőségek vannak ezen a területen? Dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont klinikai onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája adott választ a kérdésekre.

Mellékhatások a szájban

A daganatos betegségek kezelései nem ritkán okoznak a száj környékén kellemetlen mellékhatásokat. A kemoterápia, a célzott terápiák mind meggyengíthetik a száj, a fogak, az íny egészségét, a sugárkezelés és a műtétek pedig megnehezíthetik a rágás és a nyelés képességét. Ilyen jellegű mellékhatásokat tapasztalhatnak az érintettek:

  • A palliatív kezelés része a mellékhatások fájdalomcsillapítása.Változások a szájban: sebek, fekélyek, szájszárazság alakulhatnak ki.
  • Fogszuvasodás: megnőhet a szuvasodás kockázata, különösen szájszárazság esetén.
  • Fertőzések: az egyik leggyakoribb mellékhatás a szájpenész, ami sárgás-fehéres lepedékként jelenik meg a száj és a nyelv nyálkahártyáján. Ez ízérzékelési változáshoz és kellemetlen lehelethez is vezethet.
  • Ínyvérzés: főként kemoterápia miatt feszülhet, kipirosodhat, vérezhet az íny.
  • Ízérzékelés változás: sokan azért vesztik el az étvágyukat, mert másnak érzik az ételek ízét, például keserűnek vagy fémesnek.
  • Nyelési nehézség vagy a száj kinyitásának korlátozottsága: főként a fej-nyaki daganatok kezelésekor előforduló mellékhatás.
  • Súlyosabb mellékhatásként előfordulhat szájnyálkahártya-gyulladás (musocitis), és megváltozhat a nyál sűrűsége (xerostomia).

Mit lehet tenni a kezelés előtt, alatt és után? 

Mielőtt elkezdődnek az onkológiai kezelések, érdemes minden szükséges fogászati kezelést elvégeztetni, limitálni az alkoholfogyasztást, ha lehetséges, felhagyni a dohányzással és átérni egy kiegyensúlyozott étrendre – ezek az ajánlások a száj (és az egész szervezet) egészségét szolgálják.
Ha már elkezdődött a kezelés, fontos rendszeresen ellenőrizni a szájat, a fogakat, a nyelvet és ha bármilyen változás, tünet mutatkozik, arról értesíteni kell a kezelőorvost. Amennyiben fogászati kezelésre van szükség, tájékoztatni kell a fogorvost a zajló onkológiai kezelésről. A gondos fogmosás és a rendszeres szájöblítés ekkor nagy jelentőséget nyer, utóbbit minden étkezés után ajánlott megtenni vízzel vagy alkoholmentes szájvízzel. (Ez műfogsor esetén is fontos.) A fokozottan felügyelt szájhigiéné ilyenkor rendkívül fontos!
Az egészségét és gyógyulást támogató étrendet mindvégig fontos követni, legjobb, ha ebben dietetikus segítségét kérjük. A rendszeres vízívást (legalább napi 6-8 pohár) érdemes kiegészíteni cukormentes gyümölcslevekkel, zöldséglevekkel, gyógynövény teákkal. Ha felerősödik a szájszárazság, segíthet, ha jeget szopogatunk, cukormentes rágót rágunk, (nem petróleum zselé alapú) ajakápolót használunk és éjszakára beállítunk egy párologtatót. Nyelési nehézségek esetén az orvos elrendelhet úgynevezett nyálpótló szereket.

A fájdalmat mindenképpen kezelni kell

A palliatív orvos a szájban keletkező fájdalmak esetén is segíthet.- Alapvetően bevált életvezetési, gyakorlati tanácsokkal tudunk segíteni azoknak, akik az onkológiai kezelések mellékhatásaként a szájban jelentkező problémákkal küzdenek – hangsúlyozza dr. Pádi Éva, a Fájdalomközpont klinikai onkológusa, palliatív orvos, az onkológiai fájdalmak csillapításának specialistája. – Azonban nem könnyű annak a helyzete, akinek például az evés is fájdalmas. Ilyenkor már nem feltétlenül elégséges, ha csak a puha, rágást alig igénylő, könnyen lenyelhető éteket, tápszereket ajánljuk. A nyálkahártya-gyulladás az egyik legsúlyosabb mellékhatás, ami e téren kialakulhat, bár az ezzel járó panasz mindenkinek egyéni: van, aki csak kisebb kellemetlenségnek éli meg, másnál szinte lehetetlenné válik az evés, a beszéd. Éppen ezért a fájdalomcsillapítás az egyik leghangsúlyosabb feladat, hiszen ez a mellékhatás alapvetően befolyásolja a betegek mindennapjait, fizikai és lelki erőnlétét. Helyi fájdalomcsillapításra elrendelhetünk lidokain vagy doxepin hatóanyagú oldatot, ha ennek nincs ellenjavallata, illetve léteznek célzottan a mucositis tüneti kezelésére törzskönyvezett gyógyszerek is. Emellett szükség lehet általános, kiterjedt fájdalomcsillapításra is, amihez széles palettáról választhatunk a hatóanyag, illetve hatóanyag-kombinációk közül, az egyéni szükségletek figyelembevételével.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)


 

Téma szakértője

Dr. Pádi Éva

klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos

  • Specialitások:
    • Onkológiai betegek fájdalomcsillapítása 
    • Daganatos kórképek fájdalomkezelése
    • Palliatív -tüneti, kiegészítő- terápia
    • Daganatgyanú esetén kivizsgálás
    • Kóros leletek, panaszok kivizsgálása 
    • Másodvélemény adása
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Szeretném kérdezni hogy Baranyában esetleg nincs központjuk? Férjem daganatos beteg és a fájdalmát szeretném kezeltetni! Előre is köszönöm válaszukat
    Kedves Árvai Mónika!

    Köszönjük szépen a megkeresést. Sajnos Budapesten kívül nincs máshol rendelőnk. Dr. Pádi Éva Főorvosnő foglalkozik ilyen kérdésben a páciensekkel és távkonzultációt is tart. Amennyiben így is megfelel Önöknek akkor be tudnak jelentkezni telefonon és a honlapunkon is tudnak időpontot rögzíteni.

    https://www.fajdalomkozpont.hu/szakembereink/onkologus/dr-padi-eva

    https://www.fajdalomkozpont.hu/tavkonzultacio-fajdalomkozpont

    Üdvözlettel:
    Bojti Szilvia
    Vezető Asszisztens
    Árvai Mónika

    Bojti Szilvia

    Asszisztens

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Széleskörű tapasztalat

    Régóta fájdalmakkal éltem már a daganatos megbetegedésem miatt. Igazán hálás vagyok Dr. Pádi Évának, mert a megfelelő fájdalomcsillapító kúra beállításának és az életmódbeli tanácsainak köszönhetően elviselhetőek a mindennapjaim. Szívből ajánlom!
    Dr. Pádi Éva
    Dr. Pádi Éva
    klinikai onkológus, belgyógyász, palliatív orvos