Miért lehet olyan bizonytalan a fájdalom oka, érzete, típusa?
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Miért lehet olyan bizonytalan a fájdalom oka, érzete, típusa?

2023.11.16 09:23

Éget, szúr, nyom, tompán fáj? Mindig jelen van vagy rohamokban jelentkezik? Pontosan hol és mennyire fáj? Sokszor nem is könnyű megválaszolni ezeket a kérdéseket, különösen, ha a krónikus fájdalom szindróma áll a háttérben, amit sokan hipochondriának bélyegeznek. A bizonytalan eredetű, nehezen diagnosztizálható fájdalommal kapcsolatos segítségről dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa beszélt.

Komolyan kell venni a nehezen diagnosztizálható panaszokat is

Aki nem tudja pontosan, honnan erednek a fájdalmai, panaszai, aki olyan általános tünetekkel küzd, mint fejfájás, rossz közérzet, szédülékenység, kimerültség, hátfájás, alvászavar, könnyen hipochondernek van bélyegezve a környezetében. Holott, ha a fájdalom rányomja a bélyegét a mindennapi munkára, családi életre, feltétlenül komolyan kell venni, akkor is, ha nem jól reagál a vény nélküli szerekre, ha nincs kimutatott betegség vagy akár pszichés zavar a háttérben. De vajon miért lehet olyan nehéz leírni, meghatározni a fájdalmat?
A bizonytalan eredetű fájdalom kezelésében is van segítség.- Amikor valaki a fájdalomtól szenved, sokféle jelzővel kellene leírni az érzéseit, amelyek nem mindenkinek ugyanazt jelentik. A fájdalom szubjektív jellege pedig nyilván megnehezítheti a diagnosztizálást. A páciensnek ugyanis valahogyan meg kellene határoznia, pontosan melyik terület fáj, mennyire fáj például egy 1-től 10-ig terjedő skálán, hogyan írható le a fájdalom jellege, például szúr, ég, nyom, tőrdöfés-szerű vagy állandó, tompa fájdalom, és így tovább. Könnyen belátható, hogy ha nincs egyértelmű oka a fájdalomnak, nem könnyű sem a páciens, sem az orvos dolga – foglalja össze Arnold doktor. - Tapasztalt szakembernek kell ahhoz lenni, hogy felismerjük például a krónikus fájdalom szindrómát, amelynek okát nem feltétlenül lehet kimutatni laborvizsgálatokkal, képalkotó módszerekkel. Az esetek nagy részében nem is egyetlen orvos, inkább egy orvosi csapat állítja fel ezt a diagnózist, amelynek tagja lehet például ortopéd orvos, neurológus, fájdalomspecialista.

Milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni bizonytalan fájdalom esetén?

Ha a bizonytalan és akár vándorló fájdalom mellett nehezebben megfogható, általános tünetek is jelentkeznek a páciensnél, érdemes lehet néhány általános vizsgálatot elvégeztetni, amelyek az alábbiak:

  • nagylabor,
  • urológia / nőgyógyászat,
  • mellkas röntgen,
  • hasi ultrahang,
  • adott esetben gyomor- és vastagbéltükrözés.

Amennyiben konkrét panaszokról van szó, úgy az annak megfelelő szakorvosi vizsgálatokkal ajánlott kezdeni. Ezekkel az eredményekkel már el lehet indulni a tünetek okának tisztázásában, és felmerülhet a krónikus fájdalom szindróma (KFSZ) lehetősége is. 

Tapasztalt szakember képes diagnosztizálni a krónikus fájdalom szindrómát

A fájdalomspecialista segíthet a krónikus fájdalmaknál.- A krónikus fájdalom szindróma diagnosztizálásánál segítség lehet, ha a korábbi betegségekre is rákérdezünk, ugyanis sok esetben egy konkrét betegség a kiindulópont. Többek közt ilyen lehet a rheumatoid arthritis, a fibromyalgia, az ízületi gyulladás, az irritábilis bél szindróma, a daganatos betegségek és nem ritkán a Lyme-kór. Még folyik a kutatás arra vonatkozóan, hogy a COVID-19 szintén lehet-e alapja a KFSZ-nek, bár ez igen valószínűnek látszik – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - A rendkívül alapos kikérdezés és vizsgálat alapján felállított diagnózis tehát szinte már fél gyógyulás. Ha felfedezzük a fizikai kiindulópontot, eldönthetjük, hogy milyen kombinált kezelés lehet a leghatékonyabb. Szóba jöhetnek a célzott injekciókúra mellett a természetes hatóanyag tartalmú eljárások, mint a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén injekciók, a lökéshullám terápia, a neurálterápia, az orvosi akupunktúra, a PENS kezelés, a gyógytorna, a neurológusi, immunológusi kezelés. Ezeken túl feltétlenül szükséges a mentálhigiénés, pszichológusi, pszichiáteri támogatás is, tekintve, hogy a KFSZ-ben a psziché is érintett. Ha több irányból, komplex szemlélettel közelítünk a bizonytalan fájdalmak kezelése felé, és megtámogatjuk a páciens testi-lelki-szellemi egységét, jelentősen nő az esély a tünetek csökkenésére, a gyógyulásra.   

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 


 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Jo napot !Az lenne a kérdésem hogy reggeli ébredeskor nagyon faj a hatam szinte megmozdulni se birok aztan ha felallok kis idő mulva megszünik , kis gyerekem van sokat hordozom ölbe és aludni is velem alszik igy az ejszakát is szinte egyoldalamon fekve töltöm !!kérdésem az lenne hogy ön szerint mi okoza ezt a fajta fajdalmat ? Mert nagyon rossz igy ébredni !! És érzem hogy befeszül a hátam ! Válaszát elöre is köszönöm !!
    Tisztelt Holgyem ,

    A leirt panaszok hátterben az alabbi gyakoribb eltérések állhatnak :

    A csontos gerinc , a porckorongok idegek , es a hatizomzat elváltozasai
    Sérulések, ill. régi serulesek utani állapotok
    Tartos asszimetrikus ( egyoldali ) terheles
    Kenyelmetlen fekhely
    Ülö munkakör , keves mozgas
    Hosszan fenálló Stressz ill.
    ezek egyuttes fenállásai

    Az Ön eseteben valszinusithetően a leírt Élethelyzetből adodnak panaszai.
    Megfelelő fekhely, pihenteto alvas , és funkcionalis gyogytorna megkezdeset és a tartos fél- oldali terhelések keruléset javaslom.

    Ha fájdalmai tartosan fenallnak , kerem faradjon be Klinikanra konzultaciora leleteivel a rendelesi idomben:
    H, Cs: du.

    Tisztelettel,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz - szakorvos
    Fajdalomspecialista
    Otrosinka Erzsébet

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Részletes tájékoztatás

    Elégedett voltam az ott dolgozók udvariasságával, szívélyes segítőkészségükkel. A Főorvos Úr alapos tájékoztatásával. Részletes tájékoztatást kaptam az injekció esetleg előforduló mellékhatásairól, ezzel kapcsolatos teendőimről, ezek el- rülése miatt az óránkénti 1-2 perces jegelés fontosságáról, stb. Elégedett vagyok a Főorvos Úr gondos törődését az állapotom kontrollálását illetően. gyok A Főorvos úr
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók