Krónikus fájdalom szindróma - mi a szerepük az antidepresszánsoknak?
Szerző: Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

Krónikus fájdalom szindróma - mi a szerepük az antidepresszánsoknak?

2023.06.19 08:52

A krónikus fájdalom szindróma kezelése bonyolult, türelmet és nagy hozzáértést igénylő feladat. Éppen ezért folyamatosan vizsgálják a lehetséges megoldásokat, így többek közt az antidepresszánsokat is. Az aktuális kutatás eredményeiről és a segítség elérhető lehetőségeiről beszélt dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa.

A krónikus fájdalom sokszor együtt jár a depresszióval

A krónikus fájdalom kezelése összetett orvosi feladat.Nagy általánosságban krónikus fájdalomról akkor lehet beszélni, amikor a fájdalom tovább tart 3 hónapnál. (A krónikus fájdalom szindróma ugyanakkor ennél összetettebb jelenség: ez ugyanis 3-6 hónapnál régebben fennálló, más okkal nem magyarázható, szokványos fájdalomcsillapítókra általában nem reagáló fájdalom, amely nem korlátozódik egyetlen anatómiai régióra, és amelyben a psziché is érintett.)
Ez a kórkép – nem meglepő módon – gyakran együtt jár a depresszióval, amerikai felmérések szerint a krónikus fájdalommal élők 35-45%-a küzd ezzel a betegséggel. Ennek következményeként a kezeléseknek sokszor részét képezi az antidepresszáns adása, amely azonban egy bizonyos friss tanulmány szerint csak az esetek 25%-ában hatásos.

Az antidepresszánsok hosszú távú fájdalomcsillapító hatása nem bizonyított

Egy amerikai összefoglaló metaanalízis (adatelemzés) szerint (amelyben több, mint 28.000 krónikus fájdalomtól szenvedő beteg adatait elemezték) az antidepresszánsok hosszú távon kevésbé jelentenek kapaszkodót a fájdalomcsökkenésben, bár egyetlen hatóanyagnál megfigyelhető volt a rövid távú megkönnyebbülés a pácienseknél.
Ugyanakkor a kutatás fontos kritikájaként megfogalmazódott az is, hogy az antidepresszánsok adásának a valóságban nem feltétlenül a fájdalom csökkentése a célja, hanem a krónikus fájdalom szindróma okozta valós depressziós és szorongás csökkentése. Éppen ezért ezek a szerek – mások mellett – részei lehetnek a bio-pszicho-szociális megközelítésnek. Az antidepresszánsok hosszú távú hatása ugyanis nem feltétlenül a fájdalomcsillapításban mutatkozik meg, hanem a krónikus fájdalmat kísérő hangulatzavarok, depresszió leküzdésében. A gyakorlati alkalmazásban mindenképpen elmondható, hogy sokszor igenis segítséget jelentenek az antidepresszánsok a mindennapok megélésében.  

Komplex kezelés és pszichés támogatás segíthet

Krónikus fájdalom szindrómánál a fizikai és a pszichés kezelés is fontos.- Ha felállítjuk a krónikus fájdalom szindróma diagnózisát – ami nem könnyű feladat -, eldönthetjük, hogy milyen eljárás, vagy jóval inkább, milyen összetett kezelés lehet a legjobb hatásfokú. A célzott injekciókúra éppúgy hasznos lehet, mint a természetes hatóanyag tartalmú eljárások, például a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén injekciók, a lökéshullám- vagy a lágylézer terápia. Krónikus fájdalom szindróma esetén nagyon jól alkalmazható az orvosi akupunktúra, amelynél az összetett hatásokon túl az is döntő, hogy a kezelés nem csak az adott betegségen, de a személyre szabott terápián is múlik – mondja Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. – A páciens azonban maga is részt kell vállaljon a gyógyulásban, hiszen funkcionális gyógytornával, célzott mozgásterápiával nagyon sokat tehet a javulásért. Pszichés oldalról is fontos a támogatás, a pszichológus, mentálhigiénés szakember segítsége nélkül nem lehet teljes a felépülés, különösen, ha már következményesen kialakult szorongás, depresszió. A komplex fájdalomcsillapító és oki kezeléseknek éppen az a lényege, hogy több oldalról támogassuk a valóban szenvedő beteget, és erősítsük abban a hitben, hogy a javulás, a gyógyulás elérhető.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr!/Doktor Nő! Több mint 20 éve küzdök súlyos fibromyalgiával és annak számtalan vegetatív tünetével. 58 éves férfi vagyok, 6 éve leszázalékolt. Jó néhány orvosnál, még elismert fájdalom-specialistánál is jártam. Természetesen komplex kezelésben részesülök: életmód váltás,kognitív terápia, 45 éve jógázom, 25 éve foglalkozom meditációval, relaxáció különböző fajtáival, zene-terápiával. Profi étrend, és táplálék-kiegészítők. A pszichés státuszom, az orvosok szerint az átlag feletti. Plusz a gyógyszerek egész tárházát teszteltük. Többnyire eredménytelenül. A fájdalmaim ennek ellenére egyre súlyosabbak. Sok esetben a kábító fájdalomcsillapítók sem hatnak. Szeretném megkérdezni, hogy van-e Önöknek dokumentált férfi fibromyalgiás betegük, aki tartós fájdalomcsökkenésről számolt be. Ha igen, milyen kezelés, gyógyszer hatására következett be? Válaszukat előre is köszönöm.
    Tisztelt Uram,


    Leveléből kiderul , hogy Ön ismeri a betegségét es komplex therapiaban reszesul.
    Engedje meg, hogy nehany Gondolatot leirjak - a teljesseg igenye nelkul -
    a Fibromyalgiarol:
    Rendkivul komplex eredetu @ sokszinu tunettcsoportban megnyilvanulo, nehezen diagnosztizalhato - es kezelhetö, igen heveny fajdalommal jaró korkép.
    Ahogy a korkep latin neve is jelzi a kotoszovetek, szalagok, izuletek, vaz izomzat , heveny fajdalmai alakulnak ki az ebben szenvedo Betegeken es ehhez egyeb tunetek is csatlakozhatnak.
    Eredetet tekintve :
    Kozponti idegrendszeri erintettseg ( a bemeno -fajdalomimpulzusok agyi tudatosulasanak zavara )
    Psyches vagy psychosomatikus eredetu ( a korkep felosztasa eszerint a megkozelites szerint tobb alcsoportra bonthato) .
    Autoimmun eredetu korkepekhez csatlakozo fibromyalgia - szerteagazo tunetcsoporttal ( RA )
    Rendszerbetegsegeghez tarsulo fibromyalgia
    Egyeb okok

    A fibromyalgia eseten - megitelesem szerint-
    a fajdalomcsillapitas a kezelesnek egy fontos resze, de a psyches tuntetek ( depresszio, demotivatio, alvasproblemak , kezelese ) es az egyeb panaszok/ tarsbetegsegek kezelese ugyanilyen fontos.
    Az agyi erintettseg miatt szukseg lehet neurologus ,
    az autoimmun betegsegek eseten ( RA, IBS , SLE ) szukseg lehet belgyogyasz - immunologus , dietetikus, borgyogyasz tanacsira is.
    Mivel a korkep minden Paciensnel sokszinu, es ezek adott dominanciaja jellemzo az adott Betegre, a kerdesere konkret therapias javaslattal valaszolni nem lehet.
    Eddigi tapasztalataim alapjan egy orvos- psychologus Csapat kozultacioja menten alakult ki a szemelyre szabott kezelesi irany.

    Javaslom, hogy a leleteivel faradjon be Klinikanra konzultaciora Dr. Kadar Janos Belgyogyasz Immunulogus Foorvos Urhoz, ill. hozzam a rendelesi idomben:

    H, Cs: du.


    Tisztelettel ,

    DR. ARNOLD Denes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fajdalomspecialista
    Darabos István

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Zsófia és családja

    Dr. Arnold Dénes Arnold mind szakmailag mind emberileg kíváló szakember, aki minden apró részletet megvizsgálva találja meg a probléma gyökerét. Holisztikus szemléletével ötvözi mind a nyugati mind a keleti orvoslást és ennek köszönhetően olyan problémákra is megoldást nyújtott amelyekhez korábban más szakembereknél nem jutottam hozzá.
    Ma már az egész családunk orvosává vált :)
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók