A krónikus fájdalom szindróma 5 fő rizikófaktora

A krónikus fájdalom szindróma 5 fő rizikófaktora

2021.12.08 11:13

Míg a legtöbb fájdalom egy sérülés vagy betegség következtében alakul ki, ez a konkrét eredő nem feltétlenül található meg a krónikus fájdalom szindróma esetében. Ennek a rejtélyes betegségnek a meghatározását, rizikófaktorait és kezelési lehetőségeit vette számba dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa.

Fáradtság és alvászavarok is utalhatnak krónikus fájdalom szindrómára

Krónikus fájdalom lehet hátfájás, ízületi fájdalom, gyulladás.Definíció szerint akkor beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról, ha 3-6 hónapnál régebben fennálló, más okkal nem magyarázható, szokványos fájdalomcsillapítókra általában nem reagáló fájdalomról van szó, amely nem korlátozódik egyetlen anatómiai régióra, és amelyben a psziché is érintett. A tünetek tehát egyaránt megjelennek fizikai és mentális, pszichés szinten. A testi fájdalom jellemzően állandóan tapasztalható, de időnként erősebben fellángolhat – sokszor stressz hatására. Ilyen tünetek utalhatnak KFSZ-re:

  • ízületi- és izomfájdalom,
  • égő jellegű fájdalom,
  • kimerültség,
  • alvászavarok,
  • az állóképesség és mozgékonyság csökkentése (ami sokszor az csökkenő aktivitási szint következménye),
  • hangulatzavarok, beleértve a szorongást, a depressziót és az ingerlékenységet.

Rizikófaktorok, amelyek növelik a krónikus fájdalom esélyét

Számos olyan betegség van, amely hosszú távú fájdalommal jár, és utat nyithat a krónikus fájdalom szindróma előtt. Előfordulhat ugyanis, hogy maguk a betegségek javulnak, vagy meggyógyulnak, ám a krónikus fájdalom fennmarad – ami feltételezések szerint többek közt az agy és az idegrendszer közti hibás kommunikáció eredménye lehet. Ilyen betegségek például az ízületi gyulladás, a rheumatoid arthritis, a hátfájás, a fibromyalgia, az irritábilis bél szindróma és a daganatos megbetegedések.  
A kockázatot tovább növelheti néhány rizikófaktor:

  • Depresszió

A szakemberek sem ismerik a pontos okát, de egyes teóriák szerint a depresszió megváltoztatja azt az utat, amelyen az agy megkapja az idegrendszer üzeneteit – ennek eredménye az állandó fájdalomérzet.

  • Dohányzás

Nem világos még az összefüggés, de megfigyelések szerint a dohányzás súlyosbítja az ízületi gyulladás, a fibromyalgia és más krónikus fájdalommal járó betegségek tüneteit.

  • Elhízás

Az elhízás egyrészt a testre helyezett extra terhelés miatt rontja a helyzetet, másrészt a jelentős túlsúly megváltoztatja a hormonháztartást és az anyagcserét is – aminek egyik következménye lehet a krónikus fájdalom.

  • Női nem

A nők többsége erősebb fájdalomérzékenységgel él, mint a férfiak többsége, amit a  hormonális eltérések mellett az idegrostok sűrűsége közti különbség is indokolhat. 

  • 65 év feletti életkor

Minél idősebb valaki, annál valószínűbben kialakulhatnak nála olyan állapotok, amelyek később krónikus fájdalomhoz vezetnek.

Komplex kezelés jelenthet segítséget

A krónikus fájdalom szindróma komplex kezeléssel enyhíthető.- A krónikus fájdalom szindróma diagnózisát nem könnyű felállítani, sokszor hosszú kálvária előzi meg a diagnózist. Ha végül mégis megszületik, eldönthetjük, hogy milyen eljárás, vagy jóval inkább, milyen összetett kezelés lehet a legeredményesebb. A célzott injekciókúra éppúgy hatékony lehet, mint a természetes hatóanyag tartalmú eljárások, például a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén injekciók, a lökéshullám- vagy a lágylézer terápia. Krónikus fájdalom szindrómánál nagyon jó eszköz az orvosi akupunktúra, amelynél az összetett hatásokon túl az is döntő, hogy a kezelés nem csak az adott betegségen, de az individuális terápián is múlik – mondja dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - Ezen kívül nem lehet eléggé hangsúlyozni a funkcionális gyógytorna, a megfelelő táplálkozás, valamint a pszichiáter, pszichológus, a mentálhigiénés szakember szerepét. Ezek nélkül nem lehet teljes a felépülés, különösen, ha már következményesen kialakult szorongás, depresszió. A komplex terápia lényege tehát, hogy a szenvedő ember minden oldalról professzionális támogatást kapjon és bízzon a javulásban.  

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr!/ Doktornő! Hetek óta fáj a szeméremcsontom, leginkább bizonyos mozdulatokra. Nőgyógyászati vizsgalatra majd csak két hét múlva lesz időpontom. Rendszeresen szoktam járni. Most voltam has ultrahangon, vesehomokot állapítottak meg, más minden rendben volt. 62 éves vagyok , időnként a csípőm és a keresztcsontom is fáj. Kérdésem, hogy ezeknek a tüneteknek van e összefüggése, vagy valamilyen més betegség van kialakülóban. Tisztelettel várom válaszát.
    Tisztelt Hölgyem ,

    A rövid leírás alapján általános megközelítésből tudok válaszolni Önnek .

    Szemérem csont körüli vagy ide sugarzó (irradialó ) fájdalmat sok kórkép okozhat , a gyakoribbak :

    A vizeletképző- es elvezető rendszer betegségei ( Önnél vesehomokot állapítottak meg )
    Nőgyógyászati eltérések ( vizsgálata folyamatban )
    A Csontos medence es a csípő ízületek betegségei
    Az also háti gerinc szakasz eltérései
    A hasfal eltérései
    Ezt a Terulet ért korábbi baleset / trauma vagy
    Traumas eltérés utáni állapot
    VázIzomzat eredetű okok

    Azt tanácsolom , hogy a meglévő leleteivel fáradjon el házi - orvosához , aki megvizsgálja ,kikérdezi, összegzi a klinikai képet , és ennek alapján eldönti a kezelési iranyt es a szakorvosi elletas szükségességét .

    Ha fájdalmai továbbra is fennállnak , kerem, hogy a rendelesi időmben keresse fel Klinikánkat a leleteivel.
    H, Cs: du.

    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalom specialista
    Gunics Jánosné

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Nagyon felkészült

    Arnold Doktor Úr nagyon felkészült és emberséges volt, a recepciós Hölgy is kedvesen fogadott
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók