A krónikus fájdalom szindróma 5 fő rizikófaktora

A krónikus fájdalom szindróma 5 fő rizikófaktora

2021.12.08 11:13

Míg a legtöbb fájdalom egy sérülés vagy betegség következtében alakul ki, ez a konkrét eredő nem feltétlenül található meg a krónikus fájdalom szindróma esetében. Ennek a rejtélyes betegségnek a meghatározását, rizikófaktorait és kezelési lehetőségeit vette számba dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa.

Fáradtság és alvászavarok is utalhatnak krónikus fájdalom szindrómára

Krónikus fájdalom lehet hátfájás, ízületi fájdalom, gyulladás.Definíció szerint akkor beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról, ha 3-6 hónapnál régebben fennálló, más okkal nem magyarázható, szokványos fájdalomcsillapítókra általában nem reagáló fájdalomról van szó, amely nem korlátozódik egyetlen anatómiai régióra, és amelyben a psziché is érintett. A tünetek tehát egyaránt megjelennek fizikai és mentális, pszichés szinten. A testi fájdalom jellemzően állandóan tapasztalható, de időnként erősebben fellángolhat – sokszor stressz hatására. Ilyen tünetek utalhatnak KFSZ-re:

  • ízületi- és izomfájdalom,
  • égő jellegű fájdalom,
  • kimerültség,
  • alvászavarok,
  • az állóképesség és mozgékonyság csökkentése (ami sokszor az csökkenő aktivitási szint következménye),
  • hangulatzavarok, beleértve a szorongást, a depressziót és az ingerlékenységet.

Rizikófaktorok, amelyek növelik a krónikus fájdalom esélyét

Számos olyan betegség van, amely hosszú távú fájdalommal jár, és utat nyithat a krónikus fájdalom szindróma előtt. Előfordulhat ugyanis, hogy maguk a betegségek javulnak, vagy meggyógyulnak, ám a krónikus fájdalom fennmarad – ami feltételezések szerint többek közt az agy és az idegrendszer közti hibás kommunikáció eredménye lehet. Ilyen betegségek például az ízületi gyulladás, a rheumatoid arthritis, a hátfájás, a fibromyalgia, az irritábilis bél szindróma és a daganatos megbetegedések.  
A kockázatot tovább növelheti néhány rizikófaktor:

  • Depresszió

A szakemberek sem ismerik a pontos okát, de egyes teóriák szerint a depresszió megváltoztatja azt az utat, amelyen az agy megkapja az idegrendszer üzeneteit – ennek eredménye az állandó fájdalomérzet.

  • Dohányzás

Nem világos még az összefüggés, de megfigyelések szerint a dohányzás súlyosbítja az ízületi gyulladás, a fibromyalgia és más krónikus fájdalommal járó betegségek tüneteit.

  • Elhízás

Az elhízás egyrészt a testre helyezett extra terhelés miatt rontja a helyzetet, másrészt a jelentős túlsúly megváltoztatja a hormonháztartást és az anyagcserét is – aminek egyik következménye lehet a krónikus fájdalom.

  • Női nem

A nők többsége erősebb fájdalomérzékenységgel él, mint a férfiak többsége, amit a  hormonális eltérések mellett az idegrostok sűrűsége közti különbség is indokolhat. 

  • 65 év feletti életkor

Minél idősebb valaki, annál valószínűbben kialakulhatnak nála olyan állapotok, amelyek később krónikus fájdalomhoz vezetnek.

Komplex kezelés jelenthet segítséget

A krónikus fájdalom szindróma komplex kezeléssel enyhíthető.- A krónikus fájdalom szindróma diagnózisát nem könnyű felállítani, sokszor hosszú kálvária előzi meg a diagnózist. Ha végül mégis megszületik, eldönthetjük, hogy milyen eljárás, vagy jóval inkább, milyen összetett kezelés lehet a legeredményesebb. A célzott injekciókúra éppúgy hatékony lehet, mint a természetes hatóanyag tartalmú eljárások, például a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén injekciók, a lökéshullám- vagy a lágylézer terápia. Krónikus fájdalom szindrómánál nagyon jó eszköz az orvosi akupunktúra, amelynél az összetett hatásokon túl az is döntő, hogy a kezelés nem csak az adott betegségen, de az individuális terápián is múlik – mondja dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - Ezen kívül nem lehet eléggé hangsúlyozni a funkcionális gyógytorna, a megfelelő táplálkozás, valamint a pszichiáter, pszichológus, a mentálhigiénés szakember szerepét. Ezek nélkül nem lehet teljes a felépülés, különösen, ha már következményesen kialakult szorongás, depresszió. A komplex terápia lényege tehát, hogy a szenvedő ember minden oldalról professzionális támogatást kapjon és bízzon a javulásban.  

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! 3 éve szenvedek erős derékfájdalommal. De most már nemcsak a derekam fáj, hanem pár napig a térdem utána a kezem, de előfordul, elég gyakran, hogy a combom annyira fáj, hogy támaszkodással tudok felállni ülő helyzetből. Mindenféle vizsgálaton voltam többször feküdtem reumatológián, de sajnos tanácstalanok voltak az orvosok, mert a CT és az MR leletek nem mutattak olyan nagy elváltozást amely indokolná ezt a nagy fájdalmat. Rengeteg laborvizsgálatom is volt, azok sem mutattak ki nagyobb eltéréseket. A 3 év alatt kb. 16 orvos vizsgált, de mindenki tanácstalan volt, természetesen nem Őket hibáztatom, mert tényleg a leleteim elfogadhatók voltak. Legutóbbi kezelőorvosom több laborvizsgálatot is csináltatott, amelyekből egy meg is érkezett, és az alábbi érték szerepel benne: SE anti-filaggrin megh. 64,53 INOVA egység "erősen pozitív" Referencia érték 0,00-20,00 A kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges egy kezdődő, vagy esetleg már megvalósult RA? Válaszukat előre is köszönöm.
    Tisztelt Levélíró ,

    Az RA diagnozisanak felállítása Rheumatologus szakorvos feladata , megítésem szerint az Ön leírt kórtörtene alapján erre fény derült volna a Rheumatologiai kezelések kapcsán.
    A diagnózis felállítása nem csak labor vizsgálatok , hanem a teljes klinikai kép , annak változása , a képalkotó eljárások ( röntgen , CT , MR ) es az Ön fizikális vizsgálatának együttes értékelése alapján történhet meg.
    Javasolnék egy ideggyógyaszati vizsgálatot is ( ha nem volt ) .
    Megjegyezni kívánom , hogy makacs deréktáji fájdalmat okozhat még a túlsúly , a belső nemi szervek idült gyulladásai , az emesztő - rendszer krónikus gyulladasi, de lehet izom eredetű oka is.
    Az ülő munkakör és a mozgasszegény életmód is állhat ilyen panaszok hátterében .

    Fájdalmai fenállasa esetén kérem keresse fel Klinikánkat leleteivel konzultáció céljából.

    Tisztelettel

    Dr. Arnold Dénes Arnold

    Pataki László

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindenre kiterjedő útmutatás

    Dr. Arnold Dénes Doktor Úr kedves, mindenre kiterjedő útmutatásai meggyőzőek voltak számomra.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók