A krónikus fájdalom szindróma 5 fő rizikófaktora

A krónikus fájdalom szindróma 5 fő rizikófaktora

2021.12.08 11:13

Míg a legtöbb fájdalom egy sérülés vagy betegség következtében alakul ki, ez a konkrét eredő nem feltétlenül található meg a krónikus fájdalom szindróma esetében. Ennek a rejtélyes betegségnek a meghatározását, rizikófaktorait és kezelési lehetőségeit vette számba dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa.

Fáradtság és alvászavarok is utalhatnak krónikus fájdalom szindrómára

Krónikus fájdalom lehet hátfájás, ízületi fájdalom, gyulladás.Definíció szerint akkor beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról, ha 3-6 hónapnál régebben fennálló, más okkal nem magyarázható, szokványos fájdalomcsillapítókra általában nem reagáló fájdalomról van szó, amely nem korlátozódik egyetlen anatómiai régióra, és amelyben a psziché is érintett. A tünetek tehát egyaránt megjelennek fizikai és mentális, pszichés szinten. A testi fájdalom jellemzően állandóan tapasztalható, de időnként erősebben fellángolhat – sokszor stressz hatására. Ilyen tünetek utalhatnak KFSZ-re:

  • ízületi- és izomfájdalom,
  • égő jellegű fájdalom,
  • kimerültség,
  • alvászavarok,
  • az állóképesség és mozgékonyság csökkentése (ami sokszor az csökkenő aktivitási szint következménye),
  • hangulatzavarok, beleértve a szorongást, a depressziót és az ingerlékenységet.

Rizikófaktorok, amelyek növelik a krónikus fájdalom esélyét

Számos olyan betegség van, amely hosszú távú fájdalommal jár, és utat nyithat a krónikus fájdalom szindróma előtt. Előfordulhat ugyanis, hogy maguk a betegségek javulnak, vagy meggyógyulnak, ám a krónikus fájdalom fennmarad – ami feltételezések szerint többek közt az agy és az idegrendszer közti hibás kommunikáció eredménye lehet. Ilyen betegségek például az ízületi gyulladás, a rheumatoid arthritis, a hátfájás, a fibromyalgia, az irritábilis bél szindróma és a daganatos megbetegedések.  
A kockázatot tovább növelheti néhány rizikófaktor:

  • Depresszió

A szakemberek sem ismerik a pontos okát, de egyes teóriák szerint a depresszió megváltoztatja azt az utat, amelyen az agy megkapja az idegrendszer üzeneteit – ennek eredménye az állandó fájdalomérzet.

  • Dohányzás

Nem világos még az összefüggés, de megfigyelések szerint a dohányzás súlyosbítja az ízületi gyulladás, a fibromyalgia és más krónikus fájdalommal járó betegségek tüneteit.

  • Elhízás

Az elhízás egyrészt a testre helyezett extra terhelés miatt rontja a helyzetet, másrészt a jelentős túlsúly megváltoztatja a hormonháztartást és az anyagcserét is – aminek egyik következménye lehet a krónikus fájdalom.

  • Női nem

A nők többsége erősebb fájdalomérzékenységgel él, mint a férfiak többsége, amit a  hormonális eltérések mellett az idegrostok sűrűsége közti különbség is indokolhat. 

  • 65 év feletti életkor

Minél idősebb valaki, annál valószínűbben kialakulhatnak nála olyan állapotok, amelyek később krónikus fájdalomhoz vezetnek.

Komplex kezelés jelenthet segítséget

A krónikus fájdalom szindróma komplex kezeléssel enyhíthető.- A krónikus fájdalom szindróma diagnózisát nem könnyű felállítani, sokszor hosszú kálvária előzi meg a diagnózist. Ha végül mégis megszületik, eldönthetjük, hogy milyen eljárás, vagy jóval inkább, milyen összetett kezelés lehet a legeredményesebb. A célzott injekciókúra éppúgy hatékony lehet, mint a természetes hatóanyag tartalmú eljárások, például a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén injekciók, a lökéshullám- vagy a lágylézer terápia. Krónikus fájdalom szindrómánál nagyon jó eszköz az orvosi akupunktúra, amelynél az összetett hatásokon túl az is döntő, hogy a kezelés nem csak az adott betegségen, de az individuális terápián is múlik – mondja dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - Ezen kívül nem lehet eléggé hangsúlyozni a funkcionális gyógytorna, a megfelelő táplálkozás, valamint a pszichiáter, pszichológus, a mentálhigiénés szakember szerepét. Ezek nélkül nem lehet teljes a felépülés, különösen, ha már következményesen kialakult szorongás, depresszió. A komplex terápia lényege tehát, hogy a szenvedő ember minden oldalról professzionális támogatást kapjon és bízzon a javulásban.  

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Ur! En mar egy eve kuzdök könyök fajdalommal ha mozgatom nagyfajdalmamvan mar oda jutottam munkamat sem tudom elvegezni.Sajnos ortoped orvoshoz fordultam aki elöször inekciot adot aztan kremet irt fel ezeksem segitettek. Ezek utan könyök röngen jöt nem latott semmit. nyaki csigolya röngen következet 3 csigolya kicsit elmozdult de nem komoly muteni nem kell fejem nem fajt soha csak a könyökömbe a csont.Ezekutan 3honapig röngen sugar kezelest kaptam 1perc volt Ez sem segitet csak rontott mert ha valami hozza er faj acsont.Ezek utan azt allapitotta meg az orvos hogy nyaki csigolya okozza a fajdalmat fizikoterapia kezelest kaptam 10alkalom volt ebbe elektro, masszas 7perc pakolas ,es nyakitorna. Ezen is tulvagyok de mintha nem is jartam volna kezelesre.Közbe a munkam elvesztettem,es itvagyok a bajba mert meg mindig faj pedig 2honapja nem dolgozok de szetretnek dolgozni de igy nemtudok Milyen megoldasvan meg mer mar nagyon elegem van nem tudnak erre semmit En meg fiatal vagyok hogy munkanekul legyek de igy nemtudom elvegezni En külföldön elek takaritasbol kellet meg elnem de most bajba vagyok Ha valaki meglat nemtudja mi faj mert ez nem latvanyos szinte mar en szegyeltem magam mert faj a kezem az orvos meg nem tud mitteni azt mondja. Nekem a csont faj a konyökömbe Nem lehet csonthatya gyulladas amit gyogyszerrel lehetne kezelni Szeretnek valaszt hogyan gyogyulhatok meg.Ha lehetne valastkapni az e.mail cimemre
    Tisztelt Holgyem,

    A könyök izulet panaszait az alabbi gyakoribb korkepek okozhatják :

    Izuleti Kopasi folyamatok
    Un. Tenisz- konyok
    Un. Golf- konyok
    A nyaki gerinc szelvény eltérései ( pl. gerincsérv , csigolya es porckorong betegsegek)
    Serulések( traumas - elvaltozasok )
    Sérulesek utani állapotok ( post- traumas eltérérések )
    Az ún. Környéki idegek eltérései
    Az izuleti lagyreszek kórkepei ( szalagok, izuleti tok, )
    Izuleti gyulladasos folyamatok ( heveny es idult )
    A vazizomzat eltérései
    Tartos egyoldali tulterhelés

    A leirtak alapján Önnek valoszinusitheto egy kezdödő degenerativ ( kopasi ) eltérése amely a nyaki gerinc szelveny eltérésevel is kombinalodott.
    Ezekre Ön Szakorvosok által elrendelt
    un. kombinált kezelésben részesült.

    A rendelkezésmre álló informaciok alapjan javasolnék Önnek olyan kiegészito képalkoto eljarast is , amely a lágyrészekről is informacoit ad : konyokizuleti ultrahang vagy MR vizsgalat.
    Ezek diagnozisanak alapján ideggyogyaszati konzilium is szoba johet.

    A pontos diagnozishoz es a kezelési terv felallitasahoz kerem faradjon be Klinikanra a leleteivel orvosi vizsgalatra es konzultaciora a rendelesi idomben :
    H, Cs : du.

    Tisztelettel ,

    DR. ARNOLD Denes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fajdalom specialista



    Biro Eva

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Mindenre kiterjedő tájékoztatàs

    Pontosság! Arnold Doktor úr alapossága, kedvessége, mindenre kiterjedő tájékoztatàsa nagyon tetszett! Minőségi idő, amikor csak velem foglalkozik!
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók