Krónikus fájdalom szindróma COVID -19 után

Krónikus fájdalom szindróma COVID -19 után

2021.06.11

A krónikus fájdalom szindróma és a COVID-19 kapcsolatát vizsgálva több irányban is gondolkodnak a szakemberek: vajon a koronavírus szövődményeként jelentkezhet-e a krónikus fájdalom, esetleg a fertőzés rontja a már meglévő betegség tüneteit vagy éppen olyanok szembesülnek a krónikus fájdalommal, akik a COVID-dal nem, de a rizikófaktorokkal találkoztak?  Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa nemzetközi kutatásokról és saját tapasztalatairól számolt be. 

A fertőzés kiváltó oka is lehet a krónikus fájdalomnak

Az összefüggések megértéséhez ismerni kell a krónikus fájdalom szindróma (KFSZ) definícióját: 3-6 hónapnál régebben fennálló, más okkal nem magyarázható, szokványos fájdalomcsillapítókra általában nem reagáló fájdalomról van szó, amely nem respektálja az anatómiai régió határait és amelyben a psziché is érintett.
COVID-19 után romolhat a krónikus fájdalom szindróma.Az már eddig is közismert volt, hogy az akut fertőző betegségek hosszú távú következményekkel is járhatnak, ahogyan ez a koronavírus esetén is megfigyelhető. A COVID-19 után ugyanis sok esetben még hónapokig tapasztalható többek közt fáradtság, általános izomfájdalom, szaglás- és ízvesztés, depresszió, neurológiai problémák, alvászavarok és sok esetben kardiológiai szövődmények – ezt a kórképet nevezzük poszt-COVID szindrómának. Ez tulajdonképpen már ismert hatása az akut fertőzéseknek, hiszen korábban olyan összefüggések is napvilágot láttak, mint például hogy akut gyomorbél-hurutból krónikus irritábilis bél szindóma (IBS) alakult ki, vagy egy akut felfázás később fájdalmas hólyag-szindrómához vezetett. Jogos lehet tehát az a feltételezés is, hogy a koronavírus után megnő a kockázata a krónikus fájdalom szindróma kialakulásának – bár ezt hosszú távú utánkövetéses vizsgálatoknak még igazolniuk kell.

Krónikus fájdalom szindróma is lehet a COVID-19 következménye

A Pain című folyóirat 2020.08. számának a tudományos közleménye  szerint a KFSZ bizonyos esetekben csak közvetve függ össze a COVID-19-cel. A következtetést azokból az elemzésekből vonták le, amelyek a korábban más ok miatt kórházi intenzív osztályon ápolt betegek utánkövetése során születettek. Kiderült ugyanis, hogy az ilyen személyek 38-56 %-a szembesültek a következő 2-4 évben krónikus fájdalom szindrómával.
Ugyanakkor elméletileg a fordított összefüggés sem zárható ki: előfordulhat, hogy a KFSZ páciensek csökkent immunválasza tovább romlik a depresszió, a rossz alvás, a fájdalomcsillapítók használata miatt, ami pedig fogékonyabbá teheti őket a koronavírussal szemben is. Sőt, még egy csavar a történetben, hogy a COVID-19 fertőzést viszonylag gyakran követő poszttraumás stressz szindróma és a depresszió tovább mélyíti az esetleg már meglévő krónikus fájdalom szindrómát.

COVID nélkül is romolhat a KFSZ betegek állapota

A krónikus fájdalom szindróma komplex kezeléssel enyhíthető.- Mint látható, nagyon sok irányú összefüggés lehet a koronavírus és a krónikus fájdalom szindróma közt. Sőt, az is megfigyelhető, hogy azon KFSZ-betegeknek is romolhat az állapota, akik maguk nem találkoztak a vírussal, de hatásaival annál inkább. Hiszen mindenki megsínyli a bezártság, az elszigeteltség, a bizonytalanság, a szorongás, akár a mozgáshiány okozta distresszt, és ez sokaknál akár pszichés következményeket is okoz - hangsúlyozza dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - A KFSZ megértéséhez ugyanis tudni kell, hogy orvos-élettanilag létezik egy úgynevezett P- N- E-I – rendszer, vagyis psziho-neuro-endokrin-immun-rendszer, amely az ún. homeosztázisért, a szervezet szabályozott, dinamikus, belső állandóságáért felel. Ennek állapotát alapvetően befolyásolja a psziché: azaz jelen esetben a koronavírus járvány miatt félelem és distressz csökkenti a P- N- E-I - rendszer működési hatékonyságát. Krónikus fájdalom szindrómánál tehát korántsem elég csupán a fizikai kezelés, a lelki gondozás is elengedhetetlen. Szerencsére ez utóbbi hatékonyágát is növeli a fájdalomcsillapító eljárások és oki kezelések sora. KFSZ-nél éppúgy szóba jöhet a célzott injekciókúra, mint a természetes hatóanyag tartalmú eljárások, például a hialuronsavas- vagy orvosi kollagén injekciók, a lökéshullám terápia, a neurálterápia, az orvosi akupunktúra, a gyógytorna, a neurológusi, immunológusi segítség. A komplex megközelítésnek éppen az a lényege, hogy több irányból közelítsünk a KFSZ felé, és biztassuk a szenvedő pácienseket, hogy a javulás, a gyógyulás közös munkával elérhető.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Holisztikus szemlélet
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Bizonytalan eredetű fájdalmak
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! Derékfájdalom kapcsán szeretném kikérni véleményét. 21 éves nő vagyok. A fajdalom kb egy éve kezdődött, nem állandó, újra és újra visszatér. Az utóbbi két hónapban sokat betegeskedtem, nem tudom ez számít e. Két hétig szedtem antibiotikumot (aktil duo) amelyet fogműtétre és arcüreggyulladásra kaptam. Reflux gyanujara kezdetben pantoprazol-teva, most pedig quamatel tablettát szedek, szakorvosi vizsgálatra sajnos még 2 hetet kell várnom. Egyéb gyógyszerek: sinupret forte, mometazon sandoz orrspray, xilox-ot kb. Másfél hétig szedtem fogászati gyulladás miatt, műtét utan pedig ketodex-et. November elején egy hirtelen mozdulat hatására pár napig fájt a térdem, amelynek akkor nem tulajdonítottam jelentőséget. Ez azonban azóta bizonyos időközönként előtör. Kb. 3-4 hete mintha a csípőnél éreztem volna fájdalmat (főleg fekvő helyzetben) amely a combba sugárzott. Mozgás hatására javult a helyzet. Viszont előfordult, hogy séta közben jelentkezett járáskor szúró fájdalom, amely viszonylag hamar, maximum fél óra alatt elmúlt. A fájdalom helye sem állandó, van hogy a bal oldal fáj, máskor pedig a jobb. A lábban néha jelentkezett tűszurkálás jellegű érzés, amely a bal lábban erősebb, viszont időnként a test többi pontján is érzem. Az utóbbi időszakban több izület is fájt, hol az egyik kézben, hol a másik vagy éppen a vállban. Nem tudom, hogy ezt okozhatja e a szedett gyógyszerek egyike, hiszen több tájékoztatóban is fel van tüntetve az izületi fájdalom, mint mellékhatás, vagy pedig más problémára. Múlt héten jártam háziorvosomnál, hiszen az utóbbi egy héten jobban fájt a derekam. Én gerinc eredetű fájdalomra gyanakodtam, viszont szerinte valamilyen vese probléma lehet a háttérben. Kb. a bordákig terjedő részen fáj a derekam, illetve mellette. Ütögetésre érzékeny. Ez néha jobb, illetve bal alsó irányba kisugárzik. Múlt hét óta fáj a hasam, ez főleg a köldök környékén, illetve attól feljebb lévő részen, nyomásra érzékeny, néha még az is kellemetlenséget okoz ha hasra fekszem. A bordák alatt szokott néha jelentkezni szúrásszerű fájdalom, illetve néha az alhasban ami az ágyék felé sugárzik. Egyébként csípő érzés nem jelentkezett vizelés közben, illetve nem is volt véres. Ciprinol antibiotikumot kaptam, vizelet vizsgálatig másfél hetet kell várnom. Ön szerint ezek valóban lehetnek gerinc eredetű problémák? Illetve pontosan milyen szakemberhez kellene fordulnom, mindenképp szükséges hozzá háziorvosi beutaló? Válaszát előre is köszönöm szépen!
    Tisztelet Hölgyem ,


    A leírt tünettan alapján a derekfajasa egyaránt származhat az Also háti gerinc szakasz elvaltaltozasaibol , lehet vese eredetű is, de az is előfordulhat , hogy mindkét elváltozás egyszerre áll fenn.
    Önt háziorvosa kezeli jelenleg , es eldönti a fizikalis vizsgálat , a klinikai kép ès a labor eredmények alapján , hogy szükséges - e további szakorvosi konzilium :
    Rheumatologiai és/vagy
    Urologiai irányban.

    Ha közfinanszírozott ellátást kiván igénybe venni , arra háziorvosától(HO ) kaphat beutalót.
    A magán egészségügyi szolgáltatókhoz nem szükséges HO-beutaló .

    Tisztelettel ,

    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebész szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Regina

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Közvetlen,barátságos

    Közvetlen,barátságos,igaz hogy még csak a harmadik kezelésen voltam de amennyire meg tudom ítélni kiváló szakembert ismertem meg
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók