Nőknél gyakoribb a befagyott váll szindróma - van segítség

Nőknél gyakoribb a befagyott váll szindróma - van segítség

2022.03.07

A merev, beszűkült mozgású, fájdalmas váll, vagyis a befagyott váll szindróma a középkorúak és főként a nők gyakori panasza, amelyen dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa szerint megfelelő kezelésekkel hatékonyan lehet segíteni. Ez különösen azoknak lehet jó hír, akik szinte már emelni sem bírják a karjukat.

Ilyen okai lehetnek a merev vállnak

A vállfájdalom és merevség kezelése orvosi feladat.A vállban jelentkező fájdalom, mozgásbeszűkülés kapcsán sokan gondolnak arra, hogy biztosan ízületi gyulladás okozza a panaszokat, holott sokszor kiderül a vizsgálatok során, hogy úgynevezett befagyott váll szindrómáról van szó. Olyan tünetek utalhatnak erre a tünetegyüttesre, mint az egyik vagy mindkét váll mozgásának merevebbé válása, esetleg a mozgás teljes beszűkülése és erős fájdalom. Sok esetben konkrét sérülés okozza a mozgási nehézséget, de feltételezhető, hogy az érintettek egy részénél a váll szöveteinek gyulladása áll a háttérben. Ilyenkor ugyanis a vállízületi tok gyulladása és megvastagodása nem csak fájdalmat okoz, de szűkül a hely vállban a mozgáshoz, így az irritáció miatt tovább súlyosbodik a helyzet.
A tapasztalatok szerint a befagyott váll szindróma gyakrabban jelentkezik szív- és pajzsmirigybetegeknél, cukorbetegeknél, Parkinson-kóros és stroke-on átesett pácienseknél, nőknél és 40 éves kor fölött, a nyaki gerinc problémája is gyakran áll a háttérben. Különösen veszélyeztettek ebből a szempontból azok, akiknek a válla egyoldalúan vagy túlzottan és rendszeresen terhelődik a munkájuk során, például a szobafestők, a teniszezők és kozmetikusok.

Fájdalomtól a merevségig

A befagyott váll szindrómánál általában 3 fázist szokás elkülöníteni, az állapotromlásnak és javulásnak megfelelően. .

  • A fokozódó fájdalom fázisa: kezdetben a fájdalom enyhéből erősebbre vált, egyre nehezebb mozgatni a vállat, különösen éjszaka jelentkezik erős fájdalom. Ez a szakasz 6 héttől 9 hónapig tarthat.
  • A befagyott váll fázisa: a fájdalom ilyenkor általában stagnál (de még mindig erős lehet), a váll merev. 4-6 hónapig tarthat ez az állapot, amelyben az ízület mozgása változó mértékben korlátozott, előfordulhat, hogy a felkar szinte alig mozgatható.
  • A javulás fázisa: egyre könnyebbé válik a mozgás, 6-24 hónap alatt a fájdalom fel-fellobban ugyan, de lassan megszűnik.

- Mint látható, a befagyott váll szindróma nem gyógyul gyorsan, és komoly fájdalommal, valamint akár teljes mozgásbeszűküléssel jár. Ez egyrészt jelentősen rontja az életminőséget, másrészt akár betegszabadságra is kényszerítheti azokat, akiknek a munkájukhoz szükséges lenne a szabad mozgás - hangsúlyozza Arnold doktor. – Ezért mindenképpen érdemes a hatékony segítség lehetőségeit keresni.

Gyors fájdalomcsillapítástól a tartós megoldásig

Befagyott váll szindrómánál beválik az orvosi kollagén és a PENS kezelés is. - Befagyott váll esetén az elsődleges cél természetesen a gyakran igen komoly fájdalom csillapítása és az ízület mozgathatóságának növelése. Átmenetileg az olyan házilagos módszerek is segíthetnek, mint a hideg-meleg borogatás vagy a vény nélküli fájdalomcsillapítók, de ezek nyilván csak rövid ideig hatnak. A helyi gyulladáscsökkentő injekció nagyszerű első lépés lehet a gyógyulás felé, hiszen gyorsan csökkenti a fájdalmat, így fellélegzést jelenthet a szenvedő páciensnek. Amire a tapasztalatok szerint nagyon jól reagál ez a tünetegyüttes, az a orvosi kollagén injekciókúra és a lágyrészbe adható hialuronsav injekciókúra, valamint ezek kiegészítéseként a PENS-kezelés, vagyis a bőrön át történő idegi stimuláció  – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - A kiújulás megelőzéséhez pedig engedhetetlen eszköz a személyre szabott, funkcionális gyógytorna és az ebből a szempontból kockázatosabb sportok és munkafolyamatok körültekintő, szakszerű végzése, jó esetben orvos, gyógytornász iránymutatása alapján és rendszeres kontrollja mellett.

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Holisztikus szemlélet
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Bizonytalan eredetű fájdalmak
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
    • Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Címzett! A hialuronsavas izületi injekcióról szertnék tájékozódni. Az orvosom 2 féle injekciót ajánlott. Az egyik egy egyszeri kezelés, a másik pedig egy 3 részletből álló kúra. Az egyszeri kezelést hatékonyabb eszköznek tartja. A kérdésem az, hogy egy ilyen injekciós kezelést meg lehet-e ismételni, amikor elmúlik annak hatása (azaz 1 vagy 1,5 év múlva). Ha igen, hányszor lehet ezt elvégezni? Köszönettel: Kozák Cecília
    Tisztelt Hölgyem

    Az On által feltett kérdésre a pontos diagnózis alapján adható válasz , ezt kezelő orvosa tudja eldönteni .
    Általánossagban elmondhato , hogy Minkét kezelési típusnak megvan a helye a kezelési palettán , a hyaluronsavas kúrák ismételhetőek.

    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Kozák Cecília

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves

    A Doktor úr, a recepciós hölgyek kedvesek, mosolygósak, közvetlenek, segítőkészek! Sok-sok ilyen EMBER-re lenne szükség az élet sok területén. Nyugtatóként hatnak a rám, nagyon bízom bennük és természetesen a Doktor úr tudásában, az ajánlott kezelés eredményességében!
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók