Regeneratív orvoslással a sportolóknál gyakori ugrótérd ellen
Szerző: Dr. Páll Zoltán
Dr. Páll Zoltán

Regeneratív orvoslással a sportolóknál gyakori ugrótérd ellen

2025.04.27 23:29

A térdsérülés meglehetősen gyakori – főként a sportolók között. Az ún. ugrótérd vagy patella tendonitis például jellemzően azért alakul ki, mert a patella (térdkalács) ín túlterheltté válik a gyakori és túl erős földre érkezéstől. A fájdalom és az érzékenység pedig nyilvánvalóan akadályozza a sportolókat az edzésben, versenyzésben, ezért gyors, hatékony megoldást keresnek. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológusa, a regeneratív orvoslás specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy pontosan ezt a célt szolgálja a regeneratív orvoslás több módszere is, a kutatások pedig azt is bizonyították, hogy a sejtterápiás kezelés eredményesebb, mint a lökéshullám terápia.

Online Bejelentkezés

Dr. Páll Zoltán

Széll Kálmán téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom 16.

Miért alakul ki az ugrótérd?

Az ugrótérd kezelésében nagyon hatékony a prp-terápia.A tulajdonképpeni ok a combfeszítő izomzat krónikus túlterhelése, ami nagyrészt a nem szakszerűen felépített edzés következménye. Eleinte „csak” egy gyulladás alakul ki, ami gyorsan rendbe jön. Ha azonban ez többször is előfordul, kialakul egy folyamat, amelynek lényege a patella-ín eredési zónájának degeneratív elváltozása.   
- Ez már maga a tendonitis vagy ugrótérd, ami különösen veszélyezteti az ugrószámokban induló atlétákat és a labdajátékosokat. Náluk arról lehet szó, hogy folytonosan ismétlődő trauma és persze a kor előrehaladása komoly károsodást okozhat a térdízületben. Ez utóbbi nem azt jelenti, hogy az ugrótérd az idősebbek betegsége, hiszen jellemzően a 20-as, 30-as években okoz gondot, de ekkorra már az ízület régóta tartó, erős terhelésnek lehet kitéve. További rizikófaktor a nagyobb testsúly, hiszen így nagyobb nyomás nehezedik a térdre a földre érkezéskor – ismerteti Páll doktor.

A terhelés árt az ugrótérdnek

Az ugrótérd vezető tünete a fájdalom és az érzékenység a térdkalács alatt. A fájdalom általában fizikai aktivitás után jelentkezik, és a további mozgás (főleg a futás, ugrás) csak ront a helyzeten. Az érintett személy azt érezheti, hogy egyre gyengébb a térde, ez pedig sportolóknál nyilvánvalóan akadályozza a munkát. Reggelente különösen merevnek tűnhet az ízület, és kinyújtott lábnál a térd alatti terület nyomásérzékenységet is mutat. 
Előfordulhat a paletta ín szakadása is, ami egy komoly sérülés, és nem maradhat észrevétlen, hiszen nem csak komoly fájdalommal jár, de többnyire egy szakadó, pukkanó hangot is hall a sérült. A térd ilyenkor megduzzad és az érintett nem tudja kiegyenesíteni a lábát. Ilyen esetben természetesen mielőbb orvoshoz kell fordulni. Amennyiben nem ennyire akut a dolog, a fizikális vizsgálaton túl a képalkotó eljárások (MRI, röntgen, ultrahang) során lehet felállítani az ugrótérd diagnózisát.   

A sejtterápiás kezelés és az orvosi kollagén kúra is beválhat

Térdfájdalom nagy segítség a prp-kezelés.A kezelés első lépése természetesen a fájdalomcsillapítás, ami történhet otthoni kezeléssel – vagyis pihentetéssel, jegeléssel, recept nélküli fájdalomcsillapítókkal -, de szükség lehet más eljárásokra is, főként, ha olyan sportolóról van szó, aki folytatni kívánja a tevékenységét. Gyorsan csillapítható a fájdalom és enyhíthető a gyulladás helyi célzott injekcióval, hosszabb távon pedig nagyon ajánlott a regeneratív orvoslás körébe tartozó orvosi kollagén injekciókúra, amely támogatja, erősíti a szöveti struktúrát.
- Rendkívül sok és jó tapasztalatunk van a sejtterápiás kezelést (PRP-terápiát) illetően is, amivel olyan sejteket lehet előállítani a saját vérből, amelyek a megfelelő helyre beadva képesek olyan sejtekké és szövetekké differenciálódni, amelyekre éppen szükség van – ismerteti dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont traumatológusa, a regeneratív orvoslás specialistája. - Már 2013-ban volt olyan kutatás, amelyben 65 ugrótérddel küzdő atlétát kezeltek – a csoport felét lökéshullám terápiával, a másik felét sejtterápiás kezeléssel. Bár mindkét csoport mutatott javulást a kezelés után, a sejtterápiás kezelésben részesülők a 6 hónappal, majd a 12 hónappal későbbi felülvizsgálatokon sokkal jelentősebb eredményekről számoltak be. Vagyis a sportolóknak, de tulajdonképpen bárkinek, aki ismét fájdalommentesen szeretné használni a térdét az ugrótérd kialakulása után, javasolható a regeneratív medicina és feltétlenül szükséges a személyre szabott gyógytorna is, főként a sérülés kiújulásának megelőzése érdekében.

Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)

Téma szakértője

Dr. Páll Zoltán

traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő

  • Specialitások:
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr! Inotai Ágnes vagyok. 3 hete nagyon fáj a jobb térdem és annak környéke,felmenő és lemenő ívben is. Szúrós fájdalmat érzek több helyen is. Honnan tudjuk biztosan azt látni,hogy biztosan kopásról és nem más,esetleg nagyobb bajról van szó? Köszönettel,Inotai Ágnes
    Tisztelt Inotai Ágnes!

    Hogy kopásról van-e szó, vagy más problémáról, azt alapos szakorvosi kivizsgálás, illetve képalkotó eljárás készítése után lehet megmondani. Orvosainkhoz bejelentkezni a +3670/621-2433-as telefonszámon tud.

    Üdvözlettel,
    Locherer Zita

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Nagyon részletes

    Nagyon elégedett vagyok Dr. Páll Zoltán főorvos Úr nagyon részletes, minden részletre kitérő diagnosztikájával a fájdalmamat illetően.
    Dr. Páll Zoltán
    Dr. Páll Zoltán
    traumatológus, sportorvos, regeneratív medicina szakértő