Fájdalmas izomcsomók kínozzák? Van megoldás!

Fájdalmas izomcsomók kínozzák? Van megoldás!

2019.04.11 14:37

Izmaink feszülése gyakran fájdalmas izomcsomókat eredményez a hátunk, vállunk, derekunk tájékán. Ezek komoly fájdalmat okozhatnak, és megnehezíthetik mindennapjainkat. Keletkezésük hosszú idő alatt megy végbe, így eltüntetésük sem lehetséges egyik napról a másikra, de vannak módszerek, amellyel ez a folyamat felgyorsítható. Hogy melyek ezek a terápiás lehetőségek, erről kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a FájdalomKözpont aktív fájdalomspecialistáját.

Mik azok az izomcsomók?

Az izomcsomó (fribromialgia) az izomrostokkal összefüggő kis izomgörcs, melyet tapintással lehet érzékelni az izom fascia (izompólya) területén.  Méretüket tekintve almamag, de akár szilvamag nagyságúak is lehetnek. Az izmok azért hozzák létre ezeket a kis csomókat, hogy a túlfeszülést elkerüljék, tehát ez a jelenség tulajdonképpen a test természetes védekező mechanizmusa. Sajnos az idők folyamán ezek a csomók több helyen is megjelenhetnek a testünkben, olykor komoly fájdalmakat okozva.

„Általában a hölgyek keresnek meg ezzel a panasszal, mely kialakulhat már egészen fiatal, akár huszonéves korban is, de az idősebb korosztályt ugyanúgy érintheti” – mondja Dr. Arnold.

Az izomcsomók kialakulásának oka

Az izomcsomók megjelenését okozhatja izom- és idegkárosodás, gerincsérv, fertőzés, valamilyen trauma, de leggyakrabban az izomzat túlerőltetése, túlfeszítése, vagy a mentális stressz a kiváltó ok. Gyakori ez a probléma az ülőmunkát végzőknél, illetve azoknál, akik monoton fizikai munkát végeznek valamilyen, a normális tartástól eltérő pozícióban (pl. szobafestők, fodrászok). Ilyenkor a féloldali túlterhelés miatt az izomtónus megváltozik, és a környező idegek nyomás alá kerülnek. Módosulnak az alapfunkciók, az izmok működése, vérellátása és anyagcseréje, feszültség keletkezik bennük és gyulladásos folyamatok indulhatnak meg.

Az izomcsomók megjelenésével fájdalmas pontokat érezhetünk a testen, jól lokalizálva. Minden izomcsomóhoz tartozik egy kisugárzási pont vagy terület ahol a fájdalom szintén érezhető (trigger pont).

Hogyan szabadulhatunk meg tőlük?

Az izomcsomók eltűntetése sajnos hosszadalmas folyamat, melyet szerencsére ma már több módszer kombinálásával fel lehet gyorsítani annak érdekében, hogy a beteg ismét teljes értékű életet élhessen. Első lépésként az aktív fájdalomcsillapítás, a gyulladáscsökkentés és a helyi izomfeszülés oldása a feladat. Dr. Arnold Dénes Arnold erre a célra egy hatékony, szteroid-mentes, természetes hatóanyagokból álló injekciós terápiát alkalmaz, amely a fájdalom forrásánál hat. Intenzíven csökkenti a fájdalmat, a gyulladást, az izomfeszülést, és nem csak a tüneteket kezeli, de az okokat is megszünteti. Ennek a kezelésnek a pontos hatóanyag kombinációját és a kezelés gyakoriságát a probléma jellegétől és a páciens állapotától teszi függővé. Általában 3-8 kezelés alatt már komoly állapotjavulást lehet elérni, amennyiben a páciens betartja az orvos által előírtakat. Az izomcsomók, az izomfeszülés terápiában kiemelt szerepe van a speciális gyógymasszázsnak és a funkcionális gyógytornának is.

Életmódváltással sokat tehetünk a teljes gyógyulásért

Fontos megjegyezni, hogy az életmódváltásnak is óriási szerepe van a tartós javulás elérése, és a probléma kiújulásának elkerülése érdekében. Javasolt a rendszeres mozgás, különös tekintettel a hát, váll, a nyak izmainak tornáztatására, nyújtására és a megfelelő folyadékfogyasztásra, valamint táplálkozásra. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy ezeknek a mozgásszervi panaszoknak a melegágya a stresszes életmód, ezért érdemes időközönként különböző relaxációs technikákat, valamint masszázst alkalmazni, amellyel csökkenthetjük a mindennapi feszültség káros hatásait. Ha valaki sokat ül, vagy sokszor kényszerül ugyanazt a tartást felvenni a nap során, hagyja abba a tevékenységét minden órában kb. 10 percre és mozgassa át magát, sokat tehet ezzel is az izomfeszültség csökkentéséért. Ha pedig kiújuló panaszai vannak, minél hamarabb keressen fel szakorvost, hiszen ha az elváltozást idejében kivizsgáljuk és elkezdjük a gyógykezelést, valamint megfelelő életmódváltással támogatjuk szervezetünket, tartós javulást és a teljes gyógyulást érhetünk el – tanácsolja Dr. Arnold Dénes Arnold a FájdalomKözpont aktív fájdalomspecialistája.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt doktor Nő / Úr; Két hete vérnyomás kiugrásom volt. ( 170/107 ). Ezt Tensiominnel levittük 150/90- es pulzus 90 körüli átlagra. Folyamatosan gyógyszert szedek a vérnyomásomra. A vérnyomásom 130-145 / 75-95 között mozog. Kb másfél hete, olyan nyomás, húzó- nyomó jellegű érzésem van a fejemben. Voltam sürgősségin, ott fizikális vizsgálatokkal, az agyi történéseket nem valószínűsítették. A tarkómnál, izomcsomót érzek. Fejfordításkor ropogó hangot hallok a nyakamból, enyhén fáj, ha a fejemet jobbra döntöm.Ha hirtelen fordítom a fejemet jobbra és balra bizonytalan lesz az egyensúlyom, néhány pillanatra. A nyomás érzése fekvésre enyhül. A szemem olyan, mintha ki lenne száradva. Hányinger , forgó jellegű szédülés nincs. Zavar, hogy nem volt még csak koponya röntgen sem, a Romberg teszttel és vakjárással az agyi érintettséget "kizárták" az orvosok. Mindkét vizsgáló sürgősségis orvos a vérnyomásomat tette felelőssé, a második orvos pánikzavart is valószínűsített. Vérnyomáscsökkentő gyógyszert váltott, Nebibeta 5 mg helyett Concor 5 mg 1 / napra. Mellette szedek még Covercard 5/5 1 / nap. Most xanaxot is adtak 0,25 2X1-et. Ön szerint a panaszok miatt egy koponya CT / MR / vizsgálat nem lenne indokolt? Várom válaszát. Zoltán
    Tisztelt Uram,

    Az On altal leirt komplex elváltozasok nem az en szakteruletemhez tartoznak.

    Levele alapjan javaslataim a kovetkezok :

    A vernyomas kontrollra 24 oras ambulans vernyomas- monitorizalast javaslok ( ABPM vizsgalat ) ennek alapjan allithato fel a pontos kezelelési strategia megitelesem szerint.
    A koponya MR vizsgalat javaslatat es szuksegesseget dontse el neurologus szakorvos az Ön vizsgalata , alapos kikerdezese es leleteinek egyuttes kiertekelese alapjan .
    Erdemes a panik- szindromat is kivizsgaltatni es ebben psychiater szakorvos segitseget kerni.

    A vernyomas kontroll - es beallitashoz javaslom a Klinikankon is dolgozo Dr. Kapocsy Judit FőorvosNo
    szakmai segitseget igenybe venni.

    Tisztelettel,

    DR. ARNOLD Denes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fajdalomspecialista
    Zoltán

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Nagyon felkészült

    Arnold Doktor Úr nagyon felkészült és emberséges volt, a recepciós Hölgy is kedvesen fogadott
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók