Ferdenyak - csak pontos diagnózisra épülhet a kezelés

Ferdenyak - csak pontos diagnózisra épülhet a kezelés

2023.02.14 08:32

A veleszületett problémákon túl számos oka lehet annak, ha valaki ferdén tartja a nyakát, vagyis ferdenyak diagnosztizálható nála. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa arra hívta fel a figyelmet, hogy csak a pontos ok ismeretében érhető el az orvosi segítség.

Milyen okai lehetnek a ferdenyaknak?

A nyakfájás, ferdenyak okát fontos kivizsgálni.A ferdenyak, vagyis szó szerint az az állapot, amikor valaki ferdén tartja a nyakát, néhány esetben születési rendellenesség, ami – amennyiben egy izomsérülés következményéről van szó -, jól kezelhető. A torticollis, vagyis a ferdenyak azonban később, más okok miatt is kialakulhat. Okozhatják többek közt izomgörcsöt eredményező sérülések, fertőzések, központi idegrendszeri betegségek, nyirokcsomó megnagyobbodást vagy tályogot okozó torok- és felsőlégúti fertőzések. Ha ezek mindegyike kizárható, érdemes lehet olyan ritkább okok után vizsgálódni, mint a nyaki gerinc ízületi gyulladása, a hegesedő szövet, bizonyos gyógyszerek használata, illetve olyan egyéb okok, amelyek az izomszabályozás hiányát eredményezik (például droghasználat), bizonyos szív-érrendszeri rendellenességek és tumorok.

Lehet átmeneti és tartós jelenség is a ferdenyak

- Amikor valaki néhány napig úgy érzi, nem tudja egyenesen tartani a fejét, sokszor banális okokra kell gondolni, mint például a megduzzadt nyirokcsomók. Ezt könnyen ki lehet tapintani a nyakon. Azt azonban érdemes kideríteni, mi okozza a duzzanatot, különösen, ha egy-két napon belül nem múlik el. Az is meglehetősen gyakori, hogy izom eredetű oka van a ferdenyak kialakulásának. Ha nem egyértelmű, miért lettek az egyik oldalon kötöttebbek a nyakizmok – például egy rosszul kivitelezett erősítő edzés hatására-, érdemes orvosnak is megmutatni a problémát – hangsúlyozza Arnold doktor. – Ezeknél súlyosabb lehet a tartós és a spastikus torticollis. Első esetben az izomzatban vagy a csontszerkezetben mutatkozik olyan krónikus probléma, ami miatt megjelenik a ferdenyak. Ezt sokszor neurológus tudja diagnosztizálni. A spastikus torticollisnak is nevezett állapot kapcsán pedig a nyaki izmok húzódnak össze akaratlanul, és ennek a lassú, görcsös mozgásnak a hatására a fej valamelyik irányba elfordul és elbillen.

Ha megszületik a diagnózis, hatásos lehet a kezelés

A ferdenyak okának kezelésében segíthet a kollagén injekció, az akupunktúra is. - A ferdenyak kezelésének legfontosabb lépése, hogy megtudjuk, mi okozza. Ha sérülés vagy valamilyen trauma, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Más esetekben el kell dönteni, hogy milyen orvosnak kell kivizsgálnia a panaszt. Ha például olyan idegrendszeri tünetekkel társul a ferdenyak, mint a nyelv és a szem irányításának nehézsége, akkor neurológiai kivizsgálás szükséges – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa. - A pontos diagnózist néha nem könnyű felállítani, ezért szükség lehet képalkotó eljárásokra is. Ha végül megszületik a diagnózis, el kell dönteni, mire irányuljon a kezelés. A fájdalom és a gyulladás gyors enyhítésére beválhat például a helyi célzott injekció, és adott esetben szükség lehet nyakmerevítőre is. Később eredményesen alkalmazható az orvosi kollagén injekció, amely a fájdalmat is csökkenti és az okokat is kezeli. Érdemes olyan fizikoterápiás eljárásokban is gondolkozni, mint a lökéshullám terápia, illetve megoldást jelenthet a lágylézer kezelés és az orvosi akupunktúra is. Bizonyos esetekben szükséges a műtét, ami megakadályozza az izmok akaratlan összehúzódását. Fontos még, hogy a nyakfájós beteg kerülje az előretolt fejtartást, vagyis a teknősbéka nyakat (főként számítógép használatnál), a huzatot, a légkondit és az aszimmetrikus terheléseket. Ha pedig már levonult az akut szakasz, nagy segítséget jelent a kiújulás megelőzésében a gyógytornász által személyre szabott funkcionális gyógytorna.   

Forrás: FájdalomKözpont (www.fajdalomkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

  • Specialitások:
    • PRP terápia
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Cím! 3 éve szenvedek erős derékfájdalommal. De most már nemcsak a derekam fáj, hanem pár napig a térdem utána a kezem, de előfordul, elég gyakran, hogy a combom annyira fáj, hogy támaszkodással tudok felállni ülő helyzetből. Mindenféle vizsgálaton voltam többször feküdtem reumatológián, de sajnos tanácstalanok voltak az orvosok, mert a CT és az MR leletek nem mutattak olyan nagy elváltozást amely indokolná ezt a nagy fájdalmat. Rengeteg laborvizsgálatom is volt, azok sem mutattak ki nagyobb eltéréseket. A 3 év alatt kb. 16 orvos vizsgált, de mindenki tanácstalan volt, természetesen nem Őket hibáztatom, mert tényleg a leleteim elfogadhatók voltak. Legutóbbi kezelőorvosom több laborvizsgálatot is csináltatott, amelyekből egy meg is érkezett, és az alábbi érték szerepel benne: SE anti-filaggrin megh. 64,53 INOVA egység "erősen pozitív" Referencia érték 0,00-20,00 A kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges egy kezdődő, vagy esetleg már megvalósult RA? Válaszukat előre is köszönöm.
    Tisztelt Levélíró ,

    Az RA diagnozisanak felállítása Rheumatologus szakorvos feladata , megítésem szerint az Ön leírt kórtörtene alapján erre fény derült volna a Rheumatologiai kezelések kapcsán.
    A diagnózis felállítása nem csak labor vizsgálatok , hanem a teljes klinikai kép , annak változása , a képalkotó eljárások ( röntgen , CT , MR ) es az Ön fizikális vizsgálatának együttes értékelése alapján történhet meg.
    Javasolnék egy ideggyógyaszati vizsgálatot is ( ha nem volt ) .
    Megjegyezni kívánom , hogy makacs deréktáji fájdalmat okozhat még a túlsúly , a belső nemi szervek idült gyulladásai , az emesztő - rendszer krónikus gyulladasi, de lehet izom eredetű oka is.
    Az ülő munkakör és a mozgasszegény életmód is állhat ilyen panaszok hátterében .

    Fájdalmai fenállasa esetén kérem keresse fel Klinikánkat leleteivel konzultáció céljából.

    Tisztelettel

    Dr. Arnold Dénes Arnold

    Pataki László

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Minden kérdésemre válaszolt

    Doktor úr teljes körű felvilágosítást adott a további kezeléssel kapcsolatban. Rugalmas, partnerként kezelt. Minden felmerülő kérdésemre válaszolt.
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, PRP és hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített szakoktató

    Kapcsolódó videók