Gerincsérv kezelésének lehetőségei aktív terápiával

Gerincsérv kezelésének lehetőségei aktív terápiával

2021.10.01 11:41

A mai modern világ egyik jellegzetessége a mozgásszegény életmód. Ennek számos káros következménye van az egészségre nézve, mint pl. elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség, és a legkülönfélébb mozgásszervi problémák. A gerinc csigolyáinak megbetegedése, a gerincsérv vagy más néven porckorongsérv egyre gyakoribb kórkép, mely károsan befolyásolja a munkavégző képességet, illetve mindennapi teendőink ellátását. Kezelése a sérv súlyosságától függ. Ma már egyre ritkábban kényszerülünk a legdrasztikusabb megoldásra, a műtétre, hiszen aktív fájdalomcsillapítással, a megfelelően kivitelezett gyógytornával, valamint életmódváltással maximális eredményeket lehet elérni - tudjuk meg Dr. Arnold Dénes Arnoldtól a FájdalomKözpont aktív fájdalomspecialistájától.

Mi okozhatja a gerincsérvet?

A gerinc csigolyákból áll, valamit szalagok, izmok támasztják és erősítik. Úgy működik, mint egy apró egységekből összeállított rugalmas oszlop, amely kiegyensúlyozza a függőleges tartásból adódó igénybevételeket. Egyszerre szilárd és rugalmas, számos fő alkatrésszel, illesztő, stabilizáló és mozgó elemmel.

Az emberi gerincen nyaki-, háti- derék, és ágyéki (cervicalis, thoracalis, lumbalis, sacralis) szakaszokat különböztetünk meg. A nyaki szakasz hét, a háti szakasz tizenkettő, az ágyéki gerinc öt csigolyából áll. A gerinc alul az 5 csigolyából összecsontosodott keresztcsontban és a csökevényes farok csontban végződik. A csigolyatestek adják a gerinc stabilitását, míg a közöttük elhelyezkedő porckorongok a rugalmasságát, „hajlékonyságát” biztosítják.

A porckorongok középső kocsonyás állományból, valamint az azt körbe vevő rostos gyűrűből állnak.  A kocsonyás mag víztartalma az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken, melynek következtében a porckorongok veszítenek rugalmasságukból, magasságukból. Ha ez a rostos gyűrű rugalmatlanná válik, akkor könnyebben szakad, ilyenkor a kocsonyás anyag kicsúszik a csigolyák közül és átszakítja az őt körülvevő rostos burkot. Ebben az esetben beszélhetünk porckorongsérvről (discus hernia). Ha nem szakad, de kitüremkedik, kiboltosulás (prolapsus, protrusio) a diagnózis.

A gerincsérv, porckorongsérv tünetei

A gerincsérv, porckorongsérv leggyakrabban a nyaki, illetve ágyéki szakaszokon fordul elő. Ha a porckorongnak a kocsonyás része átszakítja az őt körülvevő rostos burkot, a kiszakadt rész elérheti, nyomhatja, ingerelheti az ideggyököket, heves fájdalmat, izomgyengeséget, zsibbadást, érzékvesztést provokálva. A fájdalom az ülőidegek mentén a lábba, vagy a karokba is lesugározhat.

A rendszeres hajolgatás, a túl sok ülés, valamint a helytelen testtartás mind-mind növelik a gerincoszlopra nehezedő nyomást, vagyis a csigolyák között lévő porcok és szalagok terhelését.  Nagyban hozzájárul a panaszok kialakulásához, ha helytelen életmódot folytatunk, ha plusz súllyal küzdünk, és keveset mozgunk.  A porckorong-elváltozások általában az idősebb korosztályt érintik, de az ülő életmód elterjedésével már fiatal korban is komoly panaszokat okozhatnak. Előfordul, hogy a fájdalom hirtelen jelentkezik megerőltetés, emelés, vagy sérülés hatására, néha azonban fokozatosan, hónapok, évek alatt alakul ki. Egyes esetekben okozhatja csontritkulás, fertőzés, vagy daganat is.

Alap a precíz diagnózis

Az első feladat, a tünetek elkülönítése és az okok megállapítása, mert a szakorvos által időben felállított precíz diagnózis az alapja az egyénre szabott terápiának. Meg kell állapítani a kórelőzményeket (a fájdalom kezdete, kialakulásának körülményei). Fel kell mérni a fájdalom erősségét, illetve tisztázni kell, hogy a beteg beszámol-e zsibbadásról, érzékelési zavarról, izomgyengeségről.  Előfordulhat, hogy köhögés, tüsszentés hatására fokozódik a fájdalom, illetve súlyos esetben gátolt lehet a vizelet- vagy széklet ürítése. A pszichés tényezők (depresszió, stressz, alvászavar, szorongás, kimerültség) is fokozhatják a tüneteket.

Gerincsérv, porckorongsérv kezelése

A probléma kezelése összetett feladat. A pontos diagnózis megállapítása után első lépés mindig az aktív fájdalomcsillapítás, amely egy speciális hatóanyagokból álló célzott, szteroid mentes injekciós kezelés, amely gyors és hatékony megoldást nyúlt mind a gyulladáscsökkentésében, mind a mozgáskorlátozottság megszüntetésében. A pontos hatóanyag kombinációt, a mennyiséget és a terápia hosszát a beteg állapotának, és a kórelőzményeknek figyelembe vételével határozzuk meg. Egy kúra általában 3-8 alkalmat vesz igénybe Ezt a terápiát az érintett terület körül helyileg, a fájdalom forrásánál alkalmazunk, intenzíven, egyben hosszú távon támogatva a regenerációt.

A fájdalom és gyulladás csökkentése után kezdjük el fokozatos terheléssel az egyénre szabott funkcionális gyógytornát, szakképzett gyógytornász segítségével. A gerincsérv aktív terápiájában a mozgásnak kiemelt szerepe van. A gerinc tartóizmainak erősítése, a mobilizálás, a testtartás korrekciója, a gerinc statikai-dinamikai egyensúlyának megteremtése képezi a terápia alapját. A gyógyulás fontos feltétele a megfelelő életmód kialakítása, az optimális testsúly beállítása, rendszeres és megfelelő testmozgás végzése, megfelelő táplálkozás és folyadékfogyasztás. Mivel a panaszokat a gerinc tartóizmainak feszülése fokozhatja, érdemes masszőr szakember segítségét is kérnünk, valamint fokozott figyelmet kell fordítanunk a napi stressz oldására is.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés fájdalom kezelésére:

FájdalomKözpont

+36 70 621 2433

Téma szakértője

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

  • Specialitások:
    • Krónikus mozgásszervi fájdalmak
    • Hátfájdalom
    • Nyaki fájdalom
    • Hosszú ideje fennálló fájdalmak
    • Holisztikus szemlélet
    • Keleti és nyugati orvoslás ötvözése
    • Kollagen injekció és hialuronsav injekció szakértő
     
  • Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

    Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves normál testalkatú, rendszeresen sportoló nő vagyok. Úgy 10 éve kezdődő hátfájdalmaim miatt ortopéd szakorvost kerestem fel, aki rtg-ek alapján azt mondta, hogy van illetve volt egy Scheuermann betegségem és van enyhe mértékű scoliosisom és az egyik lábam 1,5 cm-el rövidebb mint a másik. Sarok emelőm van és rendszeresen járok gerinctornára is. A kérdésem az lenne, hogy milyen fájdalomcsillapítót szedhetek amit folyamatosan lehet, mert a fájdalom néha már elviselhetetlen... Algopyrin,Panadol és egyéb NSAID készítmények nem használnak. Válaszát előre is köszönöm!
    Tisztelt Hölgyem ,

    Az Ön esetében kombinált statikai @ dinamikai eltérések vannak :
    Scheuermann- betegség @ scoliosis @ es vegtagrovidules .
    Ennek fontos kezelési lehetősége - ahogy Ön is írja - a rendszeres funkcionális gyógytorna , a megfelelo sarokemelo viselése , a rendszeres fél- oldali terhelések elkerülése , es a megfelelo Életmód , @ Fizikotherapia is szoba jön.

    Véleményem szerint az Ön eseteben a tartó - es mozgató rendszer : a biováz statitikai es dinamikai funkciójának a helyreállítása a cél , ez fájdalmat is várhatóan csökkenteni fogja.
    Tartós fájdalom csillapító szedését
    " látatlanul " nem javaslom.
    A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyhatású szájon át , és helyileg ( kenocsok , kremek ) alkalmazható fajdalom - es gyulladas csokkento keszítmenyek es kollagen tartalmú készítmények szedését javaslom.

    Ha fájdalmai tartósan fennállnak , kerem keresse fel Klinikánkat konzultációra az orvosi dokumentációval a Rendelesi időmben:
    H, Cs: du.


    Tisztelettel ,


    DR. ARNOLD Dénes ARNOLD MSc.
    Sebesz szakorvos
    Fájdalomspecialista
    Annamária

    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc

    Fájdalom specialista

    Kapcsolódó oldalak

    Páciensek mondták

    Kedves

    A Doktor úr, a recepciós hölgyek kedvesek, mosolygósak, közvetlenek, segítőkészek! Sok-sok ilyen EMBER-re lenne szükség az élet sok területén. Nyugtatóként hatnak a rám, nagyon bízom bennük és természetesen a Doktor úr tudásában, az ajánlott kezelés eredményességében!
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    Dr. Arnold Dénes Arnold MSc
    sebész, fájdalomspecialista, hialuronsav szakértő, neurálterápia-, akupunktúra-, HKO/TCM szakorvosa, minősített oktató

    Kapcsolódó videók